Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uruchomiono superkomputer Cato

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uruchomiono superkomputer Cato. System ma być wykorzystywany m.in. do badań z zakresu epidemiologii, energetyki, cyfrowej medycyny czy projektowania nowych materiałów.

W Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW uruchomiony został superkomputer Cato. Przeznaczony ma być do realizowania obliczeń wysokiej wydajności (HPC - High Performance Computing), rozszerzonych o zadania sztucznej inteligencji (AI - Artificial Intelligence) i wysokowydajnej analizy danych (HPDA - High Performance Data Analytics). Umożliwi on realizację zagadnień modelowania i symulacji zjawisk i procesów bazując na dużych zbiorach danych.

W superkomputerze z UKSW wykorzystywana jest technologia, która tworzy szkielet jednego z najszybszych superkomputerów na świecie Summit, wyposażonego w procesory IBM POWER9.

Podczas konferencji prasowej inaugurującej działanie superkomputera dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW prof. Marek Niezgódka opowiadał o obszarach badań, w których pomoże nowy sprzęt. "Pierwszym obszarem jest stworzenie infrastruktury obliczeniowej, która umożliwi systematyczne tworzenie dynamicznych map epidemicznych w skali kraju, modeli o wysokiej rozdzielczości" - powiedział prof. Niezgódka.

>>>ZOBACZ TEŻ: Nowa odsłona aplikacji mobilnej MyDr!

Dodał, że nie chodzi tylko o modele dotyczące obecnej epidemii. "Dzisiaj jest COVID-19, a jutro nazwa może być nowa. Co gorsza epidemie mogą się ze sobą spotkać i wzajemnie na siebie oddziaływać. Poziom złożoności wyzwań, które wtedy się zaczną pojawiać - a to może być kwestia nadchodzących miesięcy - jest zupełnie nowy" - ocenił.

Kolejnym obszarem badań przy użyciu superkomputera będą systemy energetyczne, w których produkcja energii i jej magazynowanie będzie rozproszone. Jak powiedział prof. Niezgódka, jest to zupełnie nowa sytuacja, jeśli chodzi o przetwarzanie danych.

Następnym zakresem badań jest cyfrowa medycyna. "Wykorzystanie globalnych zasoby danych w sposób inteligentny do podejmowania decyzji diagnostycznych, a następnie sugestii terapeutycznych, jest dziś warunkiem koniecznym rozwoju medycyny" - ocenił prof. Niezgódka. Wyjaśnił, że dzięki metodom obliczeniowym można wypracowywać precyzyjne metody diagnostyczne dostosowane do danych konkretnego człowieka, ale wykorzystujące wiedzę w skali globalnej.

Na superkomputerze z UKSW podejmowane mają być też badania dotyczące projektowania nowych materiałów. Za pomocą modeli komputerowych można szybciej weryfikować tezy o użyteczności danych materiałów do konkretnych zastosowań. Spośród tysięcy eksperymentów, aby testować nowe materiały, komputer mógłby więc wskazać kilka, które mają największe szanse zakończyć się sukcesem.

>>>ZOBACZ TEŻ: Programiści z PGG opracowali program, który wspomaga sanepid w walce z pandemią

Prof. Niezgódka zapowiedział że na uniwersytecie tworzone będą interdyscyplinarne zespoły, które obok rozwiązywania problemów związanych z tworzeniem nowych technologii, będą brały pod uwagę i aspekty społeczne, humanistyczne, które się wiążą z analizą dużych zbiorów danych. Zastanawiał się, czy ogromne możliwości pozyskiwania danych i ich przetwarzania, nie powinno się wiązać i z wytyczaniem granic, jak z tych danych można korzystać. Chodzi o to, by rozwój nowych technologii nie ingerował zanadto w życie człowieka i społeczeństw.

Superkomputer to część infrastruktury badawczej finansowanej w ramach projektu Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW ze środków UE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Liczba wyświetleń:

704

Skomentuj

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Projekt...
Strona internetowa Centrum e-Zdrowia przeszła gruntowną przebudowę. Portal zyskał nową szatę graficzną, architekturę informacji oraz charakter – z technicznego stał się informacyjnym. Szatę graficzną serwisu przygotowano zgodnie z obecnymi trendami...
Najnowsza wersja aplikacji oferuje Ci sporo nowości, m.in. w widokach: logowania, listy osób upoważnionych i pełnego dodawania pacjenta. Nie daj się zaskoczyć podczas pracy - zajrzyj do wykazu i sprawdź, co konkretnie zmieniło się w mobilnym...
26 stycznia 2022r. Warszawa Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022 będą miejscem wymiany poglądów oraz merytorycznych dyskusji stwarzających szansę na wypracowanie rozwiązań, które mogą okazać się bardzo istotne dla organizacji systemu ochrony zdrowia w...