Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

CSIOZ: Już 1000 placówek leczniczych korzysta z e-skierowania

Od 8 stycznia 2021 roku każdy podmiot leczniczy będzie miał obowiązek wystawiać skierowanie w postaci elektronicznej. Już dziś z tego rozwiązania korzysta ponad 1000 placówek w całej Polsce - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

E-skierowanie to nie tylko ułatwienie dla pacjenta, ale również dla lekarza wystawiającego i placówki, która będzie je realizować. W momencie gdy pacjent przekaże dane dostępowe do e-skierowania w postaci 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL, zostaną pobrane automatycznie do systemu rejestracji wszystkie niezbędne do zapisu informacje. Zarówno te o wskazanych świadczeniach, ale również dotyczące danych pacjenta. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego przepisywania danych do systemu, co skróci proces rejestracji. Dodatkowo, jeśli placówka posiada czytniki kodów, może zeskanować kod kreskowy z wydruku informacyjnego i pobrać e-skierowanie.

To nie jedyne udogodnienia jakie niesie za sobą e-skierowanie. Kolejną zaletą e-skierowania, jest możliwość blokowania zapisu na świadczenia medyczne na podstawie jednego skierowania w kilku miejscach. Obecnie zdarzają się sytuacje, gdy pacjent zapisuje się w kilku miejscach na raz i skierowanie dostarcza tylko do jednej placówki a pozostałe placówki muszą oczekiwać 14 dni, aby móc wykreślić takiego pacjenta z list oczekujących. Teraz, dzięki e-skierowaniu, gdy pacjent zapisze się np. telefonicznie i poda dane dostępowe, e-skierowanie pobierane jest do realizacji. Taki mechanizm uniemożliwia pobranie danego e-skierowania przez inne podmioty i sztucznego powiększania kolejek.

>>>ZOBACZ TEŻ: Jak wystawić e-receptę w bezpłatnym programie Gabinet drWidget?

Jednocześnie pacjent może się zwrócić o wycofanie e-skierowania, aby móc zapisać się w innej placówce. Możliwe jest to do momentu rozpoczęcia świadczenia w związku z danym e-skierowaniem.

CSIOZ poinformowało, że aby umożliwić już w 2020 r. wystawianie e-skierowań bez obawy, że pacjent nie będzie miał jak go zrealizować w placówkach, nie posiadających modułu e-skierowania, wprowadzono następujące zmiany. Po uzgodnieniach z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia przygotowano wydruk informacyjny, który umożliwia traktowanie e-skierowania jako pełnoprawnego skierowania dotychczas wystawianego w postaci papierowej. Aby pacjent mógł skorzystać z e-skierowania w dowolnej placówce w całej Polsce należy:

  • wydać pacjentowi wydruk informacyjny
  • ręcznie podpisać wydruk informacyjny (poniżej grafika pokazująca podpisany wydruk informacyjny (nie ma konieczności stawiania pieczątki)

Źródło: CSIOZ

Liczba wyświetleń:

1 507

Skomentuj

Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Nie do przyjęcia...
Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...