Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

PPOZ: Nowe szablony dawkowania leków zagrażają pacjentom i lekarzom

Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

– Nie do przyjęcia jest proponowane przeliczanie powszechnie stosowanych jednostek wynikających z Charakterystyki Produktu Leczniczego (ChPL) na inne jednostki – uzasadnia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia od 8 maja ma zacząć obowiązywać nowy „dawkomat” na leki. Oznacza to, że zmienią się dotychczasowe, stosowane przez lekarzy szablony dawkowania leków, zgodne z ChPL. Jednostki i krople mają zastąpić mililitry, saszetki i tabletki – miligramy leku!

– Propozycje informatyków Centrum e-Zdrowia nie mają żadnego uzasadnienia, a co gorsze – mogą wprowadzić dezorientację wśród pacjentów, którzy byli przyzwyczajeni do sposobu przepisywanych im dawek. Przykładem może być np. insulina. Według nowych szablonów – pacjenci zamiast podać sobie specjalnym „ostrzykiwaczem” 18 jednostek insuliny, będą musieli odliczyć dawkę 0,02ml leku , co może powodować pomyłki w dawkowaniu leków, podobnie pacjent z jaskrą zamiast dwóch kropli leku do oka będzie musiał odliczyć 0,04 ml leku – komentuje Bożena Janicka.

W piśmie do Minister Zdrowia lekarze PPOZ apelują o przesunięcie terminu wprowadzenia „dawkomatu” na leki, ale przede wszystkim o pozostawienie obecnie stosowanych szablonów dawkowania leków (tabletki, saszetki, krople, kapsułki, jednostki,...)

– Proponowane zmiany będą problemem nie tylko dla lekarzy w trakcie wystawiania recepty – którzy od lat mierzą się chociażby z wciąż nierozwiązanymi wyzwaniami w zakresie określania poziomu refundacji – ale przede wszystkim dla pacjentów. Tak! Trzeba jasno to powiedzieć: nowe szablony dawkowania będą skutkowały licznymi pomyłkami – które ani dla lekarzy, ani dla pacjentów nie są pożądane, a mogą być wręcz groźne – komentuje Bożena Janicka.


Źródło: PPOZ

Liczba wyświetleń:

2 257

Skomentuj

Od 1 sierpnia 2024 r. system P1 wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych - poinformował resort zdrowia. „Ma to na celu uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz...
Akademia CeZ rozpoczyna nowy cykl bezpłatnych szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. To odpowiedź na rosnące ryzyka przestępstw, na które narażone są wszystkie podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia. Pierwsze szkolenie już 2 lipca. Od lipca...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...