Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Start obowiązkowych e-zwolnień z małymi problemami

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mają obowiązek wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Papierowe będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład awarii systemu komputerowego. Poniedziałkowy poranek (3 grudnia), gdy zdecydowanie najwięcej osób zgłasza się do lekarzy, okazał się trudnym testem dla systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Lekarze w różnych częściach kraju skarżyli się 3 grudnia, że system ZUS do wystawiania elektronicznych zwolnień nie działał, a problemem jest również dodzwonienie się na infolinię ZUS, w celu uzyskania jakiejkolwiek pomocy.

Sytuacja zaczęła wyglądać na krytyczną, gdy Porozumienie Zielonogórskie (organizacja zrzeszająca lekarzy rodzinnych) poinformowała, że platforma ZUS nie działa.

– Obecnie nie można wysłać żadnego zwolnienia e-ZLA, nie można też wydrukować zwolnień papierowych z systemu – lekarze marnotrawią czas oraz nerwy, zamiast zajmować się pacjentami.(…) Przestrzegaliśmy przed tym i już w pierwszym dniu nie ma możliwości wystawienia e-zwolnienia – mówił Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Odnosząc się do tych doniesień, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z uwagi na olbrzymi ruch, w systemie doszło do chwilowego spowolnienia. Jednocześnie zapewniono, że system działa. Zdaniem ZUS, spowolnienie miało dotknąć około 3 proc. użytkowników. W szczycie obsługiwanych jest nawet 17 zwolnień na sekundę, a od 1 do 3 grudnia wpłynęło ich ponad 100 tys.

Na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że ZUS e-zwolnienia wdrożył "modelowo". Przypomniał, że w oddziałach wojewódzkich NFZ trwa przekazywanie lekarzom POZ środków na zakup sprzętu, oprogramowania i niezbędnych szkoleń. Wnioski o dofinansowanie można składać do 15 grudnia.

Liczba wyświetleń:

47

Skomentuj

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mają obowiązek wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Papierowe będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład awarii systemu komputerowego. Poniedziałkowy poranek (3 grudnia),...
Od 1 grudnia pracownik i pracodawca mogą otrzymywać SMS-a o wystawionym przez lekarza e-zwolnieniu – zapowiedziała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie...
Aplikacja mobilna zapewnia dostęp do najważniejszych funkcji programu: pozwala wygodnie zarządzać grafikiem pracy oraz sprawnie przeprowadzać wizyty. Mobilna wersja Gabinetu drWidget – tak samo jak wersja przeglądarkowa – jest nieustannie rozwijana i...
6 - 9 Marca 2019, Hotel Mercure Kasprowy Zakopane Jubileuszowe Kasprowisko odbędzie się w dniach 6-9.03.2019 w Hotelu Mercure w Zakopanem. Podczas konferencji ponownie będzie można dyskutować o zagadkach EKG, przyglądać się ciekawym zapisom oraz...