Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Start obowiązkowych e-zwolnień z małymi problemami

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mają obowiązek wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Papierowe będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład awarii systemu komputerowego. Poniedziałkowy poranek (3 grudnia), gdy zdecydowanie najwięcej osób zgłasza się do lekarzy, okazał się trudnym testem dla systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Lekarze w różnych częściach kraju skarżyli się 3 grudnia, że system ZUS do wystawiania elektronicznych zwolnień nie działał, a problemem jest również dodzwonienie się na infolinię ZUS, w celu uzyskania jakiejkolwiek pomocy.

Sytuacja zaczęła wyglądać na krytyczną, gdy Porozumienie Zielonogórskie (organizacja zrzeszająca lekarzy rodzinnych) poinformowała, że platforma ZUS nie działa.

– Obecnie nie można wysłać żadnego zwolnienia e-ZLA, nie można też wydrukować zwolnień papierowych z systemu – lekarze marnotrawią czas oraz nerwy, zamiast zajmować się pacjentami.(…) Przestrzegaliśmy przed tym i już w pierwszym dniu nie ma możliwości wystawienia e-zwolnienia – mówił Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Odnosząc się do tych doniesień, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z uwagi na olbrzymi ruch, w systemie doszło do chwilowego spowolnienia. Jednocześnie zapewniono, że system działa. Zdaniem ZUS, spowolnienie miało dotknąć około 3 proc. użytkowników. W szczycie obsługiwanych jest nawet 17 zwolnień na sekundę, a od 1 do 3 grudnia wpłynęło ich ponad 100 tys.

Na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że ZUS e-zwolnienia wdrożył "modelowo". Przypomniał, że w oddziałach wojewódzkich NFZ trwa przekazywanie lekarzom POZ środków na zakup sprzętu, oprogramowania i niezbędnych szkoleń. Wnioski o dofinansowanie można składać do 15 grudnia.

Liczba wyświetleń:

125

Skomentuj

8 lutego 2019 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło jednogłośnie stanowisko w sprawie koniecznych korekt w organizacji procesu cyfryzacji. Prezydium podkreśliło, że: funkcjonalne i techniczne wymagania dla systemów teleinformatycznych...
Od grudnia wystawiono już ponad 5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich - poinformowano podczas konferencji „Elektronizacja zwolnień lekarskich jako element strategii budowy e-państwa”, zorganizowanej przez ZUS. Od 1 grudnia jedyną formą, w której...
Jest to możliwe dzięki mobilnej wersji Gabinetu drWidget. Od teraz, przy pomocy tabletu, pacjent może elektronicznie podpisać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgodną z wymogami RODO. Korzystanie z tej opcji pozwoli Ci ograniczyć uciążliwą...
22 - 24 marca 2019r. Poznań Kongres Top Medical Trends to największe i najważniejsze wydarzenie będące medycznym podsumowaniem minionego roku, od kilkunastu lat buduje swoją markę. Co się na nią składa i dlaczego warto w marcu przyjechać do...