Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Start obowiązkowych e-zwolnień z małymi problemami

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mają obowiązek wystawiać zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Papierowe będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład awarii systemu komputerowego. Poniedziałkowy poranek (3 grudnia), gdy zdecydowanie najwięcej osób zgłasza się do lekarzy, okazał się trudnym testem dla systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Lekarze w różnych częściach kraju skarżyli się 3 grudnia, że system ZUS do wystawiania elektronicznych zwolnień nie działał, a problemem jest również dodzwonienie się na infolinię ZUS, w celu uzyskania jakiejkolwiek pomocy.

Sytuacja zaczęła wyglądać na krytyczną, gdy Porozumienie Zielonogórskie (organizacja zrzeszająca lekarzy rodzinnych) poinformowała, że platforma ZUS nie działa.

– Obecnie nie można wysłać żadnego zwolnienia e-ZLA, nie można też wydrukować zwolnień papierowych z systemu – lekarze marnotrawią czas oraz nerwy, zamiast zajmować się pacjentami.(…) Przestrzegaliśmy przed tym i już w pierwszym dniu nie ma możliwości wystawienia e-zwolnienia – mówił Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Odnosząc się do tych doniesień, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z uwagi na olbrzymi ruch, w systemie doszło do chwilowego spowolnienia. Jednocześnie zapewniono, że system działa. Zdaniem ZUS, spowolnienie miało dotknąć około 3 proc. użytkowników. W szczycie obsługiwanych jest nawet 17 zwolnień na sekundę, a od 1 do 3 grudnia wpłynęło ich ponad 100 tys.

Na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że ZUS e-zwolnienia wdrożył "modelowo". Przypomniał, że w oddziałach wojewódzkich NFZ trwa przekazywanie lekarzom POZ środków na zakup sprzętu, oprogramowania i niezbędnych szkoleń. Wnioski o dofinansowanie można składać do 15 grudnia.

Liczba wyświetleń:

155

Skomentuj

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego poinformowano o wątpliwościach prawnych związanych z realizacją projektu eCareMed. Liderem projektu jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w...
Już wkrótce Zintegrowany Informator Pacjenta stanie się częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki niemu swoje dane medyczne, także te z ZIP, znajdą się w jednym miejscu - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Internetowe Konto Pacjenta...
Taką możliwość daje Ci Gabinet drWidget. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie w programie znajdziesz informacje o stanie realizacji wystawionych przez Ciebie elektronicznych recept. Internetowe Konto Pacjenta pozwala użytkownikom udostępniać...
Zapraszamy na cykl konferencji dla Kadry Zarządzającej w Ochronie Zdrowia.14 kwietnia 2019r. Katowice26 kwietnia 2019r. Łódź6 września 2019r. Lublin15 listopada 2019r. Rzeszów6 grudnia 2019r. Gdańsk13 grudnia 2019r. Warszawa!DLA ZAREJESTROWANYCH OSÓB...