Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Pacjenci chcą nowoczesnych rozwiązań

Fundacja My Pacjenci wraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) oraz portalem www.znanylekarz.pl przeprowadziła wśród pacjentów i obywateli sondaż on-line dotyczący ich opinii i oczekiwań od rozwiązań z obszaru e-zdrowia. Badanie pokazuje, że pacjenci oczekują upowszechnienia nowoczesnych rozwiązań.

Celem badania opinii pacjentów i obywateli było określenie ich postaw wobec takich aspektów e-zdrowia jak korzystanie z narzędzi e-zdrowia czy oczekiwania od e-recepty. Sondaż pokazuje, że potencjał Internetu w kontekście potrzeb i gotowości korzystania z niego przez pacjentów jest w Polsce niewykorzystany – pacjentów chcących korzystać z niego jest znacznie więcej niż faktycznie korzystających.

W okresie ostatniego roku 3⁄4 respondentów korzystało z Internetu w celach związanych ze zdrowiem. Poszukiwanie przez Internet świadczeniodawców cieszących się dobrą opinią, umawianie wizyt czy odbiór wyników badań stał się standardem dostępnym w placówkach głównie prywatnego sektora opieki zdrowotnej.

Potencjał portalu NFZ dla pacjentów pozostaje niewykorzystany – korzysta z niego tylko niewielki odsetek badanych (15%) a chciałoby korzystać prawie 50% z nich.

Pacjenci oczekują upowszechnienia rozwiązań takich jak umawianie wizyt przez Internet (90% respondentów), odbieranie wyników badań dodatkowych (83%), wyszukiwanie i lokalizowanie świadczeniodawcy (79%), dostarczenie informacji o jakości opieki u wybranego świadczeniodawcy (68%) oraz informacji o dostępności leku w aptece (64% respondentów).

Autorzy raportu wskazują, że respondenci dostrzegają liczne korzyści wynikające z udostępnienia systemu informatycznego gromadzącego informacje o wszystkich stosowanych przez pacjenta lekach na receptę. Jako główną korzyść z wdrożenia rozwiązania e-recepty postrzegają poprawę bezpieczeństwa leczenia wynikającą z możliwości poinformowania pacjenta i lekarza, że został przepisany lek, którego nie powinno się stosować z innymi lekami zażywanymi przez pacjenta a także możliwość przedłużenia recepty bez konieczności wizyty u lekarza czy wydruk aktualnej listy leków, które pacjent zażywa.

Badania pokazuje, że pacjenci są także zainteresowani uzyskaniem od systemu informacji, jak można zmniejszyć prywatne wydatki na leki stosując tańsze odpowiedniki, czy w której aptece w okolicy znajduje się poszukiwany przez nich lek, najlepiej poprzez łatwo dostępną internetową wyszukiwarkę.

Ponad połowa respondentów uważa, że informacji o dostępności leku w okolicznych aptekach powinien udzielać farmaceuta w każdej aptece. Zmienia się świadomość pacjentów i aż połowa z nich pozytywnie ocenia rozwiązanie, w którym leki są dostarczane bezpośrednio do domu pacjenta.

Autorzy badania podkreślają, że rozwiązania z obszaru e-zdrowia powinny mieć status działań priorytetowych dla administracji publicznej. Należy dołożyć wszelkich starań, żeby ich wdrożenie nie było w dalszym ciągu odraczane i żeby nie napotykało na utrudnienia.

Pełen tekst raportu projektu Razem dla Zdrowia można znaleźć na stronie internetowej Fundacji MY PACJENCI.

 


Źródło: Fundacja MY PACJENCI

 

Liczba wyświetleń:

457

Skomentuj

Do końca 2018 r. wszystkie apteki i punkty apteczne w Polsce zobowiązane są do podłączenia systemów informatycznych do e-recepty. Chcąc wyjaśnić na czym polega zmiana procesu realizacji recepty, zespół Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia...
1 grudnia 2018 r. papierowe zwolnienia lekarskie odejdą do historii – powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zapowiedziała również akcję informacyjną resortów zdrowia oraz rodziny na temat...
Dodawanie do recepty wszystkich leków stałych pacjenta zaledwie dwoma kliknięciami, szybkie generowanie księgi zabiegowej dla konkretnego pacjenta, możliwość drukowania formularzy w formacie receptowym – to kilka nowości, które w ostatnim czasie...
6 - 9 Marca 2019, Hotel Mercure Kasprowy Zakopane Jubileuszowe Kasprowisko odbędzie się w dniach 6-9.03.2019 w Hotelu Mercure w Zakopanem. Podczas konferencji ponownie będzie można dyskutować o zagadkach EKG, przyglądać się ciekawym zapisom oraz...