Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Naukowcy z Politechniki Opolskiej pracują nad bezinwazyjnym sposobem badania stawów

Wibroakustyczna ocena ruchu pomoże w bezinwazyjnej diagnostyce kolan i innych stawów. Zestaw deskryptorów, czyli specjalnych czujników, przeanalizuje jakość ruchu i określi funkcje stawu, kiedy tylko znajdzie się w jego pobliżu. Docelowo urządzenie będzie oparte o mikrokontroler oraz dodatkowe urządzenie mobilne typu tablet czy smartfon.

– Projekt umożliwia ocenę funkcji stawów, co jest bardzo istotne z punktu widzenia samego stawu, którego funkcją jest zapewnienie ruchu. Jest wiele metod obrazowania struktury, takich jak RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia, natomiast wszystkie te metody obrazują strukturę, pozwalają ocenić jedynie kształt, stan samego stawu. My, dzięki tej metodzie, analizujemy jakość samego ruchu, która odzwierciedla jednocześnie funkcje stawu – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Dawid Bączkowicz, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Natomiast Mirosław Szmajda z wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej uważa, że wyjątkowość projektu polega na opracowaniu specjalnego zestawu deskryptorów, które pomogą w bezinwazyjnym określeniu stanu kolana.

– Do tej pory, aby zbadać stan chorobotwórczy, należało wykonać badanie rezonansem magnetycznym oraz artroskopię, czyli badanie typowo inwazyjne. Nasze badanie może w przyszłości umożliwić zniwelowanie tego typu badań inwazyjnych – twierdzi Mirosław Szmajda.

Projekt „Wibroakustyczna ocena ruchu” skierowany jest do wszystkim osób, które narzekają na problemy ze stawami – zaczynając od osób młodych, a kończąc na seniorach. Według prodziekana ds. dydaktyki Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej badanie wzniesie diagnostykę stawów na wyższy poziom.

– Projekt jest adresowany do wszystkich. Problemy ze stawami to wszelkie kontuzje sportowe, a także problemy starszych osób, które wraz z biegiem życia mają pogorszoną funkcję stawów – zaczynają się dolegliwości, symptomatyczne objawy. Ta metoda głównie może służyć jako badania przesiewowe lub badania wspomagające proces stawiania diagnozy i oceny efektywności terapii – tłumaczy Dawid Bączkowicz.

Projekt finansowany jest przede wszystkim ze środków własnych uczelni i wydziału. Ponadto wsparcie na początkowym etapie badań okazali również sponsorzy z Opolszczyzny. Jak dotąd w samym badaniu wzięło udział blisko półtora tysiąca osób.

– Projekt jest interdyscyplinarny, samo podłoże wynikło z obszaru związanego z fizjoterapią i medycyną. Realizacja całego projektu nie byłaby jednak możliwa bez zaangażowania kolegów z pozostałych wydziałów, w związku z tym mamy tutaj automatyków, informatyków, osoby związane z analizą i przetwarzaniem sygnału. Bez nich z pewnością realizacja projektu nie byłaby możliwa – wyjaśnia Dawid Bączkowicz.

Projekt znajduje się na zaawansowanym etapie rozwoju, jednak wymaga dalszego udoskonalenie metody badawczej oraz jej ustandaryzowania. Wszystko po to, by możliwe było wprowadzenie wibroakustycznej oceny ruchu na rynek badań komercyjnych.

– Obrabiamy dodatkowe sygnały, proponujemy nowe deskryptory do opisu stanów chorobowych kolana, następnie będziemy budowali stanowisko pomiarowe wspomagające pomiary. Docelowo urządzenie będzie oparte o mikrokontroler oraz dodatkowe urządzenie mobilne typu tablet czy smartfon – podsumowuje Mirosław Szmajda.


Źródło: Newseria

Liczba wyświetleń:

386

Skomentuj

Senatorowie przyjęli nowelizację ustawy, która zakłada wydłużenie okresu, w którym możliwe jest wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy w formie papierowej - z 30 czerwca 2018 r. do 30 listopada. Za głosowało 64 senatorów, przeciw...
W Ministerstwie Zdrowia powołano Radę Informatyzacji, która ma m.in. opiniować projekty informatyczne i monitorować ich wdrażanie. Do zadań rady należy m.in.: opiniowanie planowanych lub realizowanych projektów informatycznych w sektorze ochrony...
Umówienie wizyty przy pomocy aplikacji mobilnej? Twoim pacjentom z pewnością spodoba się takie rozwiązanie. Zaproponuj im aplikację mobilną Gabinet drWidget Pacjent – oprócz możliwości umawiania wizyt, oferuje także inne, użyteczne funkcjonalności. O...
Bezpłatny webinar dla okulistów, poświęcony Elektronicznej Dokumentacji Medycznej to idealna okazja, by przyswoić solidną porcję wiedzy i poznać najnowsze rozwiązania technologiczne, usprawniające codzienną pracę lekarzy. Na webinar serdecznie...