Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Nowy system wesprze transplantację

W 2021 roku wykonano w Polsce 1338 przeszczepień i po raz pierwszy w historii transplantacji przeszczepiono 200 serc, wynika z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant". Centrum e-Zdrowia pracuje nad systemem, który zwiększy efektywność, bezpieczeństwo i szybkość transplantacji narządów.

Na koniec grudnia 2021 roku na przeszczepienie narządu oczekiwało 1779 osób. Skuteczna odpowiedź na tak duże zapotrzebowanie w zakresie transplantacji wymaga efektywnego systemu zarządzania całym procesem przeszczepiania – począwszy od zbierania informacji o biorcy i dawcy, przez ich dobór i koordynację działań wielu podmiotów, po monitorowanie stanu zdrowia pacjentów po operacji.

Obecnie brak jest zintegrowanego rozwiązania wspierającego transplantację – niezbędne informacje rozproszone są pomiędzy różne systemy i rejestry, co m.in. utrudnia i wydłuża dostęp do całościowej wiedzy na temat dawcy i biorcy.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest system opracowywany przez Centrum e-Zdrowia we współpracy z Poltransplantem i innymi podmiotami zaangażowanymi w transplantację w Polsce. U jego podstaw leży połączenie w jednym miejscu kompleksowych danych o dawcach i biorcach (również z zagranicznych rejestrów transplantacyjnych) oraz zbudowanie narzędzi wspierających dobór, pobieranie i przeszczepienie narządów. System wspierać będzie także monitorowanie po operacji stanu zdrowia zarówno dawcy, jak i biorcy.

- Projektowane rozwiązanie będzie unikalne, stworzone w pełni pod kątem potrzeb i wymagań systemowych polskiej transplantacji. W jego ramach powstaje autorski algorytm doboru dawców narządów oraz szpiku do ich biorców. Jednym z jego założeń jest priorytetyzacja doboru w zależności od czasu oczekiwania: im dłużej biorca oczekuje na przeszczepienie, tym większy otrzymuje priorytet w procesie doboru – mówi Rafał Milewski, Kierownik Projektu.

- Obecnie nad projektem pracuje zespół 50 osób – dodaje Emil Walczyk, drugi Kierownik Projektu – Na bieżąco współpracujemy z Poltransplantem, konsultując funkcjonalności i architekturę systemu, tak by w rezultacie stworzyć rozwiązanie w pełni odpowiadające na potrzeby polskiej transplantacji.

System Poltransplant będzie kolejnym elementem transformacji cyfrowej ochrony zdrowia, przygotowywanym przez Centrum e-Zdrowia.


Źródło: Centrum e-Zdrowia

Liczba wyświetleń:

628

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia wspólnie z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Urząd) uruchomiło 31 maja 2023 r. nowy System Monitorowania Zagrożeń (SMZ2). Zakres prac nad nową odsłoną systemu został wypracowany...
Resort zdrowia uruchomił dodatkowy nabór placówek POZ oraz AOS do pilotażowego programu w zakresie monitorowania dzieci i młodzieży z pierwotnymi i wtórnymi niedoborami odporności. Zainteresowane placówki AOS oraz POZ mogą składać wnioski do dnia 31...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
6 czerwca 2023, Warszawa Konferencja AI & MEDTECH CEE jest pierwszym na tak dużą skalę w Europie środkowo-wschodniej wydarzeniem dedykowanym sztucznej inteligencji i innowacjom w zdrowiu. Skupia liderów technologicznych i ekspertów z sektora zdrowia...