Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Nowy system wesprze transplantację

W 2021 roku wykonano w Polsce 1338 przeszczepień i po raz pierwszy w historii transplantacji przeszczepiono 200 serc, wynika z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant". Centrum e-Zdrowia pracuje nad systemem, który zwiększy efektywność, bezpieczeństwo i szybkość transplantacji narządów.

Na koniec grudnia 2021 roku na przeszczepienie narządu oczekiwało 1779 osób. Skuteczna odpowiedź na tak duże zapotrzebowanie w zakresie transplantacji wymaga efektywnego systemu zarządzania całym procesem przeszczepiania – począwszy od zbierania informacji o biorcy i dawcy, przez ich dobór i koordynację działań wielu podmiotów, po monitorowanie stanu zdrowia pacjentów po operacji.

Obecnie brak jest zintegrowanego rozwiązania wspierającego transplantację – niezbędne informacje rozproszone są pomiędzy różne systemy i rejestry, co m.in. utrudnia i wydłuża dostęp do całościowej wiedzy na temat dawcy i biorcy.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest system opracowywany przez Centrum e-Zdrowia we współpracy z Poltransplantem i innymi podmiotami zaangażowanymi w transplantację w Polsce. U jego podstaw leży połączenie w jednym miejscu kompleksowych danych o dawcach i biorcach (również z zagranicznych rejestrów transplantacyjnych) oraz zbudowanie narzędzi wspierających dobór, pobieranie i przeszczepienie narządów. System wspierać będzie także monitorowanie po operacji stanu zdrowia zarówno dawcy, jak i biorcy.

- Projektowane rozwiązanie będzie unikalne, stworzone w pełni pod kątem potrzeb i wymagań systemowych polskiej transplantacji. W jego ramach powstaje autorski algorytm doboru dawców narządów oraz szpiku do ich biorców. Jednym z jego założeń jest priorytetyzacja doboru w zależności od czasu oczekiwania: im dłużej biorca oczekuje na przeszczepienie, tym większy otrzymuje priorytet w procesie doboru – mówi Rafał Milewski, Kierownik Projektu.

- Obecnie nad projektem pracuje zespół 50 osób – dodaje Emil Walczyk, drugi Kierownik Projektu – Na bieżąco współpracujemy z Poltransplantem, konsultując funkcjonalności i architekturę systemu, tak by w rezultacie stworzyć rozwiązanie w pełni odpowiadające na potrzeby polskiej transplantacji.

System Poltransplant będzie kolejnym elementem transformacji cyfrowej ochrony zdrowia, przygotowywanym przez Centrum e-Zdrowia.


Źródło: Centrum e-Zdrowia

Liczba wyświetleń:

224

Skomentuj

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Projekt...
Strona internetowa Centrum e-Zdrowia przeszła gruntowną przebudowę. Portal zyskał nową szatę graficzną, architekturę informacji oraz charakter – z technicznego stał się informacyjnym. Szatę graficzną serwisu przygotowano zgodnie z obecnymi trendami...
Najnowsza wersja aplikacji oferuje Ci sporo nowości, m.in. w widokach: logowania, listy osób upoważnionych i pełnego dodawania pacjenta. Nie daj się zaskoczyć podczas pracy - zajrzyj do wykazu i sprawdź, co konkretnie zmieniło się w mobilnym...
26 stycznia 2022r. Warszawa Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022 będą miejscem wymiany poglądów oraz merytorycznych dyskusji stwarzających szansę na wypracowanie rozwiązań, które mogą okazać się bardzo istotne dla organizacji systemu ochrony zdrowia w...