Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Dostęp do danych medycznych dla obywateli Ukrainy na Internetowym Koncie Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta (IKP), czyli bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, która zapewnia dostęp do najważniejszych informacji o zdrowiu, od teraz jest także w ukraińskiej wersji językowej. Z IKP mogą skorzystać obywatele Ukrainy, którzy posiadają nr PESEL.

Internetowe Konto Pacjenta dostępne po zalogowaniu w serwisie pacjent.gov.pl zapewnia stały dostęp do informacji medycznych, e-recept i e-skierowań swoich, dzieci lub osoby, od której otrzymaliśmy upoważnienie. Z IKP skorzystało już ponad 15 mln Polaków. Od teraz z IKP mogą również korzystać obywatele Ukrainy, którzy posiadają nr PESEL.

Dostęp do IKP dla obywateli Ukrainy jest możliwy po kliknięciu w zakładkę „Пацієнти з України” („Pacjenci z Ukrainy”) w serwisie pacjent.gov.pl. W zakładce tej, oprócz przycisku „Zaloguj się” znajdują się kluczowe informacje dotyczące opieki zdrowotnej w Polsce, przygotowane w języku ukraińskim. Pacjenci mogą dowiedzieć się, jak otrzymać e-receptę lub e-skierowanie, jak zaszczepić się przeciwko COVID-19 lub kiedy i na jakich zasadach leczyć się w szpitalu.

Aby skorzystać z ukraińskiej wersji Internetowego Konta Pacjenta (IKP) należy, po zalogowaniu się na swoje IKP wybrać w prawym górnym rogu znaczek ukraińskiej flagi. Przy pierwszym logowaniu warto również uzupełnić dane kontaktowe: numer telefonu i/lub adres e-mail w zakładce „Мій обліковий запис” („Moje konto”).

Dzięki temu wszystkie swoje e-recepty i e-skierowania pacjent z Ukrainy będzie otrzymywać w postaci 4-cyfrowego kodu w wiadomości SMS lub jako PDF na adres mailowy.

Logowanie do serwisu, tak jak w przypadku polskiej wersji językowej, odbywa się z użyciem profilu zaufanego (PZ). Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego kraju, będą mogli założyć PZ podczas składania wniosku o nadanie nr PESEL w dowolnym urzędzie gminy, na terenie całej Polski. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie gov.pl.

 

Źródło: Centrum e-Zdrowia

Liczba wyświetleń:

1 045

Skomentuj

Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Nie do przyjęcia...
Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...