Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Dzięki programowi DOM prawie 5 tys. pacjentów z COVID-19 trafiło w porę pod opiekę ratowników

W ramach Domowej Opieki Medycznej (DOM), działającej od roku, prawie 5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem trafiło w porę pod opiekę zespołów ratownictwa medycznego - wynika z komunikatu prasowego resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przypomniało, że badanie pulsoksymetrem - dostępne w ramach programu DOM - jest szansą dla pacjentów z COVID-19 leczonych w domu. Wyliczyło, że prawie 5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem trafiło w porę pod opiekę zespołów ratownictwa medycznego, wykonano ponad 3,5 miliona pomiarów, udzielono blisko 115 tys. konsultacji i teleporad. Podkreślono, że monitorowanie stanu zdrowia chorych, którzy skorzystają z programu DOM, zwiększa ich bezpieczeństwo.

"Udział w programie wyklucza ryzyko zbyt późnego zarejestrowania, że stan zdrowia osoby zakażonej koronawirusem pogarsza się. Ważne, by regularnie wykonywać pomiary, a system będzie monitorował wyniki i reagował na niepokojące zmiany" - podało MZ w komunikacie.

Z kolei wiceminister zdrowia Anna Goławska przypomniała, że "COVID-19 ma taką specyfikę, że może przejść szybko z fazy bezobjawowej do fazy ostrej niewydolności", dlatego tak ważne jest monitorowane swojego zdrowia na bieżąco. Zaapelowała, by każdy, kto otrzyma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, skorzystał z programu.

"Użycie pulsoksymetru i aplikacji Domowa Opieka Medyczna może uratować nasze zdrowie, a nawet życie" – zaznaczyła wiceminister.

Resort przypomniał zasady działania opieki. "W razie niepokojących wyników do chorego zadzwoni konsultant z całodobowego Centrum Kontaktu i, jeśli będzie taka potrzeba, umówi teleporadę z lekarzem.

"To najlepszy sposób na zadbanie o bezpieczeństwo pacjentów i usprawnienie pracy lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w momencie wzrostu zakażeń COVID-19” – podkreśliła Goławska dodając, że system Domowej Opieki Medycznej stale się rozwija.

"Lekarze POZ, dzięki aplikacji Domowa Opieka Medyczna Doctor, mają dostęp do wyników badań pacjentów, mogą również sprawdzić, czy pacjent miał kontakt z infolinią, czy udzielono mu teleporady. W aplikacji jest również informacja o zakończonym monitoringu pacjenta" – wskazała wiceminister zdrowia.

Lekarze mogą również dokonać kwalifikacji pacjenta do Domowej Opieki Medycznej bezpośrednio przez system gabinet.gov.pl. Program zakłada również możliwość skorzystania ze wsparcie psychologa.

"Niektórym osobom przebywającym na izolacji towarzyszą silniejsze emocje, zwiększony stres i strach. Dlatego, dbając o ich zdrowie psychiczne, zapewniliśmy profesjonalne wsparcie emocjonalne i psychiczne" - zaznaczyła wiceminister.

Rozmowę z psychologiem można umówić przez aplikację Domowa Opieka Medyczna.

Program DOM przeznaczony jest dla pacjentów z COVID-19, którzy ukończyli 55 lat (mogą korzystać z niego niejako "z automatu"), a młodsi mogą skorzystać z niego na dwa sposoby: wypełniając formularz Domowej Opieki Medycznej na stronie Ministerstwa Zdrowia lub mogą zostać zakwalifikowani do niego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

"Pacjenci objęci programem otrzymują do domu pulsoksymetr i zostają objęci zdalnym monitoringiem poziomu saturacji (nasycenia krwi tętniczej tlenem), tętna i temperatury. Samodzielnie dokonują pomiarów i wprowadzają je do systemu. Wyniki te są monitorowane przez specjalistów z Centrum Kontaktu, którzy - w razie potrzeby - kierują pacjenta na teleporadę" - przypomniał resort.

Informacje dotyczące programu dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna.(PAP)


Źródło: PAP
Fot. Ministerstwo Zdrowia

Liczba wyświetleń:

640

Skomentuj

Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Nie do przyjęcia...
Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...