Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Superkomputer Fugaku pracuje z pełną mocą, by pomóc w badaniach nad Covid-19

Najszybszy na świecie japoński superkomputer Fugaku rozpoczął we wtorek pracę z pełną mocą obliczeniową. Uczeni włączyli maszynę wcześniej niż planowano, by wykorzystać ją w badaniach związanych z pandemią Covid-19 – podała agencja Kyodo.

Fugaku został wcześniej częściowo uruchomiony w kwietniu 2020 roku i uczestniczył w pracach nad wizualizacją procesu rozprzestrzeniania się w powietrzu kropelek, które mogą przenosić koronawirusa, a także w badaniach nad potencjalnymi lekami przeciwko Covid-19.

Zgodnie z pierwotnym planem superkomputer miał zacząć pracować z pełną mocą w nowym roku podatkowym, który rozpoczyna się w kwietniu – podało Kyodo.

Superkomputer, opracowany przez instytut Riken i firmę Fujitsu, jest zdolny do wykonywania ponad 442 biliardów operacji na sekundę. Zajmuje obecnie pozycję światowego lidera szybkości obliczeniowej w międzynarodowym rankingu TOP500.

„Mam nadzieję, że Fugaku zyska uznanie ludzi, gdyż zdolny jest do rzeczy, których nie mógł robić jego poprzednik K, w tym do (zastosowań) sztucznej inteligencji i analizy big data” – powiedział prezes instytutu Riken Hiroshi Matsumoto.

Według instytutu Fugaku zostanie wykorzystany w ponad 100 projektach badawczych, dotyczących takich zagadnień jak zastosowania sztucznej inteligencji czy badania dotyczące klimatu. Superkomputer K został wyłączony w 2019 roku.

 

Źródło: PAP

 

Liczba wyświetleń:

190

Skomentuj

W związku z bardzo szybko postępującym procesem informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce oraz toczącymi się pracami nad wdrożeniem kolejnych rozwiązań z obszaru e-zdrowia, Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia przygotowało...
Polska w dwa lata wskoczyła z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu e-partycypacji ONZ. Do szybkiego awansu przyczyniło się wprowadzenie i rozwój Internetowego Konta Pacjenta (IKP). W światowym rankingu e-partycypacji ONZ pierwsze trzy miejsca...
Dedykowane są głównie początkującym użytkownikom Gabinetu drWidget i pomagają postawić pierwsze kroki w programie. Poruszają ważne tematy, takie jak wystawianie/ usuwanie e-recept, edycja profilu lekarza czy używanie schowka wizyt. Nowe filmy...
Blisko 180 wystawców, ponad 120 warsztatów i wykładów - tak będzie wyglądać tegoroczne spotkanie Warsaw Dental Medica Show. Na targach nie zabraknie także dr100, czyli programu do prowadzenia gabinetów i klinik stomatologicznych. Już w październiku...