Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

W. Brytania: aplikacja do wykrywania kontaktów zapobiegła 600 tys. zakażeń

Aplikacja na smartfony NHS Covid-19, która służy do wykrywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem, zapobiegła ok. 600 tys. nowym infekcjom - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo zdrowia, powołując się na szacunki naukowców.

Do tej pory używana w Anglii i Walii aplikacja poleciła 1,7 mln osób odbycie kwarantanny w związku z tym, że znajdowali się w bliskiej odległości od osób, u których test wykazał obecność koronawirusa. Uruchomioną 24 września zeszłego roku aplikację pobrało 21,6 mln osób, co stanowi 56 proc. użytkowników smartfonów w wieku powyżej 16. roku życia, z czego ok. 16,5 mln aktywnie jej używa.

"Analiza pokazuje, że (aplikacja) jest niezwykle skuteczna w przerywaniu łańcuchów transmisji i zapobiegła ok. 600 tys. przypadków. Izolacja i wiedza o tym, kiedy jesteś narażony na złapanie koronawirusa jest niezbędna do powstrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa, a aplikacja jest najszybszym sposobem na powiadomienie, jeśli jesteś zagrożony" - powiedział minister zdrowia Matt Hancock.

Liczbę zakażeń, którym udało się zapobiec dzięki aplikacji, oszacowali naukowcy z The Alan Turing Institute, narodowego instytutu zajmującego się analizą danych oraz z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wyliczyli oni także, że wzrost liczby użytkowników aplikacji o każdy 1 proc. przekłada się na spadek infekcji nawet o 2,3 proc.

>>>ZOBACZ TEŻ: MyDr: udostępnij pacjentom przydatne funkcjonalności

Jak podało ministerstwo zdrowia, ponad 3,1 miliona wyników testów na obecność wirusa zostało wprowadzonych do aplikacji, z czego 825 388 było pozytywnych. Aplikacja wysyła wiadomość do użytkowników, którzy byli w bliskiej odległości od osoby zgłaszającej obecność koronawirusa, że powinni się izolować.

Aplikacja NHS Covid-19 wykorzystuje technologię Bluetooth, rejestrując anonimowo telefony, które były w bliskiej odległości od siebie. To znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy osoba u której wykryto zakażenie, była np. w komunikacji miejskiej czy innych zatłoczonych miejscach publicznych, gdzie zwykle nie zna się osób stojących w pobliżu.

Do tej pory w Anglii i Walii wykryto ponad 3,66 mln zakażeń koronawirusem, z czego ponad 3,28 mln po 24 września 2020 r., gdy ruszyła aplikacja. W Szkocji i w Irlandii Północnej funkcjonują podobne, ale własne aplikacje.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


Źródło: PAP

Liczba wyświetleń:

162

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia zaprasza farmaceutów do udziału w funkcjonalnych testach e-recepty transgranicznej. Testy odbędą się w dniach 15-19 marca 2021 r. oraz 22-16 marca 2021 r. „Jest to świetna okazja, by zapoznać się z przygotowywanym rozwiązaniem...
Centrum e-Zdrowia poinformowało, że zgodnie z art. 41a ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty w systemie RAM uruchomione zostały nowe rodzaje upoważnień. Uruchomiono: upoważnienie do wystawiania zleceń na...
Rozliczając wizytę w Gabinecie drWidget, w widoku “Szczegóły wizyty”, możesz zaksięgować opłatę, którą pacjent uiścił w placówce, albo wysłać mu link do płatności - SMS-em lub mailem. Przed wysyłką określ termin ważności linku. Uwaga! Aby móc...
Blisko 180 wystawców, ponad 120 warsztatów i wykładów - tak będzie wyglądać tegoroczne spotkanie Warsaw Dental Medica Show. Na targach nie zabraknie także dr100, czyli programu do prowadzenia gabinetów i klinik stomatologicznych. Już w październiku...