Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Dwie rzeszowskie uczelnie utworzyły klaster „Technologia w medycynie”

Rozwój badań z medycyny i technologii stosowanych w medycynie, badanie technologii w zakresie zdrowego trybu życia i ich wdrażanie to niektóre z celów nowego klastra „Technologia w medycynie”, założonego przez Uniwersytet Rzeszowski (UR) i Politechnikę Rzeszowską (PRz).

We wtorek na UR odbyło się spotkanie założycielskie. Oprócz obu uczelni w skład klastra wchodzą jeszcze m.in. przedstawiciele szpitali z regionu, różnych firm działających w obszarach związanych z medycyną, czy uzdrowisko w Rymanowie.

Jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, prof. Grzegorz Budzik, prorektor elekt ds. nauki na PRz w rozmowie z PAP zaznaczył, że we wtorek klaster został założony formalnie. Natomiast w praktyce zespoły naukowców z obu uczelni prowadziły już wcześniej badania w różnych obszarach.

Celem klastra jest przede wszystkim rozwój badań w zakresie szeroko pojętej medycyny i technologii w niej stosowanych, rozwiązań i technik diagnostyki wspomaganej komputerowo, czy badanie i wdrażanie technologii i biotechnologii mających pozytywny wpływ na jakość życia i zdrowie ludzi.

Kilkuosobowe zespoły naukowców działających w klastrze zajmują się też badaniem i rozwijaniem systemów przetwarzania danych, w tym m.in. obrazów 3D i sposobów obróbki danych, tworzeniem prototypów, które wspomogą procesy medyczne (np. diagnozowanie, planowanie i przebieg operacji, oraz rehabilitację)

Klaster będzie też prowadził działania edukacyjne personelu medycznego i pacjentów, a także propagował zdrowy styl życia, wiedzy dotyczącej rehabilitacji, zapobiegania chorobom i pomocy ludziom niepełnosprawnym.

„Jestem przekonany, że ta inicjatywa przyczyni się do podniesienia świadomości pacjentów i personelu medycznego, a w konsekwencji do poprawy jakości świadczonych usług medycznych na Podkarpaciu” – wyraził przekonanie prof. Sławomir Snela z UR, jeden z inicjatorów powołania klastra.

Ponadto – jak podkreślają obaj inicjatorzy - dodatkowym efektem będzie rozwój niezbędnej infrastruktury oraz korzyści edukacyjne zarówno dla studentów kierunku lekarskiego na UR, jak i dla studentów PRz, np. inżynierii medycznej czy zarządzania.

Prof. Budzik dodał, że z wyników pracy naukowców skorzystają także podmioty należące do klastra; będą bowiem wdrażać i stosować rozwiązania opracowane w ramach badań.

Miniony rok akademicki był pierwszym rokiem działania na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunku lekarskiego. W październiku 2015 roku na tym nowym kierunku studia stacjonarne i niestacjonarne rozpoczęło 120 studentów z kilku regionów Polski (w tym roku będzie to 150 osób).

Kadrę akademicką na kierunku lekarskim tworzą zarówno dotychczasowi pracownicy UR, jak i profesorowie, którzy przyjechali do Rzeszowa m in. z Warszawy, Lublina, Łodzi, Zabrza, a także Sztokholmu.

Obecnie kadra Wydziału Medycznego (gdzie obok kierunku lekarskiego od wielu lat działa Instytut Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Instytut Położnictwa i Ratownictwa Medycznego, Instytut Fizjoterapii) liczy ogółem 198 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym samodzielni pracownicy naukowi to 43 osoby.

Z kolei inżynieria medyczna na Politechnice Rzeszowskiej działa od 2014 roku. Jest to pierwszy na Podkarpaciu taki kierunek studiów, który jest pewnym uzupełnieniem dla kierunku lekarskiego o dyscypliny związane z nowoczesną działalnością inżynierską w medycynie.

Studenci inżynierii medycznej zdobywają wiedzę i doświadczenie niezbędne do tworzenia nowoczesnej technologii inżynierskiej oraz uczą się jej zastosowania w praktyce medycznej.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Liczba wyświetleń:

1 261

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia wspólnie z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Urząd) uruchomiło 31 maja 2023 r. nowy System Monitorowania Zagrożeń (SMZ2). Zakres prac nad nową odsłoną systemu został wypracowany...
Resort zdrowia uruchomił dodatkowy nabór placówek POZ oraz AOS do pilotażowego programu w zakresie monitorowania dzieci i młodzieży z pierwotnymi i wtórnymi niedoborami odporności. Zainteresowane placówki AOS oraz POZ mogą składać wnioski do dnia 31...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
6 czerwca 2023, Warszawa Konferencja AI & MEDTECH CEE jest pierwszym na tak dużą skalę w Europie środkowo-wschodniej wydarzeniem dedykowanym sztucznej inteligencji i innowacjom w zdrowiu. Skupia liderów technologicznych i ekspertów z sektora zdrowia...