Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

System dostępny na tabletach szansą na diagnostykę pacjentów z udarem w warunkach przedszpitalnych

W badaniach klinicznych testowane są mobilne wideokonferencje jako metoda dla lekarzy do diagnozowania pacjentów w trakcie udaru mózgu w czasie, gdy są transportowani do szpitala. System dostępny na tabletach jest wysoce skorelowany z bezpośrednią oceną pacjenta, dlatego może mieć istotne znaczenie we wczesnym leczeniu udaru mózgu oraz zapobieganiu niepełnosprawności. Wyniki badań zostały opublikowane przez czasopismo naukowe Neurology.

The Improving Treatment with Rapid Evaluation of Acute Stroke (iTREAT) to tanie badanie z użyciem telemedycyny, czyli systemu pozwalającego lekarzom wirtualnie być w karetce z pacjentami, którzy są transportowani do szpitali. Zestaw iTREAT zawiera tablet montowany do ściany w karetce, przenośny modem i antenę, które umożliwiają zaszyfrowaną formę konsultacji wideo między neurologiem, pacjentem z podejrzeniem udaru, a także lekarzem pogotowia ratunkowego.

„W naszych wstępnych badaniach współpracowaliśmy z wiejskimi pogotowiami ratunkowymi w celu zapewnienia odpowiedniej ilości czasu dla oceny udaru na większe odległości oraz przetestowaliśmy nasz mobilny systemu w symulowanych scenariuszach udaru mózgu”, wyjaśniają autorzy projektu.

Badania wykazały, że ponad 90% testów przeprowadzonych lokalnie posiadało wystarczającą jakość i łączność audiowizualną do przeprowadzenia konsultacji. Ustalono także, że wyniki badań były w 98% skorelowane z ocenami, które zostały wykonane przy łóżku chorych w szpitalu. Oprócz tego iTREAT pozwoliło na podjęcie lepszych decyzji dotyczących transportu przez zespół pogotowia ratunkowego i potencjalnie szybsze leczenie pacjenta w szpitalu.

Standardowymi neurologicznymi badaniami przesiewowymi do oceny udaru są National Institutes of Health Stroke Scale, które stosowane są przez neurologów i lekarzy medycyny ratunkowej. Zdolność do neurologicznej oceny pacjenta podczas podróży do szpitala może pomóc zaoszczędzić czas w ocenie pacjenta na świeżo w szpitalu oraz decyduje o ważnych decyzjach transportowych, takich jak to, czy pacjent powinien być dostarczony do trzeciorzędowego ośrodka opieki specjalistycznej lub po prostu przeniesiony do najbliższego szpitala.

„Ostra faza udaru jest schorzeniem, gdzie bardzo liczy się czas. W szczególności w ostrym udarze niedokrwiennym, jeśli można usunąć przyczynę niedrożności naczynia, ponownie doprowadzić krew do uszkodzonej części mózgu w odpowiednim czasie i potencjalnie zapobiec niepełnosprawności i śmierci.”

Leczenie udaru niedokrwiennego mózgu (najczęstszego rodzaju udaru) polega na usunięciu skrzepu z tętnicy, który uniemożliwia przepływ krwi do mózgu dzięki lekom i / lub procedurom wewnątrznaczyniowym. Jednak metody te należy zastosować tak szybko, jak to możliwe, w ciągu kilku godzin po rozpoczęciu niedokrwienia. Wielu chorych z udarem mózgu nie dociera do szpitala na tyle szybko, aby otrzymać odpowiednie leczenie, dlatego zdolność do wczesnego rozpoznania udaru mózgu jest kluczowa w terapii.


Więcej: news-medical.net

Liczba wyświetleń:

1 461

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...