Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

RPP: Szybkie konsultacje online naruszają zbiorowe prawa pacjentów

Placówki medyczne, które oferują szybkie konsultacje lekarskie przez internet, w tym wystawiają e-recepty - na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, naruszają zbiorowe prawa pacjentów - wskazuje Rzecznik Praw Pacjenta.

RPP wydał dotąd 9 decyzji uznających stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez placówki medyczne, które za pośrednictwem serwisów internetowych oferują konsultacje lekarskie, w tym możliwość szybkiego uzyskania e-recepty wyłącznie na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety on-line.

Biuro RPP przypomina, że zgodnie z przepisami, placówki medyczne są zobowiązane do udzielania świadczeń zdrowotnych z zachowaniem należytej staranności. Oznacza to przede wszystkim podejmowanie działań uwzględniających bezpieczeństwo pacjentów, które powinno być priorytetem każdej placówki medycznej.

Rzecznik wskazuje, że w tym kontekście ważne jest, że lekarz musi dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta – między innymi ustalić jego problem zdrowotny, wdrożyć właściwe leczenie, w tym zaordynować leki i wypisać recepty – to wszystko powinno być poprzedzone badaniem pacjenta, które może odbyć się także na odległość – za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności takich jak teleporada. Natomiast w omawianych przypadkach wystarczające do oceny stanu zdrowia pacjenta i wystawienia recepty przez lekarza było wypełnienie i przesłanie przez pacjenta ankiety online, czego za badanie uznać nie można.

Bartłomiej Chmielowiec podkreśla, że wypełnienie ankiety medycznej i jej weryfikacja przez lekarza nie jest równoznaczna z badaniem. Ankieta nie może być jedynym dokumentem, na podstawie którego lekarz diagnozuje i ocenia stan zdrowia pacjenta.

Placówki medyczne zostały zobowiązane do zaniechania stosowania praktyk naruszających zborowe prawa pacjentów. Jeśli nie zastosują się do tych decyzji, Rzecznik Praw Pacjenta nałoży na nie kary pieniężne w wysokości do 500 tys. zł.

— Regulacje prawne mają na celu zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa oraz skutecznego leczenia pod nadzorem lekarza, który to nadzór nie może być iluzoryczny. Chodzi w szczególności o odpowiedzialne stosowanie leków na receptę, które mogą powodować ciężkie działania niepożądane. Pacjentów nie można bezpodstawnie narażać na takie ryzyko – dodaje Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi kolejne 7 postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjenta w podobnych sprawach, które zostaną zakończone w najbliższym czasie.


Źródło: Biuro RPP

Liczba wyświetleń:

360

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych przygotowało badanie satysfakcji osób głuchych i słabosłyszących z korzystania z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnej mojeIKP. Pytania w ankiecie zostały przetłumaczone na...
Paweł Kikosicki po dwóch latach odchodzi ze stanowiska dyrektora Centrum e-Zdrowia. Poinformował o tym w mediach społecznościowych. - Po ponad 2 latach nadszedł czas pożegnać się z Centrum e-Zdrowia. To był bardzo intensywny okres, w trakcie którego...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...