Naczelna Izba Lekarska zorganizowała debatę na temat rozwoju Internetowego Konta Pacjenta

Naczelna Izba Lekarska zorganizowała debatę w celu omówienia strategicznych kierunków działań w zakresie rozwoju funkcji IKP wspierających wzmacnianie współodpowiedzialności w procesie leczniczym. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowie, Koalicji Izb Handlowych dla Zdrowia, Fundacji My Pacjenci oraz Naczelnej Rady Aptekarskiej.
- Jako samorząd lekarski widzimy potrzebę wielostronnego dialogu dotyczącego przyszłości rozwoju Internetowego Konta Pacjenta ze szczególną uwagą poświęconą promocji rozwiązań wspierających współodpowiedzialność i poprawę interoperacyjności systemów komunikacji pomiędzy pacjentem a pracownikami zawodów medycznych – powiedział podczas spotkania wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz Komor.
Centrum e-Zdrowia poinformowało m.in., że projekt wdrożenia dokumentacji integracyjnej Indywidualnych Planów Opieki Medycznej (IPOM), a w tym zmiany na EDM i dodanie usługi w gabinet.gov.pl został zrealizowany. Ponadto stopniowo jest przejmowany System Domowej Opieki Medycznej (DOM) i będą implementowane usługi wprowadzenia przez pacjenta oczekiwanych przez lekarza danych do systemu P1.
W planowanych pracach przewidziano również wprowadzenie informacji o ważności recepty, opcji wglądu zażywanych przez pacjenta leków oraz przypominania o wzięciu leku przez lekarza lub/i farmaceutę. Umożliwiłoby to wychwycenie interferencji w szczególności w przypadku polipragmazji i lepsze rozplanowanie kuracji pacjenta. Ocenia się, że te funkcje zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku.
Wśród pomysłów na ulepszenie systemu pojawiły się propozycje m.in. o poszerzeniu dostępu dla lekarza wystawiającego receptę do informacji o jej statusie, o dodaniu informacji o dawkowaniu przepisanych leków oraz, aby lekarze specjaliści mogli mieć pełny podgląd historii choroby i obecnie zażywanych leków przez pacjenta – podobnie jak w przypadku lekarza POZ.
Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że IKP jest potrzebne pacjentom, jak i osobom wykonującym zawody medyczne oraz że należy je rozwijać. Dodawanie nowych funkcji oraz poszerzanie zawartych w systemie danych o leczeniu i historii chorób pacjentów, na pewno okaże się niezwykle pomocne dla wszystkich użytkowników.
Źródło: NIL
Liczba wyświetleń:
180
Skomentuj