Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Naczelna Izba Lekarska zorganizowała debatę na temat rozwoju Internetowego Konta Pacjenta

Naczelna Izba Lekarska zorganizowała debatę w celu omówienia strategicznych kierunków działań w zakresie rozwoju funkcji IKP wspierających wzmacnianie współodpowiedzialności w procesie leczniczym. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowie, Koalicji Izb Handlowych dla Zdrowia, Fundacji My Pacjenci oraz Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Jako samorząd lekarski widzimy potrzebę wielostronnego dialogu dotyczącego przyszłości rozwoju Internetowego Konta Pacjenta ze szczególną uwagą poświęconą promocji rozwiązań wspierających współodpowiedzialność i poprawę interoperacyjności systemów komunikacji pomiędzy pacjentem a pracownikami zawodów medycznych – powiedział podczas spotkania wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz Komor.

Centrum e-Zdrowia poinformowało m.in., że projekt wdrożenia dokumentacji integracyjnej Indywidualnych Planów Opieki Medycznej (IPOM), a w tym zmiany na EDM i dodanie usługi w gabinet.gov.pl został zrealizowany. Ponadto stopniowo jest przejmowany System Domowej Opieki Medycznej (DOM) i będą implementowane usługi wprowadzenia przez pacjenta oczekiwanych przez lekarza danych do systemu P1.

W planowanych pracach przewidziano również wprowadzenie informacji o ważności recepty, opcji wglądu zażywanych przez pacjenta leków oraz przypominania o wzięciu leku przez lekarza lub/i farmaceutę. Umożliwiłoby to wychwycenie interferencji w szczególności w przypadku polipragmazji i lepsze rozplanowanie kuracji pacjenta. Ocenia się, że te funkcje zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku.

Wśród pomysłów na ulepszenie systemu pojawiły się propozycje m.in. o poszerzeniu dostępu dla lekarza wystawiającego receptę do informacji o jej statusie, o dodaniu informacji o dawkowaniu przepisanych leków oraz, aby lekarze specjaliści mogli mieć pełny podgląd historii choroby i obecnie zażywanych leków przez pacjenta – podobnie jak w przypadku lekarza POZ.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że IKP jest potrzebne pacjentom, jak i osobom wykonującym zawody medyczne oraz że należy je rozwijać. Dodawanie nowych funkcji oraz poszerzanie zawartych w systemie danych o leczeniu i historii chorób pacjentów, na pewno okaże się niezwykle pomocne dla wszystkich użytkowników.


Źródło: NIL

 

Liczba wyświetleń:

543

Skomentuj

Nowe szablony dawkowania leków proponowane przez informatyków Centrum e-Zdrowia zagrażają zarówno pacjentom, jak i lekarzom – alarmują w piśmie do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Nie do przyjęcia...
Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...