Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Nagroda CeZ wręczona

Natalia Deja, Oliwia Król, Anna Liwska, Jakub Przepiórka, Adrian Szyłak ze Studenckiego Koła Naukowego „FOKS” otrzymali nagrodę specjalną Centrum e-Zdrowia za najlepszy projekt w kategorii informatyzacji ochrony zdrowia w Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Młodych Mistrzów. Wyróżnienie wręczył Andrzej Libucki, dyrektor Departamentu Architektury i Usług e-zdrowia podczas oficjalnej Gali, która odbyła się w Ministerstwie Cyfryzacji w piątek, 27 stycznia 2023 r.

Laureaci nagrody CeZ są autorami pracy pt. „Bezinwazyjne badanie dysfagii metodą analizy głosu”. Zespół młodych naukowców pracował pod czujnym okiem mgr. inż. Wojciecha Skurzaka, opiekuna merytorycznego.

Autorzy zaprojektowali rozwiązanie sprzętowo-programowe umożliwiające wykrywanie dysfagii, czyli zaburzenia połykania oraz przyjmowania pokarmów. Jest to schorzenie, na które cierpi coraz więcej ludzi, szczególnie osób starszych oraz chorych, u których zdiagnozowano nowotwory krtani i szyi, jak również udar mózgu.

- Prezentowana praca to pomysł z dużym potencjałem, gdyż, choćby z powodu starzenia się społeczeństwa, liczba osób cierpiących na to schorzenie będzie stale rosnąć. Na podkreślenie zasługuje dziedzina, czyli analiza głosu. W tym przypadku wykorzystano go do wykrywania chorób. Jeśli zaprojektowane rozwiązanie sprzętowo-programowe osiągnie oczekiwaną skuteczność funkcjonowania, może mieć istotne znaczenie dla lepszego i szybszego diagnozowania pacjentów oraz stanowić wsparcie w codziennej pracy lekarzy specjalistów, a przez to też pozytywnie wpłynąć na poprawę zdrowia całego społeczeństwa – powiedział Andrzej Libucki, który był też jednym z jurorów jury konkursowego.

Nagrodę specjalną CeZ przyznano po raz trzeci w czternastoletniej już historii konkursu Młodych Mistrzów Forum Teleinformatyki. Jest to jedna z inicjatyw Centrum, której celem jest promowanie młodych i utalentowanych naukowców, zainteresowanych tematami związanymi z nowymi technologiami oraz zdrowiem.


Źródło: Centrum e-Zdrowia

Liczba wyświetleń:

498

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych przygotowało badanie satysfakcji osób głuchych i słabosłyszących z korzystania z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnej mojeIKP. Pytania w ankiecie zostały przetłumaczone na...
Paweł Kikosicki po dwóch latach odchodzi ze stanowiska dyrektora Centrum e-Zdrowia. Poinformował o tym w mediach społecznościowych. - Po ponad 2 latach nadszedł czas pożegnać się z Centrum e-Zdrowia. To był bardzo intensywny okres, w trakcie którego...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...