Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Drony mogą zmienić sektor logistyki medycznej

Latając nad zatłoczonymi ulicami lub na obszarach wiejskich, drony towarowe mogą dostarczać szczepionki, materiały medyczne, a nawet krew w odpowiednie miejsce i wtedy, gdy jest to potrzebne - donosi Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).

Jeden z wielu wniosków płynących z pandemii COVID-19 dotyczy tego, jak ważne jest posiadanie skutecznego systemu logistycznego, który pozwala przewozić szczepionki i leki tam, gdzie trzeba, i kiedy trzeba. Przekonaliśmy się też, że w dzisiejszym zatłoczonym świecie bywa to trudniejsze, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

„Na obszarach miejskich wyzwaniem, jeśli chodzi o dostarczanie krytycznych usług medycznych, jest ruch uliczny i zatory, podczas gdy na obszarach wiejskich problemem jest brak infrastruktury medycznej i zaopatrzenia”, wyjaśnia Matthijs Damen, szef działu technicznego w Avy, firmie zajmującej się techniką lotniczą. „W obu scenariuszach wynikiem może być opóźnione dostarczenie pacjentom szczepionek, leków i leczenia, których potrzebują”.

Jak twierdzi Damen, odpowiedzią na oba problemy są aparaty latające. „Jeśli chodzi o przyszłość logistyki w służbie zdrowia, jedyna droga wiedzie ku niebu”, mówi. „Dlatego opracowaliśmy drony zdolne do latania między placówkami medycznymi, takimi jak apteki, laboratoria, banki krwi i szpitale, aby transportować leki, krew, szczepionki i próbki tkanek”.

Drony Avy z kontrolowaną temperaturą mogą również odbierać próbki do analizy z dowolnego miejsca i realizować pilne dostawy w sytuacjach kryzysowych, a wszystko to przy ominięciu ruchu drogowego i granic geograficznych, a także bez generowania emisji. „Nasza sieć dronów jest szybka, niezawodna i zrównoważona”, dodaje Damen.

A dzięki wsparciu finansowanego przez UE projektu SkySaver jest też gotowa do startu.

Pojemnik do transportu materiałów medycznych

Dzięki projektowi finansowanemu przez UE firma Avy mogła dopracować rozwiązanie SkySaver. Polegało to na zwiększeniu ładowności i zasięgu dronów oraz opracowaniu Avy Medkit, pojemnika zaprojektowanego specjalnie do transportu środków medycznych.

„Jedno ważne wyzwanie techniczne, którego nie przewidzieliśmy, dotyczyło masy drona, która okazała się znacznie wyższa, niż zakładaliśmy”, wyjaśnia Damen. „To spowodowało reakcję łańcuchową, jeśli chodzi o prace projektowe, które trzeba było wykonać w bardzo napiętym terminie”.

Firma wykorzystała również fundusze unijne, aby zadbać o zgodność ze wszystkimi przepisami.

Zdatny do lotu dron towarowy

Choć do wykonania pozostaje jeszcze dużo pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o ładowność, zespołowi udało się zbudować drona towarowego zdatnego do lotu. Dzięki temu dron będzie wkrótce używany do dostarczania materiałów medycznych między szpitalami w Holandii.

„Avy, jak również nasi klienci, użytkują obecnie drona w środowiskach operacyjnych”, mówi Damen. „Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala nam zebrać cenne informacje zwrotne potrzebne do przyszłych ulepszeń, a jednocześnie wywiera pozytywny wpływ na sektor logistyki medycznej”.

Umożliwić autonomiczne loty BVLOS

Chociaż dron SkySaver może być gotowy do startu i już spełnia swoje zadanie, to tak naprawdę stanowi tylko zapowiedź tego, jak drony mogą przeobrazić sektor logistyki medycznej. „Już teraz patrzymy w przyszłość i zastanawiamy się, jak możemy jeszcze bardziej udoskonalić produkt SkySaver, aby lepiej odpowiadał na potrzeby rynku”, tłumaczy Damen.

Firma pracuje obecnie nad umożliwieniem lotów poza linią wzroku (ang. „beyond visual line of sight”, BVLOS), co pozwoli klientom na użytkowanie autonomicznych aparatów latających nad zaludnionymi obszarami. Ponadto zespół Avy pracuje nad udoskonaleniem zaproponowanej przez siebie sieci dronów, opracowując produkty dodatkowe, takie jak stacja dokująca, wieża kontrolna, ładunki użyteczne i rozwiązania programowe.

„Wiedza i doświadczenie, które nasz zespół zdobył podczas projektu, będą miały trwały wpływ, pomagając nam rozwijać nowe drony i technologie dronowe”, dodaje na koniec Damen.

 

© Unia Europejska, [2023] | źródło: CORDIS | Fot. © Avy B.V

Liczba wyświetleń:

506

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...