Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Warszawa: Na UKSW uruchomiono nowoczesną platformę z modelami 3D

Nowoczesną platformę z modelami 3D uruchomiły Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Instytut Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Zaprezentowane preparaty osteologiczne posłużą studentom do poznania budowy ludzkiego kośćca - poinformowała uczelnia.

Prezentowane modele 3D odzwierciedlają preparaty dotychczas dostępne tylko w salach wykładowych.

"Programy studiów dla wielu kierunków, medycznych czy biologicznych, obejmują zajęcia z anatomii człowieka. Ćwiczenia w tym obszarze wymagają pracy na przygotowanych preparatach dostępnych w pracowniach. Ekstremalne warunki uczenia zdalnego w czasie pandemii pokazały jednak potrzebę udostępnienia materiałów w internecie" – podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW. dr hab. Jacek Tomczyk.

Platforma umożliwia pobranie pełnych modeli trójwymiarowych struktur kostnych oraz ich wizualizację poprzez wykorzystanie oprogramowanie VisNow. Adnotacje struktur anatomicznych są dostępne w języku polskim i łacińskim w plikach z rozszerzeniem pac. Modele i oprogramowanie są dostępne dla zalogowanych użytkowników - wynika z informacji przesłanych przez biuro prasowe UKSW.

Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu budowy demonstratora Platformy Cyfrowej Nauki (https://pcn.cnt.edu.pl/). Bez konieczności logowania można zapoznać się tam z trójwymiarowym szkieletem ludzkim z cmentarza komunalnego, który funkcjonował w latach 1794–1811.

W komunikacie podkreślono, że Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Instytut Nauk Biologicznych UKSW posiadają wysokie kompetencje i doświadczenie w realizacji projektów z obszaru technologii cyfrowych, skaningu 3D, druku 3D, wirtualnej rzeczywistości, wizualizacji i analityki wizualnej.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Szymon Zdziebłowski

 

Liczba wyświetleń:

630

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...