Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Teleopaski dla mieszkańców Łódzkiego

Co najmniej 8 tysięcy teleopasek trafi do seniorów i osób chorych z województwa łódzkiego. Urządzenia zapewnią całodobowy monitoring podstawowych funkcji życiowych oraz możliwość wezwania pomocy w sytuacjach nagłych. O projekcie realizowanym przez Samorząd Województwa Łódzkiego opowiedział w czwartek (4 kwietnia) wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Projekt jest skierowany do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu chorób otępiennych, w tym choroby Alzheimera. To pomoc dla seniorów w wieku powyżej 65 roku życia oraz osób, które mają przynajmniej dwie zdiagnozowane choroby przewlekłe np. chorobę serca i nerek.

- Aby otrzymać opaskę należy posiadać dokument potwierdzający, że dana osoba potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu - mówił Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego - Może on być wystawiony przez lekarza prowadzącego na przykład z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, neurologa lub kardiologa.

Teleopaski umożliwią zdalne monitorowanie podstawowych parametrów życiowych. - Będą kontrolować m.in. lokalizacje danej osoby, puls, tętno, temperaturę ciała i saturację. Zapewnią możliwość szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe w przypadku nagłego upadku lub innych symptomów złego stanu zdrowia. Wyposażone są także w przycisk SOS – mówił Robert Sobczak, prezes Inwestycji Medycznych dla Łódzkiego. - Niezwykle ważną funkcją jest lokalizacja, co jest szczególnie istotne w kontekście poszukiwań zaginionych.

Seniorzy, którzy nie zmagają się z chorobami otępiennymi, zostaną przeszkoleni z obsługi teleopasek. Nauczą się jak działają urządzenia i jak wezwać pomoc. Opiekunowie osób cierpiących na choroby otępienne również zostaną przeszkoleni. To bardzo ważne wsparcie. Przewidziane są szkolenia dla tysiąca opiekunów z podstawowej opieki nad chorymi i osobami potrzebującymi pomocy na co dzień.

Koszt projektu to 20 mln zł, z czego większość pochodzi z funduszy unijnych.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Liczba wyświetleń:

593

Skomentuj

Do konsultacji publicznych skierowano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej...
Centrum e-Zdrowia zachęca lekarzy oraz lekarzy dentystów do udziału w warsztatach, których celem jest poznanie potrzeb i opinii użytkowników serwisu ezdrowie.gov.pl. Ma to pozwolić na takie zaprojektowanie jego nowej odsłony, by była ona użyteczna w...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...