Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

W Gorzowie powstanie Centrum Symulacji Medycznej

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. wzbogaci się o budynek dydaktyczny Centrum Symulacji Medycznej. 1 lutego 2024 r. władze gorzowskiej akademii i zaproszeni goście wmurowali kamień węgielny pod budowę pierwszego budynku przyszłego Centrum Symulacji Medycznej. Samorząd województwa reprezentował wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

Obiekt stanie przy budynku nr 5 uczelni przy ulicy Chopina. W obiekcie powstaną sale dydaktyczne. Z kolei w remontowanym budynku numer 8 uczelnia planuje utworzyć mały szpital do nauki zawodu dla studentów kierunków medycznych.

– Budynek dydaktyczny na potrzeby kierunków medycznych będzie stanowił zaplecze dla Centrum Symulacji Medycznej. Centrum będzie się mieściło w budynku nr 8, mamy projekt i czekamy na uruchomienie funduszy konkursowych. Natomiast budynek, który stawiamy teraz, będzie współdziałał z centrum, ale też służył kierunkom dietetyka i analityka medyczna. Jest projekt adaptacji budynku nr 8 i jesteśmy przygotowani, aby aplikować w konkursach pozwalających na pozyskanie pieniędzy na część budowlaną, a później na wyposażenie – podkreśla prof. Elżbieta Skorupska Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

Budynek jest wyprodukowany, pozostał montaż

Budynek powstanie z prefabrykatów. Ściany są już gotowe, w za chwilę rozpocznie się ich montaż.

– Ten budynek tak naprawdę jest już wyprodukowany i w najbliższy poniedziałek zostanie ukończony. W ciągu 3 dni będzie w całości dostarczony i zmontowany. W środku znajdą się sale dydaktyczne. W czerwcu 2024 r. obiekt zostanie przekazany do użytkowania uczelni - mówił 2 lutego Jarosław Adamek, dyrektor handlowy Climatic-budownictwa.

Pielęgniarki, dietetycy i… lekarze?

Rozbudowa infrastruktury uczelni pociąga za sobą kolejne ambicje rozwojowe. – Dziś mamy kierunki pielęgniarstwo I i II stopnia, pielęgniarstwo pomostowe, ratownictwo medyczne, dietetyka, analitykę medyczną. Rozwijamy się ku kolejnym kierunkom medycznym. Marzeniem środowiska gorzowskiego, i nie tylko jest kierunek lekarski. W związku z tym poszerzamy bazę, szkolimy i pozyskujemy nową kadrę i będziemy poddawać się ewaluacji w zakresie nauk medycznych. Myślę, że za kilka lat będziemy mogli mówić o powstaniu kierunku lekarskiego – powiedziała prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Samorząd województwa lubuskiego konsekwentnie wspiera rozwój kierunków medycznych w regionie. Dzięki dotacjom z budżetu województwa utworzony został m.in. kierunek pielęgniarstwo.

– Cieszy nas rozwój uczelni. Wszystkim nam chodzi o to samo, przyciągnięcie i zachęcenie młodych Lubuszan do kształcenia i pozostania w regionie. Liczymy, że absolwenci kierunków medycznych gorzowskiej uczelni zasilą lubuskie placówki służby zdrowia – podkreślił wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

Bezpieczeństwo zdrowotne Lubuszan jest kluczowe

– Poczucie bezpieczeństwa dla Lubuszan to jedna z najważniejszych potrzeb, stąd też rozwijamy kierunki, które będą dawały to poczucie bezpieczeństwa. Mówię tu o kierunku lekarskim. Za moment pojawi nam się dziura pokoleniowa, jeśli chodzi o pielęgniarki i o służby ratownictwa medycznego. Dzisiejszy akt erekcyjny to moment historyczny, również dla mnie, bo to pierwszy, który mam okazje wmurowywać jako wojewoda lubuski. Jestem przekonany, że jeśli będziemy kształcić młodych ludzi, będziemy mieli przygotowaną sieć szpitali, w których będą mogli podjąć zatrudnienie, to będzie to służyć wszystkim Lubuszanom – zaznaczył wojewoda lubuski Marek Cebula.

Koszt inwestycji w Centrum Symulacji Medycznej na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. to ok. 14 mln złotych.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Liczba wyświetleń:

713

Skomentuj

23 sierpnia 2024 roku zmieni się sposób tworzenia, obsługi i dostępu do wniosków oraz ksiąg rejestrowych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL). Zmiana dotyczy RPWDL 1.0 oraz RPWDL 2.0. Będzie mieć wpływ na korzystanie z...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się dwa nowe dokumenty: Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza oraz Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza Dentysty. Nowe dokumenty zostały wprowadzone we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i Ministerstwem Cyfryzacji....
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...