Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Łódź: Wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja w diagnostyce i leczeniu zaburzeń funkcji i uszkodzeń kręgosłupa

Innowacyjny projekt naukowców Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod kierownictwem prof. Jolanty Kujawy, który zakłada wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji w diagnostyce i leczeniu urazów kręgosłupa, uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 (w ramach osi priorytetowej IV: Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego, Działanie: Badania naukowe, Poddziałanie: Projekty aplikacyjne).

Projekt pn. „VRneck SOLUTION – Innowacyjny system do diagnostyki, terapii i treningu zaburzeń funkcjonalnych i uszkodzeń części szyjnej i szyjno-piersiowej kręgosłupa” uczelnia zrealizuje we współpracy z firmą EDVENTURE RESEARCH LAB SP. Z O.O.

>>>ZOBACZ TEŻ: Nowa odsłona aplikacji mobilnej MyDr!

Jak poinformowano na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, celem przedsięwzięcia jest opracowanie kompleksowego i innowacyjnego rozwiązania, wykorzystującego rzeczywistość wirtualną oraz metody sztucznej inteligencji do wspomagania diagnostyki, planowania terapii oraz monitorowania procesu rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami funkcjonalnymi w obrębie kręgosłupa szyjnego, połączenia szyjno-głowowego i szyjno-piersiowego wywołanymi chorobami układu mięśniowo-szkieletowego lub urazami. Naukowcy przeprowadzają eksperyment medyczny z udziałem 400 osób oraz badanie kliniczne z udziałem 200 pacjentów. Ich zadaniem będzie potwierdzenia skuteczności diagnostycznej i terapeutycznej systemu VRneck SOLUTION, jak również ocena jego bezpieczeństwa i przydatności w planowaniu terapii oraz monitorowaniu skuteczności leczenia.

- Docelowo, nowatorskie wykorzystanie autorskiej siatki pól zaburzeń ruchomości segmentalnej kręgosłupa szyjnego opracowanej przez dr n. med. Tomasz Adamczewskiego – pomysłodawcy metody wykrywania zaburzeń segmentalnych kręgosłupa szyjnego, adiunkta dydaktycznego Kliniki Rehabilitacji Medycznej, zrewolucjonizuje podejście do diagnostyki i terapii kręgosłupa szyjnego. Zastosowanie sztucznej inteligencji (SI), a także uczenia się maszynowego w module diagnostycznym i terapeutycznym wpłynie na skrócenie czasu niezbędnego do postawienia diagnozy i zaplanowania spersonalizowanego leczenia. Dodatkowo wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w kinezyterapii wpłynie na optymalizację postępowania terapeutycznego – mówi prof. dr hab. n. med. Jolanta Kujawa.

>>>ZOBACZ TEŻ: Inteligentna koszulka wykrywa niebezpieczne ruchy kręgosłupa

Projekt odpowiada na potrzeby w zakresie szybkiej, obiektywnej diagnostyki zaburzeń funkcjonalnych kręgosłupa szyjnego. Uzasadnieniem dla jego realizacji są zarówno alarmujące dane epidemiologiczne dotyczące chorób układu mięśniowo-szkieletowego i zespołów bólowych kręgosłupa szyjnego, problem ciągle wydłużających się kolejek oczekujących na diagnostykę i zabiegi, zmniejszająca się liczba osób zdolnych do pracy oraz rosnąca liczba osób z niepełnosprawnością. Wobec ograniczeń dostępności do rehabilitacji, spowodowanych m.in. pandemią COVID-19, znaczące przyspieszenie diagnostyki i podjęcie wczesnej zindywidualizowanej rehabilitacji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji będzie doskonałym uzupełnieniem obecnie dostępnych metod w systemie ochrony zdrowia.

Łączna wartość projektu wynosi 11,8 mln zł, w tym dofinansowanie to 10,4 mln zł.

 

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Liczba wyświetleń:

132

Skomentuj

System informatyczny hiszpańskiej służby zdrowia od marca został zaatakowany przez cyberterrorystów trzykrotnie. Ataki, które hiszpańskie służby oceniają jako bardzo poważne, zbiegły się z pandemią koronawirusa. Madrycka telewizja Telecinco,...
Ministerstwo Zdrowia przekaże w tym tygodniu dostawcom oprogramowania gabinetowego, funkcjonującego w przychodniach, dokumentację techniczną interfejsu, niezbędną do włączenia funkcji kierowania na testy do aplikacji gabinetowych - przekazał PAP w...
Mobilny Gabinet drWidget oferuje Ci kolejne udogodnienie, tj. możliwość korzystania z szablonów podczas przeprowadzania wizyt. Przetestuj nową funkcjonalność aplikacji! W tym celu, będąc w widokach “Wywiad”, “Badanie”, “Zalecenia” lub “Rozpoznanie...
Blisko 180 wystawców, ponad 120 warsztatów i wykładów - tak będzie wyglądać tegoroczne spotkanie Warsaw Dental Medica Show. Na targach nie zabraknie także dr100, czyli programu do prowadzenia gabinetów i klinik stomatologicznych. Już w październiku...