Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

W Finlandii uruchomiono aplikację mobilną do śledzenia koronawirusa

Mieszkańcy Finlandii mogą od poniedziałku korzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfony, która wysyła do użytkowników sygnał o możliwym narażeniu na koronawirusa. W pierwszych godzinach jej dostępności odnotowano ponad 200 tys. pobrań.

Aplikacja o nazwie "Koronaindykator" (fin. Koronavilkku) ma na celu "przyspieszenie dotarcia do osób narażonych na zakażenie i przerwanie łańcucha zakażeń" - przekazano w komunikacie fińskiego ministerstwa zdrowia i spraw socjalnych.

Sekretarz stanu w resorcie Kirsi Varhila przypomniała, że mobilna aplikacja "jest częścią rządowej strategii hybrydowej: testować-monitorować-izolować-leczyć".

Aplikacja "Koronaindykator" wykorzystuje łączność bluetooth, a korzystanie z niej jest dobrowolne.

>>>ZOBACZ TEŻ: MyDr – platforma medyczna dla Twojego pacjenta

Przykładowo użytkownik, u którego zostanie wykryty koronawirus, otrzyma od organów sanitarnych kod do wprowadzenia do aplikacji. Program wyśle następnie "sygnał" do innych użytkowników, którzy w okresie dwóch tygodni przebywali dłużej w jej bliskim otoczeniu (więcej niż 15 min. i w odległości mniejszej niż 2 metry) - poinformowano na wspólnej konferencji ministerstwa i Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL).

Aplikacja nie informuje jednak – jak wskazano - gdzie i kiedy mogło nastąpić potencjalne narażenie na koronawirusa, ani kto stanowił źródło zakażenia.

Do sklepów Google i Apple "Koronaindykator" został wprowadzony w poniedziałek po południu. W ciągu pierwszych trzech godzin dostępności aplikację pobrano na ok. 220 tys. smartfonów – przekazał na Twitterze dyrektor ds. zarządzania danymi w THL Aleksi Yrttiaho.

>>>ZOBACZ TEŻ: Programiści z PGG opracowali program, który wspomaga sanepid w walce z pandemią

Władze liczą, że program w pierwszym miesiącu działania zostanie zainstalowany przez ok. miliona osób, w tym przede wszystkim przez nastolatków i ludzi młodych, wśród których zaobserwowano w okresie wakacyjnym zwiększoną liczbę zakażeń. Według THL aplikacja okaże się użyteczna, gdy zainstaluje ją 10-20 proc. ludności.

Dotychczas w 5,5-milionowej Finlandii laboratoryjnie potwierdzono nieco ponad 8 tys. przypadków koronawirusa. Poinformowano też o 336 przypadkach śmiertelnych w związku z zachorowaniami na Covid-19. Ponowny wzrost zachorowań obserwowany jest od sierpnia, a w ostatnim tygodniu tego miesiąca koronawirusa wykryto u 88 osób.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)


Źródło: PAP

Liczba wyświetleń:

99

Skomentuj

System informatyczny hiszpańskiej służby zdrowia od marca został zaatakowany przez cyberterrorystów trzykrotnie. Ataki, które hiszpańskie służby oceniają jako bardzo poważne, zbiegły się z pandemią koronawirusa. Madrycka telewizja Telecinco,...
Ministerstwo Zdrowia przekaże w tym tygodniu dostawcom oprogramowania gabinetowego, funkcjonującego w przychodniach, dokumentację techniczną interfejsu, niezbędną do włączenia funkcji kierowania na testy do aplikacji gabinetowych - przekazał PAP w...
Mobilny Gabinet drWidget oferuje Ci kolejne udogodnienie, tj. możliwość korzystania z szablonów podczas przeprowadzania wizyt. Przetestuj nową funkcjonalność aplikacji! W tym celu, będąc w widokach “Wywiad”, “Badanie”, “Zalecenia” lub “Rozpoznanie...
Blisko 180 wystawców, ponad 120 warsztatów i wykładów - tak będzie wyglądać tegoroczne spotkanie Warsaw Dental Medica Show. Na targach nie zabraknie także dr100, czyli programu do prowadzenia gabinetów i klinik stomatologicznych. Już w październiku...