Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

E-skierowania a kody resortowe

W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi odmowy przyjęcia przez świadczeniodawców skierowań w postaci elektronicznej, gdy nazwa komórki organizacyjnej wskazana w e-skierowaniu nie zgadza się z nazwą określoną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania, resort zdrowia opublikował komunikat w tej sprawie.

Ministerstwo informuje, że w przypadku, gdy e-skierowanie wystawione jest do komórki organizacyjnej (np. poradni) oznaczonej odpowiednim kodem resortowym (część VIII systemu resortowych kodów identyfikacyjnych - 4-znakowy kod), a nazwa tej komórki nie zgadza się z nazwą zawartą w ww. rozporządzeniu w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania, należy takie skierowanie przyjąć na podstawie prawidłowego kodu resortowego wskazanego w e-skierowaniu.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystawiaj e-skierowania i zarabiaj więcej

Resort zdrowia przypomina, że nadawanie nazw własnych komórek organizacyjnych pozostaje w gestii samych podmiotów leczniczych. Jednakże każda komórka oznaczona jest kodem części VIII, który wskazuje jaką specjalność prowadzi ta komórka. Nazwy komórek organizacyjnych oraz kody części VIII znajdują się w księgach rejestrowych podmiotów leczniczych bez których nikt nie może prowadzić działalności leczniczej. Wskazanym jest więc stosowanie nazewnictwa dotyczącego poszczególnych komórek organizacyjnych w procesie tworzenia lub zmian struktury organizacyjnej podmiotów leczniczych zgodnego z nazwami kodów zawartych w ww. rozporządzeniu w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania. Jednakże mając na uwadze sytuacje, w których komórka organizacyjna o określonej nazwie nie ma pełnego pokrycia w żadnym z kodów resortowych, dopuszcza się stosowanie nazwy własnej, pozwalającej na zidentyfikowanie zakresu działania tejże komórki.

Reasumując, placówka przyjmująca do realizacji e-skierowanie powinna w przypadku zaistnienia omawianej sytuacji zwracać uwagę przede wszystkim na kod resortowy - część VIII systemu resortowych kodów identyfikacyjnych.

Natomiast nazwa komórki organizacyjnej, odbiegająca od nazwy określonej na poziomie rozporządzenia w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania, nie stanowi podstawy do odmowy przyjęcia e-skierowania.

>>>ZOBACZ TEŻ: Centrum e-Zdrowia: Polacy polubili Internetowe Konto Pacjenta

Jednocześnie MZ wskazuje, że w ramach sukcesywnego wdrażania rozwiązań związanych z elektroniczną dokumentacją medyczną takie zagadnienia będą wyjaśniane i w miarę potrzeby poprawiane, tak aby były zgodne z obowiązującymi przepisami.

Przykłady:

  • część VIII systemu - kod 1580 Poradnia ortopedyczna (nazwa własna) – część VIII systemu - kod 1580 Poradnia chirurgii urazowo - ortopedycznej (nazwa wynikająca z rozporządzenia)
  • część VIII systemu - kod 1610 Poradnia laryngologiczna (nazwa własna) – część VIII systemu - kod 1610 Poradnia otorynolaryngologiczna (nazwa wynikająca z rozporządzenia)

Jednocześnie resort zdrowia przypomina, że do 8 stycznia 2021 r. każda placówka (również ta, która jeszcze nie obsługuje skierowań w postaci elektronicznej) jest zobowiązana do przyjęcia e-skierowania jeżeli pacjent przedstawi wydruk informacyjny e-skierowania podpisany przez lekarza wystawiającego skierowanie (podstawa prawna: art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e zdrowia (Dz. U. poz. 1590).

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

Chcesz być na bieżąco z cyfryzacją ochrony zdrowia w Polsce? Obserwuj stronę Gabinet drWidget na Facebooku: www.facebook.com/Gabinet.drWidget

Liczba wyświetleń:

1 382

Skomentuj

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Aplikacja mojeIKP znalazła się w gronie 20 projektów nominowanych do nagrody World Summit On The Information Society Prizes 2024 w kategorii “e-zdrowie”. Do 31 marca tego roku można wziąć udział w głosowaniu na najlepsze zgłoszenia. Konkurs WSIS...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...