Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Już ponad 100 tys. wystawionych e-skierowań

W Polsce trwa wdrożenie skierowań w postaci elektronicznej, właśnie wystawione zostało 100 tys. e-skierowanie. Od początku uruchomienia, czyli od lutego 2019 roku z tego e-rozwiązania skorzystało ponad 76 tys. pacjentów - poinformowało Centrum e-Zdrowia.

8 stycznia 2021 roku e-skierowania w Polsce będą obowiązkowe dla większości usług medycznych. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. W okresie od stycznia do maja 2020 roku lekarze wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie, to ponad dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Rekordowym miesiącem był maj 2020 roku, wystawiono wtedy ponad 26 tys. e-skierowań.

- E-skierowanie, to kolejna cyfrowa usługa po e-recepcie, czy e-wizycie, która daje praktyczną korzyść i ułatwienie zarówno pacjentom, jak i placówkom leczniczym. Rozpoczęliśmy również prace nad centralnym systemem e-rejestracji, która w powiązaniu z usługą e-skierowania zrewolucjonizuje system zapisywania się na usługi medyczne. Bez e-dokumentacji medycznej trudno też sobie wyobrazić telemedycynę. Równocześnie pamiętamy o korzyściach, jakie cyfryzacja zdrowia zapewnia całemu systemowi. Sprawnie działające rozwiązania informatyczne pozwalają na lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów i umożliwią kształtowanie polityki zdrowotnej państwa w oparciu o rzetelne dane – mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

>>>ZOBACZ TEŻ: MyDr – platforma medyczna dla Twojego pacjenta

E-skierowania wystawiane są już w ponad 2 tys. placówek w całej Polsce, ich lista jest dostępna pod adresem pacjent.gov.pl/gdzie-zrealizujesz-e-skierowanie. Najwięcej e-skierowań wystawianych jest w woj. dolnośląskim, śląskim i mazowieckim.

Najmłodszy lekarz, który wystawił e-skierowanie ma 25 lat, a najstarszy 90. Najwięcej e-skierowań wystawiają lekarze w grupie wiekowej 51-60 lat, jest to 33% wszystkich lekarzy wystawiających e-skierowania.

W maju 2020 roku swoje pierwsze e-skierowanie wystawiło blisko 800 lekarzy. Najwięcej e-skierowań wystawianych jest na świadczenia medyczne dotyczące chorób oka oraz w chorobach układu kostno-mięśniowego.


Źródło: Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

 

Liczba wyświetleń:

289

Skomentuj

8 lipca 2020 roku minęło dokładnie pół roku od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. Od momentu uruchomienia systemu do dziś lekarze wystawili już ponad 275 mln e-recept dla 25 mln pacjentów. Nie tylko personel...
W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi odmowy przyjęcia przez świadczeniodawców skierowań w postaci elektronicznej, gdy nazwa komórki organizacyjnej wskazana w e-skierowaniu nie zgadza się z nazwą określoną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17...
Czy wiesz, że NFZ postanowił premiować placówki POZ i AOS, które wystawiają skierowania elektroniczne zamiast tradycyjnych papierowych? Zacznij korzystać z modułu e-skierowań w Gabinecie drWidget i zarabiaj więcej! Sprawdź szczegóły. Premie...
NOWY TERMIN 1-3 września 2020r. Poznań SALMED - największe w Polsce targi sprzętu medycznego gromadzą liderów rynku. Są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy oraz nawiązywania kontaktów pomiędzy przedstawicielami świata medycyny, biznesu i...