Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Internetowe narzędzie pomoże w szkoleniu dot. diagnostyki płuc

Polski symulator USG płuc został nagrodzony grantem dla innowacji na rzecz medycyny i opieki zdrowotnej EIT Health. Dostępne w internecie symulacje pomogą szkolić personel medyczny w zakresie diagnozowania schorzeń płuc.

Symulator opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i spółka Medical Simulation Technologies. Innowacja znalazła się w 14-tce najlepszych projektów z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, nagrodzonych grantem EIT Health.

Symulator pozwoli diagnostom doskonalić swoje umiejętności za darmo, za pośrednictwem internetu. Do szkolenia wystarczy komputer i myszka, która symuluje głowicę ultrasonografu. Obrazy diagnostyczne, na których odbywać się będą symulacje, odpowiadają obrazom płuc prawdziwych pacjentów z różnymi schorzeniami - także tymi, które są charakterystyczne dla COVID-19.

„Jako uczelnia medyczna główne wysiłki kierujemy w bezpośrednie działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Dobrym przykładem jest stworzenie szybkiej ścieżki przez EIT Health dla projektów dedykowanych zwalczaniu skutków COVID-19. Jest to nie tylko dowód europejskiej solidarności, ale sprawności organizacyjnej konsorcjum” – mówi prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

>>>ZOBACZ TEŻ: Telemedycyna pomoże w walce z koronawirusem?

Jak podkreślają naukowcy, badanie ultrasonografem to jeden ze sposobów na wykrycie zmian w płucach w przebiegu COVID-19. Wykorzystanie tej metody w diagnostyce płuc nie jest jednak tak powszechne, jak w przypadku chorób jamy brzusznej czy tarczycy. Liczba specjalistów wyszkolonych w tym kierunku jest niewielka, a w dobie pandemii prowadzenie szkoleń jest bardzo utrudnione.

Dzieki sukcesowi Polaków w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response dofinansowanie pozwoli pokryć koszty wdrożenia polskiego projektu. Organizacja EIT Health działa w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Przeznaczyła ona 6 mln euro dofinansowania dla innowacyjnych projektów branży medycznej, które mają wspomóc lekarzy, przyczynić się do zwalczania pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Liczba wyświetleń:

178

Skomentuj

Na początku czerwca resort cyfryzacji udostępni nową wersję aplikacji ProteGO Safe, dzięki której użytkownik może m.in. otrzymać informację o kontakcie z osobą zakażoną wraz z instrukcją, jak postępować - powiedział PAP minister cyfryzacji Marek...
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozpoczyna nowy cykl publikacji informacyjno-edukacyjnych na temat Internetowego Konta Pacjenta (IKP), serwisu pacjent.gov.pl oraz e-usług w ochronie zdrowia. Cykl prowadzony będzie w mediach...
Kolejne nowości są już dostępne w Gabinecie drWidget. Znajdziesz je podczas wystawiania e-recepty, w widoku głównym na liście zaplanowanych wizyt oraz w aplikacji mobilnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. Tym razem przedstawiamy Ci trzy...
26 -28 czerwca 2020 r. Poznań XIV Kongres TOP MEDICAL TRENDS odbędzie się w Poznaniu w dniach 26-28.06.2020 r. Tradycyjnie na spotykaniu przedstawione zostaną najważniejsze i najciekawsze problemy medycyny. Na kongresie będzie blisko 100 ekspertów z...