Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Internetowe narzędzie pomoże w szkoleniu dot. diagnostyki płuc

Polski symulator USG płuc został nagrodzony grantem dla innowacji na rzecz medycyny i opieki zdrowotnej EIT Health. Dostępne w internecie symulacje pomogą szkolić personel medyczny w zakresie diagnozowania schorzeń płuc.

Symulator opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i spółka Medical Simulation Technologies. Innowacja znalazła się w 14-tce najlepszych projektów z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej, nagrodzonych grantem EIT Health.

Symulator pozwoli diagnostom doskonalić swoje umiejętności za darmo, za pośrednictwem internetu. Do szkolenia wystarczy komputer i myszka, która symuluje głowicę ultrasonografu. Obrazy diagnostyczne, na których odbywać się będą symulacje, odpowiadają obrazom płuc prawdziwych pacjentów z różnymi schorzeniami - także tymi, które są charakterystyczne dla COVID-19.

„Jako uczelnia medyczna główne wysiłki kierujemy w bezpośrednie działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Dobrym przykładem jest stworzenie szybkiej ścieżki przez EIT Health dla projektów dedykowanych zwalczaniu skutków COVID-19. Jest to nie tylko dowód europejskiej solidarności, ale sprawności organizacyjnej konsorcjum” – mówi prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

>>>ZOBACZ TEŻ: Telemedycyna pomoże w walce z koronawirusem?

Jak podkreślają naukowcy, badanie ultrasonografem to jeden ze sposobów na wykrycie zmian w płucach w przebiegu COVID-19. Wykorzystanie tej metody w diagnostyce płuc nie jest jednak tak powszechne, jak w przypadku chorób jamy brzusznej czy tarczycy. Liczba specjalistów wyszkolonych w tym kierunku jest niewielka, a w dobie pandemii prowadzenie szkoleń jest bardzo utrudnione.

Dzieki sukcesowi Polaków w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response dofinansowanie pozwoli pokryć koszty wdrożenia polskiego projektu. Organizacja EIT Health działa w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Przeznaczyła ona 6 mln euro dofinansowania dla innowacyjnych projektów branży medycznej, które mają wspomóc lekarzy, przyczynić się do zwalczania pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Liczba wyświetleń:

929

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...