Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sztuczna inteligencja zdiagnozuje urazy ścięgna Achillesa

Dzięki połączeniu techniki rezonansu magnetycznego oraz możliwości sztucznej inteligencji można będzie usprawnić diagnozowanie urazów ścięgna Achillesa, które należą do najczęstszych urazów ortopedycznych. Dzięki temu obrazowanie ścięgna rezonansem magnetycznym skraca się do kilku minut, zaś samo generowanie opisu ma być kwestią sekund.

Osiągnięcie to zaprezentował na konferencji prasowej „INNO THINKING” w Instytucie Fizyki PAN, Bartosz Borucki - kierownik laboratorium R&D na Uniwersytecie Warszawskim. Jak zaznaczył, aparatura do badań obrazowych potaniała i już jej nie brakuje, limity badań obrazowych przestały obowiązywać i lekarze zlecają ich coraz więcej. Problemem jest natomiast opisanie uzyskanych obrazów. Brakuje radiologów, toteż czas oczekiwania na opis się wydłuża.

O ile nietypowe i skomplikowane patologie wymagają i nadal będą wymagały oceny doświadczonego radiologa, odciążenie specjalistów przy ocenianiu wyników prostych, rutynowych badań wydaje się niezbędne.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zajęli się ścięgnem Achillesa. Jak sama nazwa wskazuje, to największe z ludzkich ścięgien jest słabym punktem nie tylko w przypadku wyczynowych sportowców.

Jak podają organizatorzy w komunikacie prasowym, samych tylko zerwań ścięgna Achillesa odnotowuje się w USA i Europie około 200 rocznie na 1 mln ludności. Każdy taki przypadek wymaga diagnostyki - w Polsce skanuje się około 14 000 ścięgien Achillesa rocznie.

>>>ZOBACZ TEŻ: Jak wystawić e-receptę w bezpłatnym programie Gabinet drWidget?

„Diagnostyka oparta na obrazowaniu medycznym otwiera nowe możliwości w zakresie leczenia oraz doboru optymalnych metod rehabilitacji pourazowej lub pooperacyjnej” – przekonuje Bartosz Borucki, cytowany w przesłanym komunikacie. „Już dziś stworzyliśmy rozwiązanie do oceny ścięgna Achillesa, które wprowadza automatyzację, umożliwiającą tworzenie obiektywnych ocen radiologicznych w oparciu o wykorzystanie sztucznej inteligencji. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Jesteśmy przekonani, że nasz projekt wyznaczy nowe kierunki rozwoju diagnostyki obrazowej w ortopedii i medycynie sportowej, i usprawni czas oraz skuteczność stawianych diagnoz” – dodał.

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji (tak zwane sieci głębokie) obrazowanie ścięgna Achillesa rezonansem magnetycznym skraca się z około pół godziny do kilku minut, zaś samo generowanie opisu to kwestia sekund.

Projekt Smarter Achilles MRI objęty jest obecnie pracami przedwdrożeniowymi, jeśli uzyska odpowiedni certyfikat, może zostać skomercjalizowany i wprowadzony na rynek już wkrótce. Program może zostać zintegrowany z istniejącymi programami dla radiologów. Także inne urazy ortopedyczne – na przykład więzadeł kolanowych – mogłyby być oceniane przez sztuczną inteligencję, wspomagając radiologów w ich codziennej pracy (ale ich nie zastępując).


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Paweł Wernicki

Liczba wyświetleń:

139

Skomentuj

Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia zachęcają pacjentów do konsultacji on-line z powodu epidemii koronawirusa. Telemedycyna to jedno z narzędzi, które może ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się CONVID-19. W związku z zagrożeniem...
Z budżetu województwa mazowieckiego sejmik przekazał ponad 200 tys. zł na dofinansowanie dla gmin, które zechcą wprowadzić wśród swoich mieszkańców zdalne usługi opiekuńcze. Wśród nich są Radom, Pionki, Rzeczniów, Garbatka-Letnisko, Skaryszew,...
A wśród nich: „Wirtualną recepcję”, SMS-owe kampanie informacyjne oraz możliwość integracji ze Znanym Lekarzem. Gabinet drWidget oferuje Ci zestaw usług premium, dzięki którym Twoja codzienna praca będzie jeszcze wydajniejsza. Sprawdź...
26 -28 czerwca 2020 r. Poznań XIV Kongres TOP MEDICAL TRENDS odbędzie się w Poznaniu w dniach 26-28.06.2020 r. Tradycyjnie na spotykaniu przedstawione zostaną najważniejsze i najciekawsze problemy medycyny. Na kongresie będzie blisko 100 ekspertów z...