Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Eksperci: sztuczna inteligencja przewidziała kierunek rozprzestrzeniania się koronawirusa

Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) z tygodniowym wyprzedzeniem przewidziały, że największym ryzykiem pojawienia się przypadków zarażenia koronawirusem poza Chinami obarczone są: Tajlandia, Korea Południowa, Japonia i Tajwan - podali w czwartek eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wskazał PIE, cytując dane firmy Accenture, wartość rynku sztucznej inteligencji wykorzystywanej w opiece zdrowotnej w 2021 r. może wynieść ponad 6 mld dol. Dodano, że w Polsce w ostatnich 10 latach powstały 94 start-upy działające w branży zdrowotnej; a w całej Europie - ponad 5 tys.

"Algorytmy wykorzystujące rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji zidentyfikowały początek epidemii koronawirusa o kilka dni wcześniej, niż poinformowano o tym w oficjalnych informacjach podanych przez międzynarodowe organizacje, takie jak WHO czy Amerykańską Agencję Epidemiologiczną" - podkreślili eksperci PIE w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Dodali, że kanadyjska firma zajmująca się monitorowaniem zdrowia BlueDot wysłała do klientów informacje o wybuchu epidemii już 31 grudnia, natomiast Amerykańska Agencja Epidemiologiczna pierwsze komunikaty ogłosiła 6 stycznia. "Używane przez BlueDot algorytmy bazują m.in. na analizie serwisów informacyjnych, oficjalnych ogłoszeń oraz bazach biletów lotniczych. Wcześniej firma przewidziała również m.in. pojawienie się wirusa Zika w południowej Florydzie" - wyjaśnili eksperci PIE.

>>>ZOBACZ TEŻ: Jak wystawić e-receptę w bezpłatnym programie Gabinet drWidget?

Zwrócili też uwagę, że inna firma, Metabiota, specjalizująca się w monitoringu rozprzestrzeniania się epidemii chorób zakaźnych, analizując dane ruchu lotniczego, przewidziała, że największym ryzykiem pojawienia się następnych przypadków zarażenia wirusem, obarczone są: Tajlandia, Korea Południowa, Japonia i Tajwan. "Zrobiła to ponad tydzień wcześniej, niż doszło do potwierdzenia pojawienia się w tych krajach wirusa" - czytamy.

Sztuczna inteligencja, jak zaznaczyli eksperci, staje się technologią szeroko wykorzystywaną również w ochronie zdrowia. Potwierdzone są przypadki jej skuteczności - jak napisano - m.in. w zakresie przewidywania możliwości wystąpienia ataku serca czy początków autyzmu. "Istnieje również przypadek leku opracowanego przez sztuczną inteligencję, który będzie poddany eksperymentowi klinicznemu z udziałem ludzi" - dodano.

Technologia, jak wskazali eksperci, może być też wykorzystywana np. do optymalizowania kolejek do specjalistów czy dojazdu do najbliższego szpitala. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Magdalena Jarco

Liczba wyświetleń:

1 025

Skomentuj

Od 8 stycznia 2021 roku skierowania – z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Centrum e-Zdrowia poinformowało, że dynamika przyrostu nowych e-skierowań w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła. Do...
Centrum e-Zdrowia poinformowało, że 16 listopada w miejscowości Wysokie w woj. lubelskim zarejestrowane zostało pierwsze zdarzenie medyczne oraz zaindeksowano pierwszą elektroniczną dokumentację medyczną w systemie e-zdrowia (P1). To kolejna po...
Jeśli Twój pacjent pokonał COVID-19, osocze stało się jego supermocą. Wystarczy oddać krew, by pomóc w leczeniu osób walczących o życie i stać się superbohaterem! Przyłącz się do naszej akcji: razem z Gabinetem drWidget przeprowadź bezpłatną kampanię...
Blisko 180 wystawców, ponad 120 warsztatów i wykładów - tak będzie wyglądać tegoroczne spotkanie Warsaw Dental Medica Show. Na targach nie zabraknie także dr100, czyli programu do prowadzenia gabinetów i klinik stomatologicznych. Już w październiku...