Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Bielsko-Biała: Szpital Wojewódzki rozszerzy e-usługi

Bielski Szpital Wojewódzki zamierza przystąpić do Śląskiej Cyfrowej Platformy Medycznej eCareMed, która ma ruszyć do 2022 r. Nowe rozwiązania umożliwią pacjentom większy kontakt z placówką przy pomocy internetu.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z 11 placówek medycznych w województwie śląskim, które przystąpiły do realizacji tego projektu. Platforma eCareMed jest odpowiedzią na zwiększające się zadania w obszarze zdrowia. Będzie realizowała potrzeby pacjentów w zakresie świadczenia elektronicznych usług publicznych, usług telemedycznych, w tym rehabilitacji kardiologicznej i opieki poza szpitalnej. To projekt interdyscyplinarny łączący obszary medycyny, informatyki i zarządzania.

Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego poinformował, że budowa platformy finansowana jest z unijnych dotacji przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. – Nasza placówka wystąpiła o 7,7 mln złotych dotacji. Całość wydatków związanych z udziałem Szpitala Wojewódzkiego w projekcie wynosi ponad 9 mln. Brakujące fundusze da Województwo Śląskie – wyjaśnił dyrektor.

Za otrzymanie pieniądze Szpital Wojewódzki kupi m.in. komputery, serwery i urządzenia sieciowe. – Podniesiemy jakość, poszerzymy zakres i rozpowszechnimy e-usługi – dodał Łukasz Matlakiewicz. Dyrektor liczy, że umowa na dofinansowanie podpisana zostanie już po pierwszym kwartale tego roku.

Placówka wdroży zintegrowane rozwiązania teleinformatyczne, które będą wspomagać działalność wszystkich podmiotów medycznych biorących udział w kompleksowym procesie diagnozy, leczenia, rehabilitacji i monitorowania stanu pacjenta poza placówkami zdrowotnymi, przy jednoczesnym zapewnieniu narzędzi usprawniających i ułatwiających konsultacje medyczne oraz diagnozowanie w oparciu o pełną dostępność́ elektronicznej dokumentacji medycznej.

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej zainstalowane mają zostać m.in. elektroniczny system zarządzania ruchem pacjentów, innowacyjny system obiegu dokumentów, a także nowa poczta elektroniczna. Chorzy będą korzystać z mobilnej aplikacji, która pozwoli na bieżący dostęp do dokumentacji medycznej.
Wprowadzony zostanie katalog e-usług, zawierający interaktywne formularze, pozwalające na zdalny kontakt ze Szpitalem Wojewódzkim i ocenę jego działalności.

Koszt uruchomienia Śląskiej Platformy Medycznej eCareMed to ponad 78 mln zł. Dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi ponad 67 mln zł.


Źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

 

Liczba wyświetleń:

1 448

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...