Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

W sierpniu wystawiono ponad 2 mln e-recept

W sierpniu do e-recepty dołączyły kolejne 684 podmioty lecznicze. Liderem miesiąca jest województwo śląskie – tu pierwsze e-recepty pacjenci otrzymali w 98 podmiotach leczniczych.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia poinformowało, że średnia dzienna liczba e-recept wyniosła ponad 100 tys. (w dni robocze od poniedziałku do piątku). Tylko w sierpniu wystawionych zostało ponad 2 mln e-recept.

Od początku roku ponad 14 000 lekarzy z blisko 6 000 placówek wystawiło 5,8 mln elektronicznych dokumentów. E-recepty można otrzymać już w 1278 miejscowościach.

Miasta z największą liczbą e-recept to: Warszawa, Siedlce, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Tarnów, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Kraków i Gdańsk.

Od stycznia 2020 roku, poza wskazanymi w przepisach wyjątkami, w obiegu mają pozostać wyłącznie recepty wystawione w postaci elektronicznej. Zdaniem resortu zdrowia, wraz z e-receptą znika problem nieczytelnych recept. Farmaceuci unikają problemów z ich realizacją, a pacjenci nie muszą wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło również kampanię informacyjno-edukacyjną na temat korzyści związanych z e-receptą i zalet Internetowego Konta Pacjenta. Akcja realizowana jest w pociągach PKP Intercity, salach obsługi klientów w Wojewódzkich Oddziałach NFZ oraz internecie.

"Dokładamy starań, aby nasze działania uwzględniały perspektywę pacjentów. Zdecydowaliśmy o wyborze ekranów LCD w pociągach kursujących na najbardziej atrakcyjnych turystycznie trasach (Gdańsk, Zakopane, Wrocław). Średnia długość podróży wynosi 4 godziny. To zapewnia dotarcie z przekazem do dużego i precyzyjnie zdefiniowanego audytorium w grupie osób mobilnych. Zdecydowaliśmy się na ostatnie tygodnie wakacji, aby przekaz trafił do zwiększonej grupy podróżnych, którzy wracają z dłuższych urlopów albo korzystają z weekendów sierpniowych. Zabawny scenariusz i sympatyczny bohater animacji z pewnością przyciągnie uwagę pasażerów, a treści – pomimo, że instruktażowe – będą łatwo i chętnie zapamiętane. To dotarcie zarówno efektywne, jak i efektowne" – uważa Agata Kurek-Stec, Kierownik zespołu komunikacji projekt e-zdrowie (P1).

 

Źródło: CSIOZ | Ministerstwo Zdrowia

Liczba wyświetleń:

1 193

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...