Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

CSIOZ: W lipcu w szkoleniach z e-recepty i e-skierowania wzięło udział 5000 pracowników medycznych

Wydział Wdrożeń Systemu P1, tylko w lipcu przeprowadził kilkadziesiąt szkoleń i spotkań warsztatowych, podczas których prezentowane były zagadnienia związane z e-receptą, e-skierowaniem i Internetowym Kontem Pacjenta na pacjent.gov.pl.

Poza warsztatami w siedzibie CSIOZ, pracownicy Centrum odwiedzili 36 miast w całej Polsce, m.in. Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Kobyłkę czy Elbląg. W spotkaniach uczestniczyło 5 tys. pracowników medycznych.

CSIOZ informje, że z e-recepty skorzystało już ponad 750 tysięcy pacjentów, a w trakcie pilotażu e-skierowania wystawiono blisko 1,5 tysiąca e-skierowań dla ponad 900 pacjentów.

Zdaniem resortu zdrowia, wraz z e-receptą znika problem nieczytelnych recept. Farmaceuci unikają problemów z ich realizacją, a pacjenci nie muszą wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.

Doświadczenia z innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przyniosło oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.

Dzięki e-skierowaniu, pacjenci nie muszą dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni – wystarczy kontakt telefoniczny z wybraną placówką medyczną by się zarejestrować i umówić na badanie czy zabieg. Ponadto, e-skierowanie rozwiązuje problem zapisywania się, na podstawie jednego skierowania, do kilku kolejek, gdyż mechanizm usługi wyklucza taką możliwość: po dokonaniu pierwszego zapisu skierowanie zostanie automatycznie oznaczone jako „U realizatora” i jego ponowne użycie do zapisania się na badanie u innego świadczeniodawcy nie będzie możliwe. Dodatkowo pacjent lub upoważniona przez niego osoba zyskuje możliwość śledzenia historii leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dostępnym na stronie pacjent.gov.pl.

 

Źródło: CSIOZ

Liczba wyświetleń:

1 135

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...