Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Powstaje nowym systemem obsługi działań związanych z przeszczepami narządów

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, we współpracy z Poltransplantem i pozostałymi instytucjonalnymi uczestnikami obszaru transplantacji w Polsce, pracuje nad nowym systemem obsługi działań związanych z przeszczepieniami. Będzie on zawierał informacje dotyczące dawców oraz biorców narządów tkanek i komórek krwiotwórczych z Polski i z zagranicy.

32 838 - tyle przeszczepień narządów wykonano w Polsce od 1966 roku, wynika z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant. Rekordowym pod tym względem rokiem był rok 2014 - wtedy to dokonano 1620 przeszczepień. W roku ubiegłym zanotowano ich 1454. Warto jednak pamiętać, że we wspomnianym - 1966 roku dokonano ich zaledwie czterech.

Postęp w dziedzinie transplantologii w Polsce niesie za sobą wzrost wymagań systemowych, które będą z jeszcze lepszym i czytelnym skutkiem porządkowały wiedzę na temat zarówno potencjalnych i rzeczywistych dawców, jak i pacjentów-biorców przeszczepów. Takie podejście zakłada Program Wieloletni na lata 2011-2020 "Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej".

Swoje istotne wsparcie w zakresie budowy zintegrowanego, cyfrowego modelu informacyjnego dla polskiej medycyny transplantacyjnej wnosi Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Jak podkreślają członkowie zespołu projektowego CSIOZ ważne jest by uzyskać jedno, komplementarne źródło wiedzy o pacjencie. Dzisiaj, bardzo często informacje rozproszone są między kilkoma systemami czy rejestrami. To utrudnia i wydłuża dostęp do całościowej wiedzy na temat dawców i biorców, która szczególnie w nagłych przypadkach jest niezwykle istotna. Tutaj każda minuta opóźnienia może oznaczać czyjeś życie.

Co zapewnią rozwiązania CSIOZ? Dzięki nim w przyszłości Poltransplant będzie "widział" każdego pacjenta w jednym świecie jego medycznej historii. Takie podejście pozwoli w przyszłości na udostępnienie tej wiedzy w ramach Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Nowoczesne rozwiązania e-zdrowia ułatwią i usprawnią życie osób przed, i po przeszczepach. Zapewnią także jednolite, najwyższe standardy bezpieczeństwa w ochronie i dostępie do danych pacjentów.


Źródło: CSIOZ

 

Liczba wyświetleń:

798

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...