Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Debata ekspercko-systemowa: Firmy IT chcą być partnerami dla MZ

Jak wygląda cyfryzacja polskiej służby zdrowia i jaka jest rola prywatnych dostawców IT w zachodzących zmianach? Między innymi te kwestie poruszono podczas debaty ekspercko-systemowej Medexpressu.

Cyfryzacja polskiej służby zdrowia nabrała tempa. Z sukcesem wdrożono już e-zwolnienia. 

Ambitne plany Ministerstwa Zdrowia 

A plany Ministerstwa Zdrowia na najbliższe lata są ambitne: wdrożenie nowych funkcjonalności na internetowym koncie pacjenta, e-recepty mają być wprowadzone do końca bieżącego roku, e-skierowania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku, zaś Elektroniczna Dokumentacja Medyczna ma być w całym kraju do 2022 roku.

Wraz ze zmianami zachodzącymi w służbie zdrowia zwiększyła się również rola prywatnych dostawców programów medycznych. 

Nowoczesne rozwiązania mają przede wszystkim wpłynąć na jakość świadczeń polskiej służby zdrowia i dać równy dostęp do opieki zdrowotnej wszystkim Polakom. 

Między innymi o tym dyskutowali eksperci podczas debaty ekspercko-systemowej Medexpressu: Janusz Cieszyński – wiceminister zdrowia; Piotr Miluski – autor raportu „E-zdrowie oczami Polaków” i kampanii edukacyjno-informacyjnej „Niewykluczeni z cyfryzacji”; dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan – internista, immunolog, lekarz medycyny podróży, Warszawski Uniwersytet Medyczny; lek. Piotr Pawliszak – zastępca sekretarza Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Cyfrowych rozwiązań oczekują lekarze i pacjenci 

Z badań LekSeek Polska „E-zdrowie oczami Polaków” wynika, że cyfrowych rozwiązań z zakresu e-zdrowia oczekują zarówno lekarze, jak i sami pacjenci. Obecny na debacie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że resort systematycznie wdraża kolejne elementy planu cyfryzacji ochrony zdrowia. Wiceminister wyraził zadowolenie, że większość rynku oprogramowania medycznego w Polsce  jest wytwarzana przez rodzime firmy. –  To jest doskonały model, który pokazuje, w jaki sposób informatyzacja w ochronie zdrowia może stać się jednym z kół zamachowych innowacyjnej gospodarki, jakim jest niewątpliwie sektor IT  powiedział Janusz Cieszyński podczas debaty Medexpressu. 

Lekarze obecni na debacie podkreślali, że dobry program informatyczny usprawnia działanie w samym gabinecie i przynosi korzyści zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi.

Piotr Miluski, autor raportu „E-zdrowie oczami Polaków” i kampanii edukacyjno-informacyjnej „Niewykluczeni z cyfryzacji”, wskazywał podczas dyskusji, że są potrzebne konkretne narzędzia, które pozwolą korzystać z dostępnych e-rozwiązań. –  Wszelkiego rodzaju systemy, które powstają w Ministerstwie są jak swego rodzaju puzzle, które dopiero nabierają kształtu, jeżeli są wykorzystywane w sposób funkcjonalny, optymalny przez oprogramowanie, wykorzystywane w placówkach medycznych. Na rynku jest szereg rozwiązań, bardzo zróżnicowanych. Począwszy od takich, które są instalowane stricte na komputerach w placówkach, jak i takich, które są chmurowe  powiedział Piotr Miluski podczas debaty Medexpressu.

ZOBACZ WIĘCEJ >>>> Debata Medexpressu, Janusz Cieszyński: dokumentacja medyczna największą szansą na debiurokratyzację systemu ochrony zdrowia.  

 

Liczba wyświetleń:

685

Skomentuj

8 lipca 2020 roku minęło dokładnie pół roku od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. Od momentu uruchomienia systemu do dziś lekarze wystawili już ponad 275 mln e-recept dla 25 mln pacjentów. Nie tylko personel...
W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi odmowy przyjęcia przez świadczeniodawców skierowań w postaci elektronicznej, gdy nazwa komórki organizacyjnej wskazana w e-skierowaniu nie zgadza się z nazwą określoną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17...
Czy wiesz, że NFZ postanowił premiować placówki POZ i AOS, które wystawiają skierowania elektroniczne zamiast tradycyjnych papierowych? Zacznij korzystać z modułu e-skierowań w Gabinecie drWidget i zarabiaj więcej! Sprawdź szczegóły. Premie...
NOWY TERMIN 1-3 września 2020r. Poznań SALMED - największe w Polsce targi sprzętu medycznego gromadzą liderów rynku. Są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy oraz nawiązywania kontaktów pomiędzy przedstawicielami świata medycyny, biznesu i...