Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Udoskonalony stetotelefon umożliwia zdalną diagnozę

Dzięki unijnemu dofinansowaniu pewna firma opracowała przyjazny dla użytkownika wyrób medyczny do wiarygodnego monitorowania tonów i szmerów z wnętrza organizmu, zwiększając tym samym wartość diagnostyczną stetoskopu.

Elektroniczna wersja stetoskopu, choć jest nieocenioną pomocą diagnostyczną, dostarcza informacji, których jakość zależy w dużej mierze od właściwości elektroakustycznych czujników zbierających sygnały. Póki co nie istnieją jednak standardy akustyczne dla stetoskopów elektronicznych, a to oznacza, że dźwięki są oceniane indywidualnie przez lekarza. Z tego powodu zaufanie lekarzy do metody elektronicznego osłuchiwania pacjentów jest ograniczone, tym bardziej, że muszą oni przejść odpowiednie szkolenie, aby móc oceniać dźwięk przekazywany elektronicznie.

Dane wskazują, że czterech na pięciu Europejczyków uważa, że błędy medyczne są poważnym problemem, zaś obawy pacjentów związane z niejednoznaczną diagnozą przekładają się na zlecanie dodatkowych, drogich badań. Dla przykładu, średni koszt echokardiogramu wynosi od 1 000 do 3 000 USD.

W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy STETHOTELEPHONE opracowano wyjątkowe urządzenie, które przetwarza naturalne szumy na sygnał cyfrowy dokładnie tak, jak słyszy je lekarz. Umożliwia to lepszą diagnostykę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCP) i zwężenia zastawki aortalnej.

STETHOTELEPHONE – zamiast uszu diagnosty

STETHOTELEPHONE był pierwszym prototypowym urządzeniem mającym poprawić skuteczność klasycznego stetoskopu dzięki wzmocnieniu i filtrowaniu dźwięku. Od tamtego czasu wyprodukowano dwa podstawowe przyrządy: SONE remote oraz SONE pro.

„Oba urządzenia opracowane przez STETHOTELEPHONE miały za zadanie zwiększyć wartość diagnostyczną klasycznych stetoskopów i poprawić trafność wstępnej diagnozy. Ponadto umożliwiają one zdalne wykrywanie dźwięków oraz ich transmisję do szpitala lub gabinetu specjalisty”, podkreśla Marco Bonanno, koordynator projektu STETHOTELEPHONE. Transmisja odbywa się poprzez Bluetooth i aplikację SoneHealth. Urządzenie SONE remote zapewnia higienę oraz wzmocnienie dźwięku do 32 razy, a także umożliwia filtrowanie szmerów płuc i tonów serca.

Z kolei SONE Pro to wysokiej jakości elektroniczne słuchawki do stetoskopu, które mogą być używane w dowolnych okolicznościach zawsze gdy istnieje konieczność ciągłego monitorowania stanu pacjenta z użyciem stetoskopu. Urządzenie zapewnia wzmocnienie dźwięku (do 32 razy) w czasie rzeczywistym oraz filtrowanie szumów płucnych i tonów serca podczas osłuchiwania.

Zwiększenie skali zastosowania STETHOTELEPHONE dzięki partnerom komercyjnym

Pozyskanie partnerów komercyjnych i przemysłowych oraz wspieranie działań informacyjnych i komunikacyjnych w odpowiednich grupach docelowych (strategia wejścia na rynek) to kolejny etap tego projektu.

„Sporym wyzwaniem było dla nas pozyskanie holenderskiego akceleratora biznesu, firmy ROCKSTAR, jako partnera i inwestora. Zawarliśmy też porozumienie z pewnym dużym dystrybutorem, który będzie zajmował się wdrażaniem naszego urządzenia na rynek w Belgii i Holandii”, opowiada Bonanno.

Testy przeprowadzono w najlepszych szpitalach w Holandii, a polegały one na zidentyfikowaniu potrzeb użytkownika, zbadaniu stopnia akceptacji produktu i jego wpływu na codzienną praktykę lekarzy będących uczestnikami badania. Testom poddano zarówno SONO remote, jak i SONO pro, ponieważ urządzenia te zaprojektowano z myślą o różnych grupach docelowych. Po opracowaniu mobilnej aplikacji i tabeli dźwięków na smartfona urządzenia SONO stały się bardziej przyjazne dla użytkowników, którzy zyskali większą pewność w stawianiu diagnozy.

Urządzenia SONO remote i SONO pro mają za zadanie poprawić skuteczność diagnostyki i wydłużyć czas osłuchiwania, usprawnić zbieranie danych w porównaniu do tradycyjnego stetoskopu oraz poprawić diagnostykę zwężenia zastawki aortalnej i POCP. Ponadto, z uwagi na fakt, że przynajmniej jedna na pięć osób cierpi na choroby przewlekłe i wymaga monitorowania w warunkach domowych, zamysłem projektu STETHOTELEPHONE było realizowanie usług osłuchiwania na odległość oraz wzmacnianie rynku oferującego takie rozwiązania.

 
© Unia Europejska, [2019] | źródło: CORDIS

Liczba wyświetleń:

461

Skomentuj

Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgłaszane są przez placówki medyczne pytania, związane z sytuacjami w których pacjenci proszą telefonicznie o podanie kodu dostępu niezbędnego dla realizacji e-recepty. Placówki medyczne mają wątpliwości, czy mogą...
W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi podejrzenia "handlu" e-receptami Naczelna Izba Lekarska przypomina, że wszystkie przewinienia z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów należy zgłaszać do odpowiedniego...
Chcesz przekazać swoim pacjentom ważną wiadomość? Przeprowadź informacyjną kampanię SMS-ową razem z Gabinetem drWidget! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to zrobić. Postępuj według poniższego schematu: Krok 1. Zaloguj się na swoje konto w...
20-22 marzec 2020 r. Poznań XIV Kongres TOP MEDICAL TRENDS odbędzie się w Poznaniu w dniach 20-22.03.2020 r. Tradycyjnie na spotykaniu przedstawione zostaną najważniejsze i najciekawsze problemy medycyny. Na kongresie będzie blisko 100 ekspertów z...