Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Spersonalizowana domowa rehabilitacja dla osób z chorobami serca

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe to najbardziej znacząca przyczyna przedwczesnych zgonów na świecie, a ostatnie szacunki wskazują, że wskutek tych chorób europejska gospodarka ponosi rocznie koszty rzędu 210 mld EUR. Zmieniająca się demografia i degeneracja stylu życia mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan rzeczy, o ile trendu tego nie odwrócą rozwiązania takie, jak opracowane w ramach unijnego projektu PATHway.

Pomimo skuteczności rehabilitacji dla osób z chorobami serca (ang. cardiac rehabilitation, CR) w obniżaniu śmiertelności i częstości zachorowań, w całej UE obserwuje się niski stopień przyjmowania i stosowania się do rehabilitacji środowiskowej.

Wspierany przez UE projekt PATHway proponuje przełom dający pacjentom z chorobami serca możliwość samodzielnego radzenia sobie z chorobą dzięki opiece zdrowotnej opartej na współpracy. W ramach projektu opracowano wykorzystującą czujniki platformę internetową do ćwiczeń w domu, która umożliwia zdalny udział w ćwiczeniach dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Zespół ukończył niedawno badanie z udziałem 120 uczestników z Belgii i Irlandii, którzy brali udział w 3 fazie rehabilitacji środowiskowej (60 osób korzystało z platformy PATHway, a 60 osób stanowiło grupę kontrolną). Badanie pozwoliło ustalić, że platforma była akceptowana przez większość pacjentów i klinicystów, a ponadto dzięki jej systemowi wspierania procesu decyzyjnego pacjenci spędzali więcej czasu na ćwiczeniach i aktywności fizycznej. Sprawiło to, że mieli korzystniejsze parametry stanu zdrowia serca w porównaniu z grupą kontrolną.

Elastyczne podejście skoncentrowane na użytkowniku

Przyjmowanie w Europie rehabilitacji środowiskowej oszacowano na zaledwie 11%. Niektórzy mają za daleko do programów lub mają ograniczone możliwości, niektórzy doświadczają trudności w związku z harmonogramem, a jeszcze inni nie mają śmiałości do uczestnictwa w zajęciach grupowych.

„Nasze skoncentrowane na poszczególnych osobach podejście obejmowało czteroetapowy, wielokrotny proces współprojektowania wraz z testami użytkowników”, mówi dr Kieran Moran. „Opierając się na teorii zmian zachowania, aby zaspokoić zidentyfikowane potrzeby użytkownika wpletliśmy w finalny projekt 22 techniki wraz z rozwiązaniami technologicznymi”.

W ramach projektu PATHway współpracowano z ponad 400 potencjalnymi użytkownikami i 50 lekarzami wykorzystując kwestionariusze, zogniskowany wywiad grupowy i rozmowy indywidualne, aby zaprojektować opartą na programie ćwiczeń z wirtualnym trenerem platformę rehabilitacyjną na komputery osobiste z systemem Windows.

Osoba wykonująca ćwiczenia nosi na nadgarstku urządzenie monitorujące tętno. Jeśli jest ono zbyt wysokie, PATHway automatycznie obniża intensywność ćwiczeń, a jeśli jest zbyt niskie, intensywność ćwiczeń wzrasta, utrzymując tętno użytkownika w idealnym zakresie.

System wykorzystuje kamerę z technologią wykrywania głębi (Microsoft Kinect), aby uchwycić ruchy osoby wykonującej ćwiczenia (uwidocznione obok wirtualnego trenera), gdy słyszy ona komunikaty motywacyjne. Stopień złożoności ćwiczeń jest automatycznie dostosowywany do umiejętności użytkownika, które są monitorowane w czasie. Wszystkie informacje dotyczące aktywności fizycznej są porządkowane i udostępniane użytkownikowi na pulpicie platformy tak, aby pomóc mu w osiągnięciu celów.

Użytkowników zachęca się do aktywności fizycznej poza domem i wykorzystywanie urządzenia monitorującego na nadgarstku do śledzenia aktywności, a poprzez wspierające komunikaty, także do zmierzenia się z innymi wyzwaniami w ich stylu życia, takimi jak dieta, spożycie alkoholu, radzenie sobie ze stresem, przestrzeganie zaleceń medycznych lub zaprzestanie palenia.

„Chcieliśmy także zachęcić użytkowników do aktywności społecznej, do emocjonalnego wspierania się nawzajem w trudnych chwilach. Dlatego umożliwiliśmy im łączenie się, zarówno wirtualnie, podczas ćwiczeń, jak i na żywo, na przykład poprzez wspólne spacery”, mówi dr Moran.

Poprawa jakości i długości życia

PATHway wnosi wkład w unijne cele skoncentrowane na wspieraniu obywateli w lepszym dbaniu o zdrowie we własnym zakresie, nie tylko poprawiając jakość i długość życia, ale także ograniczając bezpośrednie i pośrednie koszty opieki zdrowotnej.

Zespół analizuje obecnie dane, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak platforma PATHway wpłynęła na wskaźniki stanu zdrowia użytkowników. „Zagregowane dane umożliwią nam dalszą personalizację programów. Co więcej, takie dane bezpośrednie nie muszą polegać na, często niedokładnych, raportach dokonywanych przez użytkowników, dając nam lepszy wgląd w to, jak systemy oparte na mobilnej opiece zdrowotnej mogą zostać skutecznie wykorzystane na potrzeby rehabilitacji i dbania o zdrowie”, dodaje dr Moran.

System PATHway jest już gotów do wprowadzenia do sprzedaży, a zespół aktywnie poszukuje partnerów do tego przedsięwzięcia.

 

© Unia Europejska, [2019] | źródło: CORDIS

Liczba wyświetleń:

407

Skomentuj

Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgłaszane są przez placówki medyczne pytania, związane z sytuacjami w których pacjenci proszą telefonicznie o podanie kodu dostępu niezbędnego dla realizacji e-recepty. Placówki medyczne mają wątpliwości, czy mogą...
W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi podejrzenia "handlu" e-receptami Naczelna Izba Lekarska przypomina, że wszystkie przewinienia z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów należy zgłaszać do odpowiedniego...
Chcesz przekazać swoim pacjentom ważną wiadomość? Przeprowadź informacyjną kampanię SMS-ową razem z Gabinetem drWidget! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to zrobić. Postępuj według poniższego schematu: Krok 1. Zaloguj się na swoje konto w...
20-22 marzec 2020 r. Poznań XIV Kongres TOP MEDICAL TRENDS odbędzie się w Poznaniu w dniach 20-22.03.2020 r. Tradycyjnie na spotykaniu przedstawione zostaną najważniejsze i najciekawsze problemy medycyny. Na kongresie będzie blisko 100 ekspertów z...