Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Każdego dnia wystawianych jest średnio ponad 6 tys. e-recept

Od 1 stycznia e-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce, a wystawiono ich dotychczas blisko 300 tysięcy. Codziennie do centralnego systemu informatycznego e-zdrowie (P1) przyłączają się kolejne podmioty lecznicze. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest ponad 177 podmiotów leczniczych z 121 miast - informuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Od początku roku recepty elektroniczne otrzymało już blisko 60 tysięcy pacjentów. Średnio w dni robocze wystawionych jest ponad 6 tys. e-recept dziennie.

W lutym do systemu e-recepty dołączyły kolejne 74 podmioty lecznicze. Są to zarówno duże centra medyczne takie jak np. Centrum Onkologii – Intytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, oraz mniejsze przychodnie i zakłady opieki zdrowotnej jak np. Przychodnia Lekarzy Rodzinnych z Dębna (woj. zachodniopomorskie) czy przychodnia SpecMed z Krosna (woj. podkarpackie). Pacjenci mają możliwość monitorowania, w których podmiotach personel medyczny wystawia już e-recepty, ponieważ informacja ta pojawiała się automatycznie na stronie mapa.pacjent.gov.pl(Otworzy się w nowej karcie).

Jak pokazują statystyki kolejne podmioty, nie czekając do dnia w którym wchodzi w życie ustawowy obowiązek, inwestują w rozwiązania cyfrowe, dzięki czemu dostarczają swoim pacjentom proste w obsłudze i wygodne e-usługi. Wśród podmiotów, które do systemu dołączyły w lutym najwięcej e-recept wystawionych zostało w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Medivita" w Rykach (woj. lubelskie) oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Przychodnia Miejska w Józefowie (woj. mazowieckie).

Jak informuje CSIOZ, najbardziej aktywne w wystawianiu recept w postaci elektronicznej są podmioty lecznicze z Siedlec, Skierniewic i z Wysokiego, które do e-recepty przyłączyły się jeszcze w fazie pilotażu. Jest to dowód na to, że wdrożone rozwiązanie sprawdziło się w praktyce i jest nadal chętnie używane z korzyścią dla personelu medycznego i pacjentów.


Źródło: CSIOZ

Liczba wyświetleń:

481

Skomentuj

Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skuteczniej wychwytuje nieprawidłowości w zakresie wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. W pierwszym półroczu 2019 r. ZUS zakwestionował świadczenia chorobowe na kwotę blisko dwukrotnie wyższą niż w...
Senat przyjął w piątek bez poprawek tzw. ustawę o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Za przyjęciem ustawy głosowało 68 senatorów, jeden był przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań...
Już teraz Twoim obowiązkiem jest wystawianie e-zwolnień, a od 1 stycznia 2020 r. – również e-recept. W rzetelnym wywiązywaniu się z ustawowych wymogów, związanych z cyfryzacją służby zdrowia, pomoże Ci Gabinet drWidget. Elektroniczne recepty i...
Sopot, 19 – 20 września Cyfrowa transformacja i nabierająca tempa globalizacja opieki zdrowotnej oraz główne wyzwania i zadania, przed jakimi stoi system ochrony zdrowia w Polsce to tematy czwartej edycji międzynarodowej konferencji Forum...