Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

CES 2019: Smartwatche monitorują już ciśnienie krwi

Na targach CES 2019 zaprezentowano pierwszy na świecie smartwatch przeznaczony do dokonywania pomiarów ciśnienia krwi. Urządzenie uzyskało certyfikat FDA, co oznacza, że spełnia wymogi stawiane pełnoprawnym aparatom medycznym. Medyczne urządzenia wearables są coraz bardziej zaawansowane i coraz rzadziej ustępują pod względem technologicznym większym produktom, które można spotkać np. w gabinetach lekarskich.

– HeartGuide to pierwszy aparat do mierzenia ciśnienia krwi, który można nosić na nadgarstku. Nasze urządzenie, które uzyskało dopuszczenie do obrotu przez Agencję Żywności i Leków (FDA), pozwala na pomiar ciśnienia krwi w dowolnym miejscu i czasie. Urządzenie korzysta z technologii oscylometrycznej, czyli tej samej, z którą pacjenci mają styczność w gabinetach lekarskich, jednak w tym przypadku rękaw do pomiaru ciśnienia jest wbudowany w zegarek na rękę – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje podczas targów CES 2019 Carol Lucarelli, dyrektor ds. marketingu w Omron Healthcare.

Medyczne urządzenia wearables są coraz bardziej zaawansowane i coraz rzadziej ustępują pod względem technologicznym większym produktom, które można spotkać np. w gabinetach lekarskich. Firma Omron, znana przede wszystkim z produkcji półautomatycznych i automatycznych ciśnieniomierzy naramiennych i nadgarstkowych, swoją technologię pomiaru ciśnienia zmieściła wewnątrz smartwatcha, który posiada także szereg innych, inteligentnych funkcji.

– HeartGuide nie tylko mierzy ciśnienie krwi i puls, ale również pozwala na rejestrowanie aktywności, kroków, przebytej odległości oraz snu. Do jego stworzenia wykorzystaliśmy całą naszą wiedzę na temat istniejących ciśnieniomierzy. Udało nam się ograniczyć rozmiary produktu do wielkości zegarka. Złożyliśmy ponad 89 wniosków patentowych w odmienieniu do tego produktu. Niektóre z jego części są wielkości ziarnka ryżu – tłumaczy Carol Lucarelli.

Dane rejestrowane przez smartwatch są odbierane przez aplikację HeartAdvisor. Dzięki niej można połączyć funkcjonalność telefonu z możliwością planowania pomiarów ciśnienia krwi czy przyjęcia leków. Regularność dokonywania pomiarów może znacząco wpłynąć na skuteczność leczenia i zapobieganie występowaniu stanów zagrażających życiu. Urządzenie kosztuje niespełna 500 dol. i można je zamówić w sklepie internetowym producenta.

Firma Garmin z kolei nawiązała współpracę z Actigraph, światowym liderem w dziedzinie badania aktywności medycznej i rozwiązań do monitorowania snu, z których korzystają naukowcy. Actigraph jest także dostawcą przenośnych monitorów akcelerometrycznych i zaawansowanej platformy technologii oprogramowania. Razem rozwiązania te stanowią najbardziej kompleksowe rozwiązanie do monitorowania, analizy i zarządzania danymi medycznymi w branży. Połączenie danych pochodzących z czujników firmy Garmin z funkcją przechwytywania danych i analityczną wiedzą platformy ActiGraph tworzy wydajne rozwiązanie dla wielu różnych aplikacji służących do monitorowania zdrowia pacjentów.

Zaprezentowany we wrześniu smartwatch AppleWatch Series 4 ma wbudowany czujnik tętna i elektrody, dzięki którym zegarek może wykonać badanie EKG. Dzięki takiemu badaniu można wykryć m.in. migotanie przedsionków czy sinusoidalne bicie serca. Jednak póki co, korzystanie z tej funkcji smartwatcha możliwe i dopuszczone jest jedynie w Stanach Zjednoczonych.

– W Stanach Zjednoczonych 103 mln osób dorosłych ma nadciśnienie. Ciśnienie krwi jest najważniejszym wskaźnikiem udaru i zawału serca, a misją Omron jest jak największe ograniczenie liczby zawałów serca i udarów. Dlatego możliwość pomiaru ciśnienia krwi jest tak ważna dla osób z najpoważniejszymi zaburzeniami ciśnienia, dla pacjentów z niekontrolowanym ciśnieniem tętniczym, dla rozpoczynających nową terapię czy też dla osób po udarze lub zawale. Chcemy zapewnić im dostęp do dokładnych pomiarów – mówi ekspertka.

 

Źródło: Newseria

Liczba wyświetleń:

804

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...