Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

E-zwolnienia wdrożone z sukcesem

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 1,3 mln elektronicznych zwolnień lekarskich – podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas briefingu z udziałem wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego i prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej.

- Od 1 grudnia w Polsce obowiązuje konieczność wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. To naprawdę głęboka rewolucyjna zmiana. Chciałabym być dobrze zrozumiana. Ja nie chwalę ilości wystawionych zwolnień elektronicznych, ja nie dokonuję oceny zachorowalności Polaków. Wszystkim chorującym życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Dzisiaj oceniamy stan przygotowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i lekarzy do wdrożenia tej naprawdę bardzo trudnej reformy – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister zaznaczyła, że była to reforma, która budziła wiele obaw. - Stanowiska organizacji lekarskich mobilizowały nas do jeszcze lepszego wdrożenia tej reformy. Do jeszcze lepszego przygotowania. Do zmniejszenia tych zagrożeń, które mogłyby się pojawić, przygotowania planu B lub C, który na szczęście nie okazał się konieczny – powiedziała minister Rafalska. Dodała także: - Mamy świadomość, że jesteśmy w pierwszym miesiącu obowiązywania tej zmiany, że ona musi być cały czas monitorowana – zaznaczyła.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia zaproponowało dwa instrumenty ułatwiające funkcjonowanie placówkom medycznym po zmianie. Po pierwsze wprowadzono instytucję asystenta medycznego, po drugie – wsparcie finansowe.

Z danych ZUS za okres od 1 do 17 grudnia wynika, że wystawiono ponad 1,3 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Wystawiło je 38,4 tys. lekarzy.


Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Liczba wyświetleń:

119

Skomentuj

W niespełna trzy tygodnie ponad 3 tys. farmaceutów zostało przeszkolonych z zasad realizacji e-recepty oraz recept papierowych, obowiązujących po 1 stycznia 2019 r. To efekt wspólnych szkoleń prowadzonych przez Naczelną Izbę Aptekarską oraz Centrum...
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację dotyczącą wdrażania e-skierowania i modyfikacji rozwiązań dotyczących list osób czekających na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej. Celem ustawy jest dokonanie zmian w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004...
Jest to możliwe dzięki mobilnej wersji Gabinetu drWidget. Od teraz, przy pomocy tabletu, pacjent może elektronicznie podpisać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgodną z wymogami RODO. Korzystanie z tej opcji pozwoli Ci ograniczyć uciążliwą...
6 - 9 Marca 2019, Hotel Mercure Kasprowy Zakopane Jubileuszowe Kasprowisko odbędzie się w dniach 6-9.03.2019 w Hotelu Mercure w Zakopanem. Podczas konferencji ponownie będzie można dyskutować o zagadkach EKG, przyglądać się ciekawym zapisom oraz...