Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Nowe kalkulatory w serwisie LEKsykon

Baza kalkulatorów medycznych, dostępna w serwisie www.leksykon.com.pl, została wzbogacona o 3 nowe narzędzia: „Kalkulator ciąży”, „SCORE” i „PolSCORE”. Wszystkie są proste w obsłudze, wykonują obliczenia szybko i prawidłowo. Już dziś sprawdź ich możliwości – szczegóły w artykule.

LEKsykon to serwis internetowy z długą tradycją, skierowany do lekarzy wszystkich specjalizacji. Może pochwalić się dwoma milionami odsłon miesięcznie. Jest bardzo rozbudowany, posiada liczne sekcje tematyczne i podlega bieżącej aktualizacji.

Obok treści informacyjnych, czyli wszechstronnych wiadomości na temat szeroko pojętej medycyny i rynku leków, serwis oferuje narzędzia przydatne lekarzom w pracy, tj. bazy i klasyfikacje medyczne (leków, ICD-10, norm i skali, ChPL, kalkulatorów), a także – interaktywne testy egzaminacyjne (LEP). Ważną częścią serwisu jest również forum Lekarze Lekarzom, stworzone z myślą o integracji środowiska medycznego, pozwalające na wymianę doświadczeń, nawiązywanie ciekawych kontaktów, a nawet – prowadzenie własnego bloga.

Wspomniana wcześniej baza kalkulatorów medycznych, dostępna pod adresem www.leksykon.com.pl, obejmuje 16 praktycznych narzędzi: od najprostszych, takich jak wskaźnik BMI, po zaawansowane, np. parametr stosowany w diagnostyce EKG – wydłużony odstęp QT. Nowości w bazie to „Kalkulator ciąży”, „SCORE” i „PolSCORE”; przyjrzyjmy się kolejno każdej z nich.

„Kalkulator ciąży” pozwala określić termin porodu przy użyciu reguły Naegelego. Należy podać pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu, żeby już po chwili otrzymać przewidywaną datę porodu. Kalkulator sprawdza się przy regularnych cyklach.

SCORE (ang. Systematic Coronary Risk Evaluation) służy do oceny ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w ciągu 10 lat. Skala powstała w oparciu o obserwacje populacji krajów europejskich i do nich jest adresowana. Kryteria brane pod uwagę przy ocenie ryzyka zgonu to: wiek, płeć, palenie tytoniu, poziom cholesterolu całkowitego oraz wartość skurczowego ciśnienia tętniczego. Wystarczy wprowadzić ww. dane do kalkulatora SCORE, dostępnego w serwisie LEKsykon, by dowiedzieć się, czy ryzyko zgonu w przypadku konkretnej osoby jest niskie, pośrednie, wysokie czy bardzo wysokie.

Trzecia nowość w bazie kalkulatorów to PolSCORE, czyli dostosowana do populacji naszego kraju wersja skali SCORE. Kryteria pomiaru pozostają w niej niezmienione.

Zachęcamy do korzystania z nowości dostępnych w serwisie LEKsykon. Jednocześnie przypominamy, że bazę kalkulatorów medycznych oferujemy także w postaci aplikacji mobilnej drWidget CalcMed. Osoby zainteresowane mogą także pobrać mobilną wersję skali PolSCORE. Obie aplikacje są bezpłatne.

Liczba wyświetleń:

2 486

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...