Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Cyfrowa transformacja w Polsce – pacjent w centrum

Blisko 400 uczestników: pacjentów, świadczeniodawców, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, samorządów terytorialnych, profesjonalistów medycznych, dostawców rozwiązań ICT oraz świata nauki wzięło udział w Forum e-Zdrowia. Spotkanie odbyło się w dniach 18-19 września br. w Sopocie i było poprzedzone 5 warsztatami tematycznymi. Współorganizowane po raz trzeci przez Gdański Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych Forum otworzył rektor GUMed prof. Marcin Gruchała.

Na Forum padło wiele istotnych deklaracji ze strony wszystkich interesariuszy procesu cyfrowej transformacji. – Budujemy fundament, na którym będziemy mogli oprzeć kolejne usługi dla pacjentów, narzędzia dla lekarzy, algorytmy dla analityków – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, rozpoczynając konferencję. Podkreślił przy tym, że ważne jest słuchanie głosu ekspertów spoza Polski, gdzie rozwiązania w zakresie e-zdrowia już funkcjonują.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował nowy sposób myślenia Funduszu, znacząco szerzej otwarty na nowe technologie. Podkreślił potrzebę wdrażania w Polsce programów pilotażowych z zakresu telemedycyny, które w praktyce wykazują czy przyjęte rozwiązania są efektywne i mogą zostać zastosowane w szerszej skali. – Uważnie przyglądamy się propozycjom na konferencji i szukamy takich rozwiązań – powiedział Niedzielski.

Wśród barier cyfrowej transformacji prelegenci reprezentujący środowiska świadczeniodawców wymieniali m.in. opór lekarzy mających obawy o odpowiedzialność za swoje decyzje w sytuacji, kiedy pełna historia danego pacjenta zapisana jest cyfrowo, a na jej analizę może nie wystarczać czasu przeznaczonego na wizytę.

Kluczowym wątkiem poruszanym przez prelegentów był pacjentocentryzm. O tym, że wdrażane rozwiązania muszą skupiać się na korzyściach pacjenta, a przede wszystkim aktywizować go i włączać do procesu opieki mówili zarówno przedstawiciele lekarzy, świadczeniodawców, strona rządowa, jak i reprezentanci samych pacjentów. – Wskazywali na to również zagraniczni eksperci – mówi Artur Pruszko, współtwórca i dyrektor Forum e-Zdrowia. Głos pacjentów reprezentowała Ewa Borek, prezes fundacji My Pacjenci. Dyskusja toczyła się wokół praw pacjentów, zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa danych medycznych, nowoczesnej opieki farmaceutycznej oraz e-recepty.

Dobre praktyki prezentowali podczas Forum globalni liderzy e-zdrowia, m.in. z Integrating the Healthcare Enterprise (IHE), NHS Digital (UK), Nictiz (NL) i European Public Health Alliance (EPHA). Partnerami konferencji było kilkanaście wiodących firm z sektora ICT i szeroko rozumianej branży medycznej, a swoje pomysły dla obszaru e-zdrowia zaprezentowały także start-upy.

Jak informuje Gdański Uniwersytet Medyczny, dyskusje prowadzone w ramach kolejnych edycji Forum e-Zdrowia przynoszą wymierne korzyści wszystkim interesariuszom obszaru e-zdrowia. Definiowane są wyzwania i potrzeby dotyczące cyfrowej transformacji w Polsce. Wśród przedstawicieli wszystkich stron zaangażowanych w proces, budowane jest szerokie porozumienie, które pozwala wprowadzać rozwiązania i standardy oparte na najlepszych wzorcach.

Patronat nad Forum e-Zdrowia objęły Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Marszałek Województwa Pomorskiego, partnerem merytorycznym jest Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Warto zauważyć, że Gdański Uniwersytet Medyczny jako pierwszy w Polsce powołał jednostkę (Centrum), która w sposób zorganizowany od 2014 r., zajmuje się sprawami zintegrowanej opieki i e-zdrowia. Uniwersytet jest także członkiem Integrating the Healthcare Enterprise International, wiodącej organizacji zajmującej się problemami interoperacyjności w e-zdrowiu.

Podczas wydarzenia odbyła się również sesja poświęcona prezentacjom polskich startupów odnoszących sukcesy na międzynarodowych rynkach w zakresie e-zdrowia. W trakcie dyskusji omówiono możliwości i problemy rozwoju młodych przedsiębiorstw z branży medycznej.

Zespół Centrum Transferu Technologii uczestniczył w panelu dedykowanemu polskim innowacjom medycznym, udzielał informacji o programie EIT Health oraz przedstawił aktualną ofertę wsparcia dla naukowców, innowatorów i przedsiębiorców chcących rozwijać swoje pomysły.

Gdański Uniwersytet Medyczny, od marca br., jako pierwsza instytucja na Pomorzu jest regionalnym ośrodkiem koordynacji inicjatywy Regional Innovation Scheme (RIS) w ramach programu EIT Health wspierającego innowacje w zakresie zdrowego życia i aktywnego starzenia się społeczeństwa.


Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny

Liczba wyświetleń:

353

Skomentuj

Finlandia i Estonia są pierwszymi krajami, które współpracują w zakresie wzajemnej realizacji e-recept. Już w niedalekiej przyszłości taka możliwość rozszerzona zostanie także na pozostałe części Europy - informuje Centrum Systemów Informacyjnych...
W środę (15 maja) do opiniowania został skierowany projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej. Regulacja rozszerza katalog EDM, nakładając obowiązek jej prowadzenia...
Nie przegap zmian w refundacji! Od 1 maja obowiązuje nowy wykaz produktów refundowanych. Korzystaj tylko z rzetelnych i aktualnych baz informacji medycznych, takich jak Baza Leków dostępna w Gabinecie drWidget. Jeśli wolisz tradycyjne rozwiązania,...
Zapraszamy na cykl konferencji dla Kadry Zarządzającej w Ochronie Zdrowia.6 września 2019r. Lublin15 listopada 2019r. Rzeszów6 grudnia 2019r. Gdańsk13 grudnia 2019r. Warszawa!DLA ZAREJESTROWANYCH OSÓB NA HASŁO ‘’PARTNER’’...