Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Sztuczna inteligencja wspomoże walkę z chorobą alkoholową

Polska firma addictions.ai, będąca twórcą bezpłatnej aplikacji mobilnej AlkyRecovery dedykowanej osobom uzależnionym od alkoholu oraz ich rodzinom, postawiła pójść o krok do przodu i wykorzystać w procesie leczenia algorytmy sztucznej inteligencji oraz techniki uczenia maszynowego. System, jako pierwszy na świecie, ma być w stanie dokonać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych.

Zdaniem Marcina Brysiaka, twórcy aplikacji AlkyRecovery, największym problemem osób uzależnionych nie jest wytrzeźwienie, lecz utrzymanie długotrwałej abstynencji i pokonanie strachu przed przyznaniem się do problemu alkoholizmu. – Uzależnienie od alkoholu jest wstydliwą przypadłością, do której wiele osób nie chce się przyznać, a w konsekwencji również zgłosić się na terapię. Z kolei wyzwaniem, przed którym stoi system lecznictwa, jest stworzenie i zaproponowanie optymalnego rozwiązania dla osób, które nie chcą uczestniczyć w spotkaniach terapeutycznych. Nowe technologie wydają się w tym przypadku idealnym rozwiązaniem – stanowią doskonałe źródło informacji i umożliwiają przy tym zachowanie anonimowości. Z kolei analizując badania skuteczności terapii online, ukazuje się jasny obraz, że są równie, a niekiedy nawet bardziej skuteczne, niż tradycyjne metody leczenia.

Jak sztuczna inteligencja może wspomóc walkę z uzależnianiem?

Sztuczna inteligencja posiada zdolność naśladowania i odtwarzania procesów, które zachodzą w mózgu człowieka, w tym m.in. umiejętność obserwacji, analizy i rozumienia otoczenia. Dotyczy to również uczenia się stosownych reakcji i rozwiązywania złożonych problemów – nawet wtedy, gdy sytuacje są niejednoznaczne, a dostarczane informacje nie są kompletne. Efektem przetwarzania procesów myślowych przez sztuczną inteligencję jest możliwość oceny obecnego stanu człowieka oraz przewidywanie dalszego rozwoju sytuacji – również z poziomu aplikacji mobilnej.

Firma addictions.ai zapowiada, że w ciągu trzech najbliższych lat system będzie wykorzystywał algorytmy sztucznej inteligencji oraz techniki uczenia maszynowego, a tym samym – jako pierwszy na świecie – będzie w stanie dokonać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji oraz samodzielnego proponowania najbardziej optymalnych rozwiązań terapeutycznych. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej wesprzeć proces leczenia – zarówno z perspektywy użytkowników aplikacji, jak i terapeutów.

Jak w praktyce system będzie funkcjonował?

- Dane będą analizowane przede wszystkim w kontekście detekcji stanów emocjonalnych pacjenta oraz zmian typowych schematów zachowań. Aplikacja AlkyRecovery będzie więc samodzielnie przetwarzała i dokonywała oceny prawdopodobieństwa nawrotu choroby alkoholowej na podstawie wypowiedzi użytkownika w internecie, nagrań audio, wideo czy zdjęć. Istotne będą również zachowania w systemie addictions.ai oraz aktywności w serwisach Facebook, Twitter czy Spotify. Analizie będą podlegały także dane somatyczne pochodzące z dedykowanej opaski, jak: tętno, temperatura ciała, lokalizacja czy aktywność fizyczna. Produktem końcowym będzie natomiast chatbot, który pomoże użytkownikom w podniesieniu samooceny, a w fazie, w której będzie potrzebne wsparcie, zaproponuje rozmowę tekstową, telefoniczną lub wideo z terapeutą. Z kolei terapeuta, w momencie kontaktu, będzie natychmiast otrzymywał gotowy raport o pacjencie, który przeszedł rozmowę z chatbotem i wypełnił testy. Jestem przekonany, że dzięki możliwościom oferowanym przez sztuczną inteligencję, skuteczność terapii uzależnienia od alkoholu będzie jeszcze większa – tłumaczy Marcin Brysiak, pomysłodawca aplikacji AlkyRecovery.

Liczba wyświetleń:

981

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...