Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Leonardo Lab - zautomatyzowany dom do badań

Leonardo Lab - laboratorium, w którego centrum zainteresowania jest człowiek i jego potrzeby, powstaje na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Umożliwia ono prowadzenie badań nad automatyzacją przestrzeni, zamieszkiwanej przez osoby starsze lub wymagające opieki.

Laboratorium będzie oficjalnie otwarte 20 lutego. Zlokalizowane w budynkach Politechniki Śląskiej pozwoli na prowadzenie szeroko zakrojonych badań nad rozwiązaniami inżynierii biomedycznej w automatyzacji życia codziennego.

Leonardo Lab ma pomóc tworzyć rozwiązania inżynierskie dla osób starszych, ograniczonych ruchowo lub wymagających stałej opieki. Interakcja z infrastrukturą domu będzie się odbywać za pomocą gestu – machnięcie ręki będzie zmieniać temperaturę pomieszczenia lub przyciemniać światło.

Laboratorium funkcjonuje w konfiguracji otwartej, co oznacza, że można go rozbudowywać o inne scenariusze sterowania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Przykładowo, łóżko w zależności od samopoczucia jego użytkownika będzie zmieniać się w fotel lub pomieszczenie dopasuje temperaturę w zależności od intensywności pocenia, określanego dzięki stałemu monitoringowi funkcji życiowych.

Planowane są w nim nie tylko prace projektowe i naukowo-badawcze, ale również zajęcia dydaktyczne, pozwalające uczyć młodych adeptów inżynierii biomedycznej. Tam też będą rozwijać swoje inżynierskie umiejętności studenci z Koła Naukowego Biokreatywni – prężnie działającej organizacji studenckiej tego wydziału. W przyszłości planuje się rozbudowanie laboratorium o robotyczne ramiona, które umożliwią obsługę osób leżących oraz roboty mobilne, które będą wspomagać osoby z ograniczoną ruchomością.

Laboratorium zostało sfinansowane przez firmą APA Group.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Liczba wyświetleń:

1 343

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...