Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Cyfryzacja oczami seniorów

Starsi pacjenci nie boją się cyfryzacji służby zdrowia – takie wnioski wynikają z badania opinii, zrealizowanego na zlecenie firmy LekSeek Polska. Jak się okazuje, prawie 3/4 ankietowanych z grupy wiekowej 50+ chciałoby otrzymywać receptę i zwolnienie drogą elektroniczną.

Jakie jeszcze opinie wyrazili najstarsi uczestnicy badania? Po pierwsze, prawie 72% z nich ocenia aktualny stan telemedycyny w Polsce jako słabo albo bardzo słabo rozwinięty. Zdaniem ankietowanych lekarze za dużo czasu poświęcają na wypełnianie dokumentacji medycznej. Jako najbardziej czasochłonne dla lekarza czynności badani wskazali uzupełnianie danych osobowych pacjentów, a także wystawianie zwolnień i recept.

Wbrew stereotypom, starsi pacjenci są optymistycznie nastawieni do cyfryzacji służby zdrowia. Według nich rozwój telemedycyny korzystnie wpłynie na życie społeczne. Wśród licznych pozytywnych zmian, mających być skutkiem cyfryzacji, ankietowani wymieniają m.in.: zmniejszenie kolejek w placówkach medycznych, zwiększenie ilości czasu poświęcanego pacjentowi (a nie dokumentacji i procedurom), łatwiejsze rozczytywanie recept oraz możliwość konsultacji z lekarzem nawet pomimo dużego dystansu.

„Ciekawą kwestią wynikającą z raportu jest fakt, że osoby starsze, tj. powyżej 60 roku życia widzą pozytywne zmiany, które będą następstwem informatyzacji placówek. Jest to bardzo dobra informacja, gdyż to właśnie o tej grupie najczęściej się mówi w kontekście braku odpowiednich umiejętności potrzebnych do obsługiwania komputera oraz różnych aplikacji” – tak wyniki badania komentuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Jak widać, wirtualna przestrzeń to miejsce nie tylko dla młodych. Co skłania osoby z grupy wiekowej 50+ do korzystania z internetu? Przede wszystkim szybkie zdobywanie informacji oraz ciekawość świata*. Istotne znaczenie mają także: oszczędność czasu, dostęp do bankowości internetowej, możliwość kontaktowania się z rodziną i znajomymi oraz konieczność korzystania z internetu w pracy.

Dużą rolę w edukowaniu starszych osób odegrali młodsi członkowie ich rodzin. Wielu seniorów wiedzę nabywało na kursach w uniwersytetach trzeciego wieku, bibliotekach i domach kultury. Warto wspomnieć również o ogólnopolskich inicjatywach, przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu starszych osób, organizowanych przez wydawnictwa komputerowe, operatorów telekomunikacyjnych i instytucje pozarządowe**. Wszystkie te działania przyniosły pozytywny skutek: osoby z grupy wiekowej 50+ nie boją się cyfryzacji i są już gotowe na elektroniczne recepty i zwolnienia.

Wszystkie osoby zainteresowane wynikami badania opinii, zrealizowanego na zlecenie LekSeek Polska, zachęcamy do zapoznania się z raportem „E-zdrowie oczami Polaków”.

 
 

*Źródło: Rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce w 2014 roku, badanie klientów indywidualnych w wieku 50+. Raport dostępny na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej (www.uke.gov.pl)
**Więcej na ten temat w tekście Joanny Gackiej „Polscy seniorzy w sieci: wirtualna złota jesień? Korzystanie przez osoby dojrzałe z internetu i nowych technologii”

Liczba wyświetleń:

162

Skomentuj

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty. Pierwsi pacjenci otrzymają elektroniczną receptę już w maju. Celem podpisanej ustawy jest wdrożenie e-recepty – jednej z...
Ministerstwo Zdrowia dołączyło do Portalu Administracji Rządowej GOV.PL. Serwis wprowadza nowe standardy dla administracji rządowej, dotyczące rozmieszczenia treści oraz sposobu ich przygotowania - informuje resort zdrowia. W serwisie znalazły się...
Prawie 200 lekarzy wzięło udział w bezpłatnych warsztatach poświęconych RODO, zorganizowanych przez LekSeek Polska. Zainteresowanie tą tematyką jest ogromne - wciąż otrzymujemy pytania o terminy kolejnych szkoleń. Dotychczas odbyły się trzy edycje...
Programiści, analitycy danych, lekarze oraz naukowcy z obszaru biologii, medycyny i genetyki zmierzą się z wyzwaniami stawianymi przez genetykę podczas bioinformatycznego hackathonu, który między 18 a 20 maja odbędzie się w Łodzi. Rejestracja...