Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

E-zdrowie oczami Polaków

Na wizytę zapiszemy się przez internet, historia chorób i wyniki badań pacjenta będą dostępne w specjalnym e-systemie, a lekarz wystawi elektroniczną receptę. Tak zdaniem Polaków będzie wyglądała publiczna służba zdrowia za 10 lat. Co jeszcze się zmieni?

Odpowiedź znajdziemy w raporcie „E-zdrowie oczami Polaków”, który zawiera wyniki badania opinii przeprowadzonego w dniach 6-7 czerwca br. na zlecenie firmy LekSeek Polska. Reprezentatywna grupa 1000 osób wzięła udział w badaniu metodą wywiadów on-line (CAWI).

W pierwszej kolejności warto zauważyć, że zdaniem Polaków obecny system e-zdrowia pozostawia wiele do życzenia. 65,2% uczestników badania ocenia stan telemedycyny w Polsce jako słabo albo bardzo słabo rozwinięty. Do tej pory niecałe 45% ankietowanych korzystało z możliwości rejestracji on-line na wizytę, 29% odbierało wyniki badań przez telefon/ internet, a tylko 8,8% miało styczność z aplikacją mobilną do zarządzania wizytami/ płatnościami/ receptami.

Tymczasem pacjenci są już gotowi na zmiany wiążące się z cyfryzacją służby zdrowia. Niemal 3 na 4 osoby chciałyby otrzymywać receptę lub zwolnienie drogą elektroniczną. Taką deklarację złożyły nie tylko osoby młode, lecz także starsze: 72,7% w grupie wiekowej 50+. To dobra wiadomość, zważywszy na fakt, iż starsi pacjenci są często postrzegani jako osoby stroniące od nowych technologii i niepotrafiące z nich korzystać.

Polacy optymistycznie podchodzą do cyfryzacji służby zdrowia. Zdaniem ankietowanych na skutek cyfryzacji zmniejszą się kolejki w placówkach medycznych (opinia 60,1% osób), lekarz będzie więcej czasu poświęcał pacjentowi, a nie dokumentacji i procedurom (58,7%), zaś konsultacje odbędą się nawet z dużego dystansu (49,7%). Taką przyszłość przewidują uczestnicy badania. A jak jest obecnie?

Prawie 3/4 ankietowanych uważa, że wypełnianie dokumentacji medycznej zajmuje za dużo czasu. Według badanych podczas przeciętnej wizyty lekarz traci aż 16 minut na sprawy organizacyjne, takie jak szukanie historii choroby, wypisywanie recept i zwolnień, uzupełnianie danych osobowych. Jeżeli wizyta trwa 20 minut (a w przypadku tych refundowanych często także krócej), to na zbadanie pacjenta pozostają już tylko 4 minuty.

Jak można usprawnić codzienną pracę lekarzy? Zdaniem uczestników badania najlepszym usprawnieniem byłby zintegrowany system ze wszystkimi wynikami i historią chorób pacjenta. Ankietowani uważają, że taki system będzie w użyciu za 10 lat.

Przypomnijmy, że już w połowie 2018 roku ZUS całkowicie wyeliminuje tradycyjne, papierowe zwolnienia lekarskie. Natomiast, jeżeli chodzi o projekt P1, wystawianie recept w formie elektronicznej stanie się obowiązkowe od 1 stycznia 2020 roku, zaś skierowań – rok później.

Mając na uwadze problemy zarysowane przez raport „E-zdrowie oczami Polaków” oraz powoli zbliżającą się cyfryzację służby zdrowia, warto zauważyć, że na rynku jest dostępne oprogramowanie w pełni odpowiadające na potrzeby lekarzy i pacjentów. Oczywiście mowa o Gabinecie drWidget, czyli bezpłatnym programie do kompleksowego zarządzania placówką medyczną, który już teraz pozwala wystawiać e-zwolnienia i e-recepty, a także prowadzić kartę pacjenta w formie elektronicznej. Liczne funkcjonalności, w które został wyposażony Gabinet drWidget, sprawiają, że lekarz może skrócić czas przeznaczany na pojedynczą wizytę nawet o 10 minut. Co istotne, program jest intuicyjny i bardzo prosty w obsłudze. Nic zatem dziwnego, że stał się wyborem kilkunastu tysięcy lekarzy.

Więcej o Gabinecie drWidget można przeczytać na www.drw.pl. Tam też znajduje się wersja demo, pozwalająca wypróbować możliwości programu. Natomiast osoby zainteresowane raportem „E-zdrowie oczami Polaków” mogą zapoznać się z jego pełną treścią na „Zdrowej stronie” . Zapraszamy!

Liczba wyświetleń:

2 568

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...