Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Telemedycyna pomoże we wczesnym wykrywaniu migotania przedsionków

254 pacjentów z 11 małopolskich gmin weźmie udział w programie telemedycznym NOMED, który ma na celu wczesne wykrywanie migotania przedsionków.

Migotanie przedsionków jest najczęstszym istotnym klinicznie zaburzeniem rytmu serca. Częstość występowania tej arytmii wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Rzeczywiste rozpowszechnienie tej choroby jest trudne do oszacowania z uwagi na jej niestały charakter i często bezobjawowy przebieg. Według niektórych danych problem ten może dotyczyć nawet 18 proc. Polaków w wieku powyżej 65 lat. Co najmniej 1/3 pacjentów z migotaniem przedsionków nie zdaje sobie sprawy, że choruje na to zaburzenie rytmu.

Program NOMED-AF to jedno z największych przedsięwzięć w dziedzinie telemedycyny w Polsce. W badaniu łącznie weźmie udział ok. 3 tys. osób w wieku powyżej 65 lat z terenu całej Polski. Cały projekt ma potrwać mniej więcej dwa lata. Uczestnicy zostaną podzieleni na sześć równolicznych grup wiekowych: 65-69 lat, 70-74 itd. aż do grupy 90+. Do tej pory do badania zostało podłączonych 620 pacjentów z pięciu województw. W Małopolsce program ruszył 1 lipca i przebadanych zostanie 254 pacjentów z 11 gmin, m.in. z Krakowa, Chrzanowa, Spytkowic, Mszany Dolnej i Tarnowa. Udział w projekcie jest dla pacjentów bezpłatny.

Celem programu jest określenie rzeczywistej częstości migotania przedsionków w populacji starszych osób w Polsce, z wykorzystaniem unikalnej w skali światowej technologii, opracowanej we współpracy między polskim przemysłem informatycznym i wiodącymi ośrodkami medycyny akademickiej. Rozpoznanie arytmii pozwoli na wdrożenie leczenia zapobiegającego udarowi mózgu w pierwszej kolejności u uczestników badania, a w dalszej perspektywie umożliwi wykorzystanie omawianej technologii w skali całego kraju. Dodatkowo po kompleksowej analizie wyników badań, lekarze będą mogli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jakaś grupa pacjentów jest szczególnie predysponowana do migotania przedsionków niedającego żadnych objawów.

W ogólnopolskim badaniu weźmie udział około 3000 mieszkańców Polski, wylosowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, powyżej 65 roku życia. Osoby, które wyrażą zgodę na udział w programie spotkają się ze specjalnie wyszkolonymi pielęgniarkami i pielęgniarzami środowiskowymi. Odwiedzą ich w domach, przeprowadzą wywiad zdrowotny, wypełnią ankiety i pobiorą od nich krew potrzebną do wykonania badań laboratoryjnych, a następnie zaproponują noszenie przez miesiąc kamizelki, która jest rejestratorem EKG. Pacjenci zostaną również poinstruowani jak działa urządzeni. Dodatkowo pielęgniarki i pielęgniarze będą odwiedzać każdego uczestnika badania trzykrotnie w ciągu miesiąca. Pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w programie.

Urządzenie rejestruje dane o pracy serca i przesyła je do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zapoznają się z nimi lekarze. Jeżeli u któregoś z uczestników programu odkryją migotanie przedsionków lub inne zaburzenia w pracy serca zawiadamiają o tym lekarza rodzinnego. Dzięki takiej procedurze pacjent może otrzymać właściwe leczenie. Każdy uczestnik badania po miesiącu noszenia kamizelki jeszcze przez kolejne 12 miesięcy będzie pod stałą obserwacją personelu medycznego.

Program NOMED-AF jest realizowany i finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu Strategmed, którego celem jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Jego koszt to ok. 13 mln zł.

NOMED-AF realizują wspólnie: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Medyczny oraz główny realizator – firma Kardio--Med Silesia z Zabrza. Partnerem technologicznym jest Instytut Techniki i Aparatury Medycznej oraz firma Comarch Healthcare, która opracowała kamizelkę EKG. Patronat honorowy nad programem objął Minister Zdrowia oraz Konferencja Episkopatu Polski.

 


Źródło: COMARCH

Liczba wyświetleń:

421

Skomentuj

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz 13 podległych mu placówek ochrony zdrowia z Pomorza Zachodniego przystępuje do wielomodułowego projektu e-Zdrowie. Kluczową jego usługą będzie gromadzenie i udostępnianie elektronicznej...
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która wydłuża okres, w którym możliwe jest dwutorowe wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (w formie papierowej i elektronicznej). Nowelizacja wydłuża do 30 listopada 2018 r....
Czy w swojej codziennej pracy korzystasz z aplikacji mobilnej Gabinet drWidget? Wystarczy pobrać ją na telefon, aby w wygodny sposób zarządzać swoim czasem pracy oraz sprawnie przeprowadzać wizyty. Od niedawna aplikacja oferuje dwie nowości – sprawdź...
15 listopada 2018, Warszawa Kongres skierowany jest do osób podejmujących się trudnego tematu zarządzania placówkami medycznymi. Spotkanie ma za zadanie m. in. zachęcenie uczestników do refleksji i dyskusji nad rezultatami ich pracy oraz kierunkami...