Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Telemedycyna pomoże we wczesnym wykrywaniu migotania przedsionków

254 pacjentów z 11 małopolskich gmin weźmie udział w programie telemedycznym NOMED, który ma na celu wczesne wykrywanie migotania przedsionków.

Migotanie przedsionków jest najczęstszym istotnym klinicznie zaburzeniem rytmu serca. Częstość występowania tej arytmii wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Rzeczywiste rozpowszechnienie tej choroby jest trudne do oszacowania z uwagi na jej niestały charakter i często bezobjawowy przebieg. Według niektórych danych problem ten może dotyczyć nawet 18 proc. Polaków w wieku powyżej 65 lat. Co najmniej 1/3 pacjentów z migotaniem przedsionków nie zdaje sobie sprawy, że choruje na to zaburzenie rytmu.

Program NOMED-AF to jedno z największych przedsięwzięć w dziedzinie telemedycyny w Polsce. W badaniu łącznie weźmie udział ok. 3 tys. osób w wieku powyżej 65 lat z terenu całej Polski. Cały projekt ma potrwać mniej więcej dwa lata. Uczestnicy zostaną podzieleni na sześć równolicznych grup wiekowych: 65-69 lat, 70-74 itd. aż do grupy 90+. Do tej pory do badania zostało podłączonych 620 pacjentów z pięciu województw. W Małopolsce program ruszył 1 lipca i przebadanych zostanie 254 pacjentów z 11 gmin, m.in. z Krakowa, Chrzanowa, Spytkowic, Mszany Dolnej i Tarnowa. Udział w projekcie jest dla pacjentów bezpłatny.

Celem programu jest określenie rzeczywistej częstości migotania przedsionków w populacji starszych osób w Polsce, z wykorzystaniem unikalnej w skali światowej technologii, opracowanej we współpracy między polskim przemysłem informatycznym i wiodącymi ośrodkami medycyny akademickiej. Rozpoznanie arytmii pozwoli na wdrożenie leczenia zapobiegającego udarowi mózgu w pierwszej kolejności u uczestników badania, a w dalszej perspektywie umożliwi wykorzystanie omawianej technologii w skali całego kraju. Dodatkowo po kompleksowej analizie wyników badań, lekarze będą mogli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jakaś grupa pacjentów jest szczególnie predysponowana do migotania przedsionków niedającego żadnych objawów.

W ogólnopolskim badaniu weźmie udział około 3000 mieszkańców Polski, wylosowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, powyżej 65 roku życia. Osoby, które wyrażą zgodę na udział w programie spotkają się ze specjalnie wyszkolonymi pielęgniarkami i pielęgniarzami środowiskowymi. Odwiedzą ich w domach, przeprowadzą wywiad zdrowotny, wypełnią ankiety i pobiorą od nich krew potrzebną do wykonania badań laboratoryjnych, a następnie zaproponują noszenie przez miesiąc kamizelki, która jest rejestratorem EKG. Pacjenci zostaną również poinstruowani jak działa urządzeni. Dodatkowo pielęgniarki i pielęgniarze będą odwiedzać każdego uczestnika badania trzykrotnie w ciągu miesiąca. Pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w programie.

Urządzenie rejestruje dane o pracy serca i przesyła je do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zapoznają się z nimi lekarze. Jeżeli u któregoś z uczestników programu odkryją migotanie przedsionków lub inne zaburzenia w pracy serca zawiadamiają o tym lekarza rodzinnego. Dzięki takiej procedurze pacjent może otrzymać właściwe leczenie. Każdy uczestnik badania po miesiącu noszenia kamizelki jeszcze przez kolejne 12 miesięcy będzie pod stałą obserwacją personelu medycznego.

Program NOMED-AF jest realizowany i finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu Strategmed, którego celem jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Jego koszt to ok. 13 mln zł.

NOMED-AF realizują wspólnie: Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Medyczny oraz główny realizator – firma Kardio--Med Silesia z Zabrza. Partnerem technologicznym jest Instytut Techniki i Aparatury Medycznej oraz firma Comarch Healthcare, która opracowała kamizelkę EKG. Patronat honorowy nad programem objął Minister Zdrowia oraz Konferencja Episkopatu Polski.

 


Źródło: COMARCH

Liczba wyświetleń:

317

Skomentuj

Dzięki współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji w 2018 roku ma ruszć pilotaż aplikacji mobilnej służącej do wysyłania zgłoszeń alarmowych na numer 112. Aplikacja ma umożliwić osobom głuchym i...
Nie ma odwrotu, moje stanowisko jest tu twarde. Od 1 lipca e-zwolnienia mają charakter obligatoryjny - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Minister zapowiedziała, że przygotowuje...
Gabinet drWidget został wzbogacony o rozwiązania, które pomogą Ci w zarządzaniu placówką medyczną. Jedną z nowych funkcjonalności jest możliwość generowania raportów dla prywatnych ubezpieczycieli. Sprawdź, jak wygenerować taki raport i jakie inne...
16-18 marca 2018r. Poznań Konferencja Top Medical Trends odbędzie się już poraz dwunasty. Organizatorem jest wydawnictwo Termedia. Patronat naukowy: Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej oraz Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu...