Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

E-recepta coraz bliżej

Z końcem 2017 roku ma być w końcu gotowa elektroniczna recepta, która poprawi kontrolę nad obrotem lekami refundowanymi i poszerzy możliwości weryfikacji prawidłowości działań medycznych.

Na informatyzację służby zdrowia wydano już prawie miliard złotych. Prace nad projektem P1 rozpoczęły się w 2008 r. i miały się skończyć początkowo w 2014 r. Tymczasem najpierw przełożono je na połowę 2015 r., a potem na końcówkę 2015 r. Żadnej z tych dat nie udało się dotrzymać. Po objęciu resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł tłumaczył, że opóźnienia w realizacji tego projektu są tak duże, że dokończenie go w planowanym zakresie jest praktycznie niemożliwe.

Teraz w wywiadzie dla Business Insider Polska Konstanty Radziwiłł poinformował, iż resort jest na dobrej drodze, aby kontynuować budowę P1 – systemu, który będzie pozwalał krążyć informacji medycznej o pacjencie w bezpieczny sposób. Tym razem ministerstwo chce go budować w trochę inny sposób – w oparciu o własne siły, a nie korzystając z pomocy podwykonawców.

- Istnieje duża szansa, że z końcem tego roku będziemy już mieli elektroniczną receptę, która poprawi kontrolę nad obrotem lekami refundowanymi - zapowiedział Konstanty Radziwiłł. Realizacja projektu e-recepty jest jednym z warunków powszechnego wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej.

Już od jakiegoś czasu media informują jednak, iż z powodu ciągłego odkładania realizacji projektu P1, na jego wprowadzenie nie będą gotowe wszystkie przychodnie i gabinety lekarskie. Przez nieustanne przesuwanie terminów, wiele placówek zbagatelizowało problem i nawet nie rozpoczęło wdrażania odpowiednich rozwiązań. Z pomocą może im przyjść program Gabinet drWidget, przygotowany przez firmę LekSeek Polska.

Gabinet drWidget już teraz w bardzo prosty sposób umożliwia wystawianie i drukowanie recept lekarskich, zgodnie z wytycznymi NFZ oraz obowiązującymi przepisami, a gdy tylko resort zdrowia umożliwi wystawianie e-recepty, program automatycznie dostosuje się do nowych funkcjonalności i pozwoli bardzo płynnie przejść do nowych rozwiązań.

W razie pytań dotyczących dostępu do aplikacji, bezpieczeństwa danych czy jakichkolwiek innych kwestii zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami pod nr telefonu 33 445 43 45 lub drogą mailową na kontakt@drw.pl.

Liczba wyświetleń:

1 148

Skomentuj

Służby Narodowego Funduszu Zdrowia zajmujące się bezpieczeństwem informatycznym wykryły wzmożoną aktywność systemu informatycznego dwóch podmiotów medycznych. Chodzi o wysyłanie zapytań do bazy eWUŚ. Zapytania nie dotyczyły danych medycznych. Sprawą...
Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...