Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Zdrowie w telefonie, czyli aplikacje medyczne

Z medycznych aplikacji mobilnych korzystają lekarze i pacjenci. Nawet te specjalistyczne, z założenia dedykowane służbie zdrowia, często okazują się przydatne w codziennych sytuacjach. Ale są też aplikacje medyczne, projektowane z myślą o zwykłych użytkownikach.

Oferta jest coraz bogatsza i bardziej zróżnicowana - jest w czym wybierać. Wystarczy smartfon, by zmierzyć ciśnienie krwi, obliczyć wskaźnik BMI czy uzyskać informacje na temat pierwszej pomocy - to tylko kilka przykładów aplikacji, związanych ze zdrowiem.

Spora ich część adresowana jest do tych, którzy przyjmują leki - i słusznie, zważywszy, że akurat takich osób nie brakuje. Tym, którzy nie zawsze pamiętają o regularności leczenia, a w dodatku biorą kilka (i więcej) preparatów, przyda się aplikacja Weź Dawkę. Sposób jej działania jest bardzo prosty - w odpowiednim momencie wysyła „przypominajkę”, na podstawie wprowadzonych wcześniej danych. Trzeba podać nazwę leku, początek i koniec kuracji, jej częstotliwość (codziennie, co drugi dzień, itp.), godziny i sposób przyjmowania leku (w stosunku do posiłków) oraz jego ilość. A potem już tylko czekać na powiadomienie o bieżącej dawce.

W przypadku kuracji równocześnie wieloma lekami ważna jest wiedza na temat potencjalnych interakcji między nimi. Często pojawia się pytanie, czy w ogóle można je razem przyjmować? Podobne wątpliwości dotyczą wpływu jedzenia na działanie leku - czy posiłek może je nasilić lub osłabić? W znalezieniu odpowiedzi pomocna będzie aplikacja drWidget Interakcje. Zawiera ona ponad 35 tys. opisów interakcji, nie tylko między lekami, ale także lekami i pożywieniem, używkami oraz czynnikami zewnętrznymi (np. światło). Jednocześnie można sprawdzić nawet 10 leków. Aplikacja wskaże siłę oraz prawdopodobieństwo wzajemnych oddziaływań, co istotne - od ręki, natychmiast po wybraniu z listy danych produktów.

Producenci oprogramowania dbają także o rodziców - tych obecnych, jak i dopiero przygotowujących się do tej roli. Przyszłe mamy mogą na przykład dzięki aplikacji wykonać test ciążowy. W każdej chwili można również dowiedzieć się, jakie cechy wystąpią u malucha - jeszcze zanim pojawi się on na świecie. Z pomocą w tej sytuacji przychodzi aplikacja Cecha Bobasa. Jaką grupę krwi i kolor oczu będzie miało dziecko? Czy istnieje możliwość, by wystąpiła u niego nietolerancja laktozy? W każdym z tych przypadków potrzebne będą dane na temat tej konkretnej cechy u rodziców (ewentualnie dziadków). Aplikacja na podstawie wprowadzonych informacji wyliczy procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia danej cechy u dziecka.

Z kolei aplikacja Centyle pomoże ocenić, czy maluch rozwija się prawidłowo. Wystarczy podać jego wzrost, wagę, obwód głowy oraz BMI - system przedstawi wyniki na siatkach centylowych, które są jedną z metod oceny rozwoju fizycznego dziecka na tle populacji. Aplikacja zapamiętuje wprowadzone dane oraz wynik i datę. Jeśli więc rodzice będą regularnie je uaktualniać, powstanie baza wiedzy o kolejnych etapach wzrastania malucha. A to wszystko w telefonie, dostępne od ręki, bez potrzeby umiejętności tworzenia skomplikowanych wykresów.

Wszystkie aplikacje, opisane w tym artykule, zostały opracowane przez programistów LekSeek Polska. Można je pobrać za darmo.

Aplikacja Weź Dawkę:

Aplikacja drWidget Interakcje :

   

Aplikacja Cecha Bobasa:

 

Aplikacja Centyle jest dostępna za darmo:

 

 

 

Liczba wyświetleń:

4 255

Skomentuj

Atak ransomware połączony z wyciekiem danych z firmy ALAB poważnie zaniepokoił opinię publiczną, zarówno z uwagi na skalę wycieku, jak i potencjalny zakres danych, który może obejmować dane o zdrowiu wielu pacjentów. Dlatego Prezes UODO i Rzecznik...
W ostatnich dniach ALAB laboratoria sp. z o.o., jeden z czołowych dostawców usług diagnostycznych w Polsce, stał się celem poważnego ataku hakerskiego. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem spółki, 19 listopada 2023 roku, ich systemy informatyczne...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...