Zdrowie w telefonie, czyli aplikacje medyczne
Z medycznych aplikacji mobilnych korzystają lekarze i pacjenci. Nawet te specjalistyczne, z założenia dedykowane służbie zdrowia, często okazują się przydatne w codziennych sytuacjach. Ale są też aplikacje medyczne, projektowane z myślą o zwykłych użytkownikach.
Oferta jest coraz bogatsza i bardziej zróżnicowana - jest w czym wybierać. Wystarczy smartfon, by zmierzyć ciśnienie krwi, obliczyć wskaźnik BMI czy uzyskać informacje na temat pierwszej pomocy - to tylko kilka przykładów aplikacji, związanych ze zdrowiem.
Spora ich część adresowana jest do tych, którzy przyjmują leki - i słusznie, zważywszy, że akurat takich osób nie brakuje. Tym, którzy nie zawsze pamiętają o regularności leczenia, a w dodatku biorą kilka (i więcej) preparatów, przyda się aplikacja Weź Dawkę. Sposób jej działania jest bardzo prosty - w odpowiednim momencie wysyła „przypominajkę”, na podstawie wprowadzonych wcześniej danych. Trzeba podać nazwę leku, początek i koniec kuracji, jej częstotliwość (codziennie, co drugi dzień, itp.), godziny i sposób przyjmowania leku (w stosunku do posiłków) oraz jego ilość. A potem już tylko czekać na powiadomienie o bieżącej dawce.
W przypadku kuracji równocześnie wieloma lekami ważna jest wiedza na temat potencjalnych interakcji między nimi. Często pojawia się pytanie, czy w ogóle można je razem przyjmować? Podobne wątpliwości dotyczą wpływu jedzenia na działanie leku - czy posiłek może je nasilić lub osłabić? W znalezieniu odpowiedzi pomocna będzie aplikacja drWidget Interakcje. Zawiera ona ponad 35 tys. opisów interakcji, nie tylko między lekami, ale także lekami i pożywieniem, używkami oraz czynnikami zewnętrznymi (np. światło). Jednocześnie można sprawdzić nawet 10 leków. Aplikacja wskaże siłę oraz prawdopodobieństwo wzajemnych oddziaływań, co istotne - od ręki, natychmiast po wybraniu z listy danych produktów.
Producenci oprogramowania dbają także o rodziców - tych obecnych, jak i dopiero przygotowujących się do tej roli. Przyszłe mamy mogą na przykład dzięki aplikacji wykonać test ciążowy. W każdej chwili można również dowiedzieć się, jakie cechy wystąpią u malucha - jeszcze zanim pojawi się on na świecie. Z pomocą w tej sytuacji przychodzi aplikacja Cecha Bobasa. Jaką grupę krwi i kolor oczu będzie miało dziecko? Czy istnieje możliwość, by wystąpiła u niego nietolerancja laktozy? W każdym z tych przypadków potrzebne będą dane na temat tej konkretnej cechy u rodziców (ewentualnie dziadków). Aplikacja na podstawie wprowadzonych informacji wyliczy procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia danej cechy u dziecka.
Z kolei aplikacja Centyle pomoże ocenić, czy maluch rozwija się prawidłowo. Wystarczy podać jego wzrost, wagę, obwód głowy oraz BMI - system przedstawi wyniki na siatkach centylowych, które są jedną z metod oceny rozwoju fizycznego dziecka na tle populacji. Aplikacja zapamiętuje wprowadzone dane oraz wynik i datę. Jeśli więc rodzice będą regularnie je uaktualniać, powstanie baza wiedzy o kolejnych etapach wzrastania malucha. A to wszystko w telefonie, dostępne od ręki, bez potrzeby umiejętności tworzenia skomplikowanych wykresów.
Wszystkie aplikacje, opisane w tym artykule, zostały opracowane przez programistów LekSeek Polska. Można je pobrać za darmo.
Aplikacja Weź Dawkę:
Aplikacja drWidget Interakcje :
Aplikacja Cecha Bobasa:
Aplikacja Centyle jest dostępna za darmo:
Liczba wyświetleń:
4 446
Skomentuj