Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Aplikacja pomoże w leczeniu HIV

„Aplikacja do opieki nad pacjentami zakażonymi HIV” autorstwa dr n. med. Bogusza Aksak-Wąsa z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pozwoli lekarzom „prowadzić” pacjenta, śledzić wyniki jego badań i przygotować dla niego personalizowane terapie.

Aplikacja szczecińskiego naukowca znalazła się wśród dwóch nagrodzonych projektów XXI edycji konkursu badawczego Naukowej Fundacji Polpharmy.

Aktualnie specjaliści chorób zakaźnych mierzą się z szeregiem wyzwań, w tym rosnącą liczbą pacjentów. W ostatnich miesiącach w Polsce odnotowano znaczący przyrost zakażonych wirusem HIV, pochodzących zza wschodniej granicy. Zarówno obcokrajowcy, jak i polscy pacjenci wymagają odpowiedniej terapii. Jej szybkie wprowadzenie i skuteczność spowolni rozwój chorób związanych z HIV i jednocześnie pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się tego zakażenia w populacji ogólnej.

Internetowa i mobilna aplikacja dr Aksak-Wąsa pozwoli lekarzom „prowadzić” pacjenta, śledzić wyniki jego badań i przygotować dla niego personalizowane terapie. Dzięki wykorzystaniu telefonów komórkowych będzie można szybko informować pacjenta o konieczności przyjęcia leków. Taki szybki i profesjonalny kontakt z pacjentem przyczyni się do poprawy skuteczności leczenia i lepszej adherencji.

Aplikacja będzie miała funkcje zbierania standaryzowanego wywiadu dotyczącego chorób zakaźnych i współistniejących. Da możliwość wpisania przez lekarza i wyświetlenia przez pacjenta informacji o liczbie komórek odpornościowych oraz wartości wiremii HIV, a także uzupełnienia przez pacjenta „czym się leczę” i wglądu lekarza prowadzącego w te informacje z tłumaczeniem na język polski. Aplikacja umożliwi również kontakt z ośrodkami leczącymi HIV wraz z funkcją „zadzwoń do poradni”, a w razie nagłego wypadku będzie możliwość skorzystania z funkcji „emergency call”. Potencjalny pacjent znajdzie w aplikacji informację, gdzie można zrobić badanie na obecność wirusa HIV oraz listę punktów anonimowego testowania. To bardzo ważny i wart docenienia krok w leczeniu HIV.

Dr n. med. Bogusz Aksak-Wąs ukończył Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w 2015 roku. Pracuje w Klinice Chorób Zakaźnych PUM jako asystent dydaktyczny. Należy do Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy. Jest vice przewodniczącym Oddziału Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych. Ponadto należy do międzynarodowych towarzystw EACS i IAS. Jest współtwórcą rekomendacji Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.


Źródło: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Liczba wyświetleń:

513

Skomentuj

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia...
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów...
Wygodny dostęp do obszernych baz informacji medycznych zapewnia Ci widok główny aplikacji oraz widok przeprowadzania wizyty. O jakich konkretnie bazach mowa? Zajrzyj do artykułu i sprawdź! W MyDr EDM bazy informacji medycznych masz zawsze pod ręką -...
15-16 września, Warszawa NIL IN, Sieci Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej zaprasza na spotkanie liderów tworzących przyszłość opieki zdrowotnej. Najważniejsze wydarzenie samorządu lekarskiego poświęcone innowacji w systemie opieki...