Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Bioczujnik do noszenia na ciele umożliwia zdalną opiekę nad pacjentami kardiologicznymi

Nowy wyrób medyczny wszczepiany na skórze pacjenta umożliwia pracownikom służby zdrowia przeglądanie danych z elektrokardiogramu i diagnostykę nieprawidłowych zdarzeń sercowych w czasie rzeczywistym.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w UE. Jak podaje Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, w UE co roku odnotowuje się ponad 6 mln nowych przypadków chorób układu krążenia, a w całej Europie ponad 11 mln.

Dane IoT na straży zdrowego serca

Arytmie komorowe – stany charakteryzujące się nieprawidłowym rytmem serca pochodzącym z dolnych komór serca – są przyczyną około 85 % nagłych zgonów, o ile pacjent nie otrzyma pomocy natychmiast. Jednak większość nagłych zgonów z przyczyn sercowych występuje u pacjentów, którzy nie spełniają aktualnych wytycznych dotyczących prewencji za pomocą kardiowertera-defibrylatora.

Długotrwałe monitorowanie elektrokardiogramu jest standardowym kryterium do rozpoznawania arytmii komorowych i opracowywania skutecznych terapii chorób układu krążenia.

„Internet rzeczy zrewolucjonizował medycynę personalizowaną pod kątem szeregu chorób, ale opieka nad pacjentami kardiologicznymi pozostaje w tyle”, zauważa dr Kafil Mahmood Razeeb, koordynator finansowanego ze środków UE projektu SmartVista. „Dążyliśmy do zmiany tego stanu rzeczy poprzez zaprezentowanie niezawodnego, wszczepialnego, inteligentnego czujnika, który może monitorować nieprawidłowości o przerywanym charakterze i wykrywać krytyczne stany serca, które w skrajnych przypadkach potrafią prowadzić do nagłej śmierci”.

Dane zbierane w czasie rzeczywistym przez system IoT mogą być przetwarzane i dokumentowane w celu przygotowania wnikliwego raportu na temat stanu zdrowia pacjenta. Wraz z wcześniejszymi danymi, takimi jak historia chorób i hospitalizacji, dane w czasie rzeczywistym służą również jako dane wejściowe do projektowania algorytmów prognostycznych, które umożliwiają przewidywanie rozwoju choroby.

Innowacje w zakresie bioczujników oferują nowe możliwości monitorowania chorób układu krążenia

„Bioczujnik SmartVista do noszenia na ciele pomaga w monitorowaniu zdrowia serca, a jednocześnie wspiera zdalne monitorowanie pacjentów. Jak każdy inny rodzaj czujnika do noszenia na ciele, nasze urządzenie mierzy też inne parametry życiowe, takie jak częstość oddechów, temperaturę i przepływ tlenu”, wyjaśnia dr Razeeb. „Różnica polega na tym, że nasz czujnik nie wymaga przewodowego zasilania – jest zasilany ciepłem ciała”.

Monitorując różne sygnały życiowe, bioczujnik SmartVista jest pierwszym tego typu urządzeniem, które łączy w sobie elastyczne urządzenia mikrotermoelektryczne, przekształcające ciepło odpadowe ludzkiego ciała w energię elektryczną. Aby zapewnić autonomię inteligentnego systemu, moduły mikrotermoelektryczne zostały połączone z drukowanym akumulatorem do magazynowania energii elektrycznej.

W bioczujniku SmartVista wbudowano również czujniki tensometryczne wykonane z nanokompozytów, będących mieszanką nanomateriału 1D/2D i polimeru. Czujniki tensometryczne zostały zbudowane na wysoce elastycznych, rozciągliwych i składanych podłożach polimerowych, które mogą dopasować się do dowolnego kształtu, aby umożliwić łatwe umieszczenie w ludzkim ciele.

Oprócz wysokiej rozciągliwości wykazały one dużą czułość, stabilność i zdolność do pracy przy niskich napięciach. Ruchy ciała, takie jak ruchy palców, kolan i nadgarstków oraz ruchy oddechowe generowały wystarczająco intensywne sygnały, aby można było je zarejestrować i przeanalizować.

„Nasz inteligentny, autonomiczny czujnik jest całkowicie nieinwazyjny i elastyczny, oferując pacjentowi komfort, łatwość użycia i bezbolesne monitorowanie. Całodobowy monitoring zwiększa autonomię osób starszych, podnosi jakość ich życia i zmniejsza liczbę koniecznych wizyt w szpitalu”, zauważa dr Kafil Mahmood Razeeb. „Ciągłe udoskonalanie wyrobów medycznych do noszenia na ciele, takich jak te wykonane w ramach projektu SmartVista, może sprawić, że będą one odgrywały większą rolę w naszym codziennym życiu”.

 

© Unia Europejska, [2022] | źródło: CORDIS

Liczba wyświetleń:

77

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia rozpoczęło konsultacje społeczne projektu regulaminu dla przedsięwzięcia „Pacjent w centrum e-zdrowia”. - Chcemy bardziej otworzyć się na inicjatywy organizacji pacjentów - mówi Paweł Kikosicki, dyrektor CeZ. W I kwartale 2023 roku...
Szpitale i poradnie psychiatryczne wnioskują o sfinansowanie zakupów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa. Do tej pory umowy z NFZ podpisało 613 podmiotów na kwotę 261 mln zł. Dziś rusza też pilotaż szkoleń z zakresu...
Znajdziesz tam krótkie filmy instruktażowe, krok po kroku przedstawiające obsługę MyDr EDM. Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z publikacjami! Przygotowane przez nas materiały wideo dedykowane są głównie początkującym użytkownikom,...
Jak dane medyczne można wykorzystać w budowaniu ekosystemu e-zdrowia w Polsce? Jak zadbać o wysoki poziom cyberbezpieczeństwa systemów w ochronie zdrowia? W jaki sposób udostępniać i przetwarzać dane medyczne pacjentów? O tym będą dyskutować eksperci...