Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Diagnoza i monitorowanie choroby płuc – pomoże w tym kamizelka

Naukowcy stworzyli nowy ubieralny wyrób medyczny łączy zaawansowane technologicznie czujniki, które skutecznie monitorują aktywność płuc w czasie rzeczywistym - donosi Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).

Choroby układu oddechowego, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie płuc, astma i COVID-19 to główne przyczyny śmierci, zarówno w UE, jak i na świecie.

„Diagnoza chorób płuc jest niezwykle trudna. Przyczyną nie jest jednak brak odpowiedniej technologii, a fakt, że technologie obrazowania są drogie, niewygodne i często wymagają zastosowania promieniowania rentgenowskiego”, mówi Alexis Melitsiotis, kierownik projektu badawczego w firmie EXODUS (strona w języku greckim).

To sprawia, że pacjenci są badani pod kątem chorób płuc sporadycznie, a ponadto ogranicza możliwości personelu medycznego w zakresie monitorowania postępu choroby i skutecznego leczenia osób, którym już postawiono diagnozę.

Problem ten rozwiązać może zatem ciągłe monitorowanie pacjentów w czasie rzeczywistym. W tym celu powstały urządzenia ubieralne. „Urządzenia ubieralne składają się z innowacyjnej elektroniki i czujników umieszczanych w ubraniu pacjenta, stanowiąc rozwiązanie wielu problemów związanych z diagnostyką i monitorowaniem”, dodaje Melitsiotis.

Dzięki wsparciu finansowanego przez UE projektu WELMO firma EXODUS prowadzi prace nad rozwojem i walidacją nowej generacji tanich, zminiaturyzowanych czujników umieszczonych w kamizelce.

Technologie czujników w postaci wygodnego, ubieralnego rozwiązania

Rozwiązanie WELMO składa się z kilku zaawansowanych technologicznie czujników, które zbierają sygnały dźwiękowe i obrazowe, takich jak elektryczna tomografia impedancyjna (ang. electrical impedance tomography, EIT) – nieinwazyjne narzędzie do obrazowania klinicznego niewykorzystujące promieniowania rentgenowskiego. Umieszczone w wygodnej kamizelce czujniki mogą skutecznie monitorować pracę płuc w czasie rzeczywistym.

Kamizelka jest połączona z opatentowanym oprogramowaniem, które automatycznie przetwarza i analizuje zebrane dane. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych algorytmów w systemie back-end WELMO zebrane dane są łączone z konkretnym wynikiem klinicznym, który jest udostępniany zarówno pacjentowi, jak i personelowi medycznemu za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

„Prototyp WELMO jest pierwszym wyrobem medycznym łączącym technologie EIT i synchroniczne wielopunktowe czujniki dźwięku w ramach wygodnego urządzenia ubieralnego”, zauważa Melitsiotis.

„To prawdziwie przełomowe osiągnięcie, które może odmienić diagnostykę i monitorowanie pracy płuc”.

Narzędzie do diagnozy i monitorowania choroby płuc o udowodnionej skuteczności

System WELMO pomyślnie przeszedł dwa badania kliniczne i obecnie może monitorować sześć rodzajów chorób układu oddechowego, takich jak choroba obturacyjna, wysięk w jamie opłucnej, uszkodzenie śródmiąższowe/pęcherzykowe, choroba pocovidowa, choroba naczyniowa, zapalenie i infekcja płuc oraz uszkodzenie ściany klatki piersiowej.

Co być może ważniejsze, rozwiązanie spotkało się z akceptacją zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

„WELMO to sprawdzone narzędzie do diagnozowania i monitorowania chorób płuc w czasie rzeczywistym przy użyciu jednego urządzenia ubieralnego i aplikacji mobilnej”, podkreśla Melitsiotis. „Dzięki wizualizacji danych i intuicyjnemu systemowi wspomagania decyzji urządzenie jest łatwe w obsłudze, co oznacza, że nawet lekarze nieznający się na EIT mogą wykorzystywać je podczas diagnozy”.

Rozwiązanie WELMO przyczynia się również do zwiększenia dostępności opieki zdrowotnej. „Możliwość noszenia na ciele i zdalne działanie systemu pozwala lekarzom na postawienie diagnozy na odległość i przekazanie zaleceń dotyczących leczenia pacjentom, którzy nie mogą udać się do przychodni z powodu, na przykład, obostrzeń związanych z COVID-19”, podsumowuje Melitsiotis.

Dalszy rozwój i wprowadzenie WELMO na rynek wymaga dodatkowych badań klinicznych z udziałem większej liczby pacjentów z chorobami płuc. Zespół projektu złożył także cztery wnioski patentowe i utworzył spółkę typu spin-off.

 

© Unia Europejska, [2022] | źródło: CORDIS

Liczba wyświetleń:

59

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia rozpoczęło konsultacje społeczne projektu regulaminu dla przedsięwzięcia „Pacjent w centrum e-zdrowia”. - Chcemy bardziej otworzyć się na inicjatywy organizacji pacjentów - mówi Paweł Kikosicki, dyrektor CeZ. W I kwartale 2023 roku...
Szpitale i poradnie psychiatryczne wnioskują o sfinansowanie zakupów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa. Do tej pory umowy z NFZ podpisało 613 podmiotów na kwotę 261 mln zł. Dziś rusza też pilotaż szkoleń z zakresu...
Znajdziesz tam krótkie filmy instruktażowe, krok po kroku przedstawiające obsługę MyDr EDM. Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z publikacjami! Przygotowane przez nas materiały wideo dedykowane są głównie początkującym użytkownikom,...
Jak dane medyczne można wykorzystać w budowaniu ekosystemu e-zdrowia w Polsce? Jak zadbać o wysoki poziom cyberbezpieczeństwa systemów w ochronie zdrowia? W jaki sposób udostępniać i przetwarzać dane medyczne pacjentów? O tym będą dyskutować eksperci...