Ostrzeżenie!

Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Pomiń .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Ponad 260 mln zł z Ministerstwa Zdrowia na cyberbezpieczeństwo w szpitalach

Szpitale i poradnie psychiatryczne wnioskują o sfinansowanie zakupów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa. Do tej pory umowy z NFZ podpisało 613 podmiotów na kwotę 261 mln zł. Dziś rusza też pilotaż szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników POZ.

– Rośnie prawdopodobieństwo ataków cybernetycznych, hakerskich na podmioty ochrony zdrowia jako infrastrukturę krytyczną w dobie wojny na Ukrainie. Wzmacniamy bezpieczeństwo szpitali, a więc także pacjentów i ich danych – mówi wiceminister zdrowia Piotr Bromber na konferencji prasowej.

Szpital może wnioskować o dofinansowanie od 300 tys. zł, a poradnie psychiatryczne od 25 tys. zł. na wszystkie zakupy teleinformatyczne podnoszące poziom cyberbezpieczeństwa. Kwota dofinasowania zależy od wysokości kontraktu z NFZ, ale maksymalnie wynosi 900 tys. zł. Maksymalną kwotę otrzymały już placówki:

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza- Radeckiego we Wrocławiu,
  • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi,
  • Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie,
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie Centralny Szpital Kliniczny (UCK WUM),
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku,
  • Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Średni poziom finansowania wniosków przez Ministerstwo Zdrowia to obecnie 434 tys. zł. W środę (26 października) umowę podpisał Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie.

Resort zdrowia poinformował, że jeszcze blisko 240 mln zł może trafić do placówek na podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa.Wystarczy wypełnić ankietę, złożyć wniosek  i podpisać umowę z NFZ.

Pieniądze są wypłacane w ramach refinansowania kosztów poniesionych na podniesienie cyberbezpieczeństwa. Warunkiem zwrotu kosztów jest przeprowadzenie audytu, który wykaże podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w jednostce.

– Oprócz systemów, oprogramowań, które zapewniają prewencję i reakcję w razie zagrożeń cyberbezpieczeństwa konieczna jest edukacja w tym zakresie. Będziemy prowadzić szkolenia w tym zakresie dla pracowników POZ, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do danych pacjentów – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Szkolenia będą prowadzone w małych grupach przez trenerów z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowy Instytut Badawczy.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Liczba wyświetleń:

232

Skomentuj

Centrum e-Zdrowia rozpoczęło konsultacje społeczne projektu regulaminu dla przedsięwzięcia „Pacjent w centrum e-zdrowia”. - Chcemy bardziej otworzyć się na inicjatywy organizacji pacjentów - mówi Paweł Kikosicki, dyrektor CeZ. W I kwartale 2023 roku...
Szpitale i poradnie psychiatryczne wnioskują o sfinansowanie zakupów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa. Do tej pory umowy z NFZ podpisało 613 podmiotów na kwotę 261 mln zł. Dziś rusza też pilotaż szkoleń z zakresu...
Znajdziesz tam krótkie filmy instruktażowe, krok po kroku przedstawiające obsługę MyDr EDM. Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z publikacjami! Przygotowane przez nas materiały wideo dedykowane są głównie początkującym użytkownikom,...
Jak dane medyczne można wykorzystać w budowaniu ekosystemu e-zdrowia w Polsce? Jak zadbać o wysoki poziom cyberbezpieczeństwa systemów w ochronie zdrowia? W jaki sposób udostępniać i przetwarzać dane medyczne pacjentów? O tym będą dyskutować eksperci...